Šest najvećih ekonomija prema udjelu u globalnom BDP-u (1980-2024)
Distribucija globalnog bruto-domaćeg proizvoda (BDP) među najvećim svjetskim ekonomijama vremenom se dinamično mijenjala, odražavajući promjene u ekonomskoj politici, tehnološkom napretku i demografskim trendovima, piše portal Bankar.
Da bi se vidjeli kako se to odigralo posljednjih decenija, u nastavku pogledajte infografiku koja donosi šest najvećih svjetskih ekonomija prema njihovom udjelu u globalnom BDP-u od 1980. do 2024. godine.
Sve brojke su dobijene od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) (izdanje iz aprila 2024).
Počevši od SAD-a, može se vidjeti da je američki udio u globalnom BDP-u prilično značajno oscilirao tokom vremena.
Nakon što je dostigla dno od 21,1% u 2011. godini, američka ekonomija je povećala učešće za nekoliko procentnih bodova, a MMF procjenjuje da će činiti 26,3% globalnog BDP-a 2024. godine.
Ovaj grafikon takođe sugeriše da su SAD uspjele u snažnijem oporavku od pandemije COVID-19, o čemu svjedoči njihov rastući udio u globalnom BDP-u od 2020. Kina, EU i Japan zabilježili su relativan pad u istom periodu.
Ovaj grafikon takođe pruža perspektivu o kineskom periodu brzog ekonomskog rasta, koji je počeo početkom 2000-ih, navodi Bankar.
Kina se pridružila Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) 2001. godine, što je olakšalo integraciju Kine u globalnu ekonomiju.
Japan je nekada bio druga najveća ekonomija zemlje nakon SAD-a, sa 17,8% globalne ekonomije 1994. i 1995. Od tada, ekonomska stagnacija i starenje stanovništva doveli su do relativnog pada ekonomske moći zemlje.