EU ponovo Ukrajini uvela carine i kvote na poljoprivredne proizvode

AKTUELNO Forbes Hrvatska 9. jun 2025. 11:30
featured image

9. jun 2025. 11:30

Evropska unija ponovno je u petak uvela carine i kvote na ukrajinske poljoprivredne proizvode.

EU se nada da će s Kijevom postići dogovor o novim kvotama koje će biti manje od količina u posljednje tri godine od ruske invazije, rekao je komesar EU za poljoprivredu Kristof Hensen (Christophe Hansen) za Reuters.

EU je privremeno ukinula carine i kvote na poljoprivredne proizvode u junu 2022. nakon ruskog napada kako bi pomogla Ukrajini da kompenzuje veće troškove izvoza nakon što je Rusija ugrozila njene tradicionalne crnomorske brodske rute.

Te su carinske olakšice istekle u četvrtak. EU i Ukrajina vratile su se tako u petak na predratni režim trgovinskih kvota dok pregovaraju o novom dugoročnijem sporazumu. Brisel nastoji postići ravnotežu između podrške Ukrajini u ratu s Rusijom i uvažavanja zabrinutosti evropskih poljoprivrednika zbog jeftinijeg ukrajinskog uvoza.

“Ono o čemu će se pregovarati je nešto između kvota u okviru postojećeg DCFTA-e i autonomnih trgovinskih mjera ili količina koje su tamo izvezene”, rekao je Hansen u intervjuu za Reuters.

DCFTA ili područje produbljene i sveobuhvatne slobodne trgovine odnosi se na Ukrajinu i trgovinski sporazum s EU prije rata, a “autonomne trgovinske mjere” su one kojima je EU privremeno suspendovala kvote na ukrajinski uvoz od 2022. godine.

Ukrajinski ministar poljoprivrede Vitalij Koval rekao je ove sedmice za Reuters da Kijev insistira na višim kvotama nego što ih je imao prije rata.

Evropski poljoprivrednici se žale da su velike količine šećera iz jeftinijeg ukrajinskog uvoza u okviru ratnih carinskih izuzeća potkopale lokalno snabdijevanje. EU je u protekloj godini pokrenula kočnice za hitne slučajeve kako bi ponovno uvela kvote na neke proizvode, uključujući šećer i jaja, kao odgovor na nagli rast uvoza.

Uvoz šećera iz Ukrajine u EU porastao je na 400.000 tona u sezoni 2022/23. i na više od 500.000 tona 2023/24, što daleko premašuje predratnu kvotu od 20.000 tona.

Hansen je rekao da će nove kvote za šećer biti “značajno veće” od onih prije rata.

“Mislim da možemo apsorbovati određenu količinu tih proizvoda“, rekao je, istovremeno podsjećajući na osjetljivost evropskih poljoprivrednika zabrinutih zbog većeg uvoza šećera, peradi i jaja.

Pregovori o novom sporazumu između EU i Ukrajine počeli su 2. juna i komesar procjenjuje da je postizanje dogovora do ljeta izvodljivo.

Poljoprivredni proizvodi prošle godine su činili oko 60% ukupnog ukrajinskog izvoza, a EU je kupila oko 60% te robe u vrijednosti oko 15 milijardi dolara.

Ukrajinski je zastupnik prošli mjesec procijenio da bi gubitak bescarinskog pristupa tržištu EU mogao koštati zemlju 3,5 milijardi eura godišnjih prihoda.