Kalifornija je prva država koja tuži Trampa zbog carina: Nezakonita odluka i nepopravljiva šteta

AKTUELNO Forbes 17. apr 2025. 07:00
featured image

17. apr 2025. 07:00

Vlada Kalifornije će podnijeti tužbu kojom osporava sveobuhvatne carine na uvoz koje je uveo predsjednik Donald Tramp, prenose brojni mediji. Time Kalifornija postaje prva država koja pokreće pravni postupak protiv carina. Administracija guvernera Gevina Njusoma (Gavin Newsom) tvrdi da Tramp nema ovlašćenja da ih uvede.

Nepopravljive posljedice

Njusom i državni tužilac Kalifornije Rob Bonta podnijeće tužbu saveznom okružnom sudu u Kaliforniji, navodi više izvora. Tvrde da je Tramp nezakonito uveo carine koje predstavljaju „neposrednu i nepopravljivu štetu“ za privredu te države.

Ekonomske posljedice Trampovih carina predstavljaju „gotovo svakodnevnu“ prijetnju za građane Kalifornije, naveo je Bonta u saopštenju. „Predsjednikova haotična i stihijska primjena carina nije samo duboko zabrinjavajuća, već i nezakonita“.

Tužba je prvi pravni izazov koji je neka država uputila protiv Trampovih carina. Predsjednik je uveo osnovnu stopu poreza od 10% na većinu stranih proizvoda, ali je odložio primjenu viših stopa za većinu zemalja. Tu su i dodatne carine od najmanje 145% na mnoge kineske proizvode, kao i posebne carine na određeni uvoz iz Kanade i Meksika.

Pozivanje na pogrešan zakon

Kalifornija tvrdi da Tramp nema ovlašćenje da uvede carine na osnovu Zakona o međunarodnim ekonomskim ovlašćenjima u vanrednim situacijama (IEEPA), na koji se Tramp pozvao u svojim izvršnim naredbama. Tvrde da taj zakon omogućava predsjednicima da uvedu određene ekonomske sankcije tokom vanrednih situacija, ali ne pominje carine.

Ova tužba je treća velika pravna bitka protiv Trampovih carina, sve s tvrdnjom da je prekršio IEEPA. U ponedjeljak je tužbu podnio Centar za pravdu i slobodu zajedno sa malim preduzećima. Pokrenuta je i savezna parnica na Floridi koja osporava Trampove ranije izvršne naredbe o uvođenju carina Kini.

Bijela kuća još nije odgovorila na zahtjev za komentar povodom tužbe.

Očekuje se da će tužba biti podnijeta u sjevernom okrugu Kalifornije. Nije poznato koliko će postupak trajati ni kada bi mogla biti donijeta odluka da li će Trampove carine biti obustavljene. Kalifornija će od suda tražiti da proglasi carine nezakonitim i da zabrani saveznim službenicima njihovu primjenu, navodi Njujork Tajms (New York Times).

Foto: Reuters/Leah Millis

Kalifornija je peta najveća ekonomija u svijetu

Kalifornija je peta najveća ekonomija u svijetu, odmah iza SAD, Kine, Njemačke i Japana. Takođe je i najveći uvoznik među američkim saveznim državama i drugi najveći izvoznik, navodi Tajms.

IEEPA daje predsjednicima ovlašćenja da preduzmu značajne ekonomske mjere i uvedu sankcije tokom vanrednih situacija. Zakon ih definiše kao „neobičnu i izuzetnu prijetnju“ SAD-u. Predsjednici mogu „istraživati, regulisati ili zabranjivati“ strane transakcije, trgovinu valutama i hartijama od vriednosti, kao i plaćanja ili kredite koji uključuju strane zemlje koje predstavljaju prijetnju, piše u zakonu. Međutim, zakon ne pominje izričito carine, zbog čega Kalifornija i ostali tužioci tvrde da Tramp ne može da se pozove na njega kako bi ih uveo.

Plod Trampove mašte

IEEPA je donijeta 1977. godine i predsjednici su je u prošlosti koristili za različite vrste ekonomskih sankcija. Prema podacima Kongresa, zakon je do 2024. bio upotrijebljen 69 puta. Iako se uglavnom koristi protiv određenih zemalja, nije neobično da predsjednici proglase šire nacionalne vanredne situacije koje zahtijevaju sankcije. Tako je predsjednik Džordž V. Buš (George W. Bush) upotrijebio zakon protiv „osoba koje izvršavaju, prijete da će izvršiti ili podržavaju terorizam“.

Grupe koje tuže Trampa zbog njegovih carina tvrde da ne postoji vanredna situacija koja bi opravdala primjenu zakona za uvođenje sveobuhvatnih carina za skoro sve zemlje. Centar za pravdu i slobodu u svojoj tužbi tvrdi da je svaka vanredna situacija „plod Trampove mašte“, „trgovinski deficiti, koji traju decenijama bez izazivanja ekonomske štete, nisu vanredna situacija“ niti „neobična ili izuzetna prijetnja“.

Alison Durkee, Forbes

California Suing Trump Over Tariffs—First State To Bring Lawsuit