Na Bilećkom jezeru će se graditi hidro i solarna elektrana koju će koristiti i Crna Gora
Crna Gora bi dio potencijala Bilećkog jezera, koji joj pripada, mogla da počne da koristi kroz hidro i solarnu elektranu koju bi gradila sa Republikom Srpskom (RS).
To rješenje se iskristalisalo na današnjem sastanku ministra energetike i rudarstva Saše Mujovića sa direktorom Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) Lukom Petrovićem.
Sastanku je prisustvovao i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.
Bilećko jezero od 1968. godine snabdijeva električnom energijom BiH i Hrvatsku, kroz hidroenergetski sistem Trebišnjica, odnosno hidroelektrane Trebinje 1, Trebinje 2, Dubrovnik 1 i Čapljina. Iako, prema studijama, oko 40 odsto vodotoka dolazi iz Crne Gore, a oko petina površine jezera je na njenoj teritoriji, Crna Gora do danas nije dobila naknadu ni za jedan kilovat sat (KWh) električne energije iz ovog sistema.
Iz Ministarstva energetike i rudarstva saopšteno je da su reverzibilna hidroelektrana i solarna elektrana na Bilećkom jezeru dva konkretna projekta koja su se iskristalizovala na sastanku koji je inicirao Mujović.
Mujović je nakon sastanka rekao da se razgovaralo i o naknadama za potopljeno zemljište crnogorske teritorije.
“Veliko mi je zadovoljstvo što će se u cijelu proceduru i cijelu priču uključiti i ministar Joković, jer je dio koji se tiče vodoprivrede pod ingerencijom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Nadam se i tu vrlo kvalitetnom, dobitnom rješenju za Crnu Goru tako da sa velikim optimizmom završavamo ovaj razgovor”, istakao je Mujović i najavio nastavak već za petak kada će operativni radni timovi preći na konkretno rješavanje određenih zadataka.
I direktor ERS Luka Petrović saglasan je da se treba regulisati pitanje potopljenog zemljišta na teritoriji opštine Nikšić na kome se nalazi Bilećko jezero.
“Ali isto tako treba definisati i trajno riješiti vodosnabdijevanja Herceg Novog koje takođe ide iz rijeke Trebišnjice i na neki način mislimo da možemo napraviti da sve strane budu zadovoljne,” istakao je Petrović nakon sastanka.
Sastanak je nastavak razgovora u cilju rješavanja kompleksnosti pitanja Bilećkog jezera, koje je inicirao Mujović. Prvi konkretni rezultat je vraćanje naknade za potopljeno zemljište za Opštinu Nikšić, koja se nije isplaćivala prethodnih 30 godina, podsjetili su iz Ministarstva.
U Trebinju je krajem maja održan sastanak sa predstavnicima Republike Srpske na kojem je dogovorena retroaktivna isplata naknade Opštini Nikšić po osnovu potopljenog zemljišta, koja nije plaćana od 1992. Godine.
Iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva nedavno su za Forbes Crna Gora rekli da prema Zakonu o finansiranju upravljanja vodama Crne Gore, Crna Gora ima pravo na naknadu za korišćenje voda koja se plaća prema količini proizvedene električne energije od vode kojom se hidroakumulacija puni sa vodom sa teritorije Crne Gore, kao i za korišćenje vode u izuzetno povoljnim prirodnim uslovima korišćenjem hidroakumulacije Bilećkog jezera i to prema:
– zapremini (m3) hidroakumulacije utvrđenoj tehničkom dokumentacijom ili njenog dijela, i
– korisnoj površini (m2) povremeno plavljenog zemljišta, a obračunava se prema razlici površina vodenog ogledala akumulacije (m2) pri maksimalnoj i biološki minimalnoj zapremini akumulacije utvrđenoj tehničkom dokumentacijom.