Dvije džinovske pande dolaze iz Kine u San Dijego kao diplomatski gest

AKTUELNO Forbes 29. apr 2024. 19:09
featured image

29. apr 2024. 19:09

Vlasti u Kini se pripremaju da pošalju par džinovskih pandi u Zoološki vrt San Dijega, nastavljajući simboličnu „panda diplomatiju“, nakon što je ovakva praksa bila otežana zbog tenzija između Pekinga i Vašingtona.

Ključni podaci

U saopštenju za javnost, Savez za divlje životinje zoo vrta u San Dijegu je saopštio da su članovi njihovog tima nedavno posjetili baze pandi u Volongu i Bifengksiju u Kini i sreli se sa Jun Čuanom (Yun Chuan) i Sin Baom (Xin Bao) – dvjema pandama koje će biti poslate u zoo vrt.

Grupa je rekla da konkretan datum dolaska pandi „još nije poznat“, ali da se „raduju budućem dolasku ovog ljeta“ nakon što sa svojim partnerima u SAD-u i Kini obave sve „neophodne korake“.

Jun Čuan je petogodišnji „mužjak blage naravi“ čija je majka Žen Žen (Zhen Zhen) rođena u zoo vrtu u San Dijegu 2007. godine.

Sin Bao je četvorogodišnja ženka, a u saopštenju se opisuje kao „nježna, duhovita i introvertna sa slatkim okruglim licem i velikim ušima“.

Grupa je rekla da se njihovi lideri sastaju sa partnerima iz kineskog Udruženja za zaštitu divljih životinja kako bi razgovarali o drugim istraživačkim naporima za očuvanje pandi i njihovog staništa.

Novosti

Broj pandi koje žive u američkim zoološkim vrtovima naglo je pao u posljednjih nekoliko godina pošto su se tenzije povećale između Kine i SAD. Zoološki vrt u Memfisu i Nacionalni zoološki vrt u Vašingtonu vratili su svoje pande u Kinu prošle godine nakon što njihov sporazum o pozajmici životinja nije obnovljen. Četiri pande u Zoološkom vrtu u Atlanti trenutno su jedine preostale u SAD-u, ali njihov ugovor o pozajmici ističe kasnije ove godine.

Ključna pozadina

Pande su igrale simboličnu ulogu u američko-kineskoj diplomatiji otkako su uspostavljene formalne veze između dvije zemlje 1972. Prve pande su poslate u SAD ubrzo nakon posjete predsjednika Ričarda Niksona (Richard Nixon) te godine, a još nekoliko je poslato u razne zoološke vrtove u SAD-u tokom naredne decenije, obično 10-godišnjim ugovorima.

Ali pitanja o opstanku takozvane „panda diplomatije“ pokrenuta su u posljednjih nekoliko godina kako su se veze između dvije zemlje pogoršale. Međutim, tokom prošle godine u San Francisku, kineski predsjednik Si Đinping (Xi Jinping) je nagovijestio nastavak ovog gesta, rekavši: „Pande su dugo bile izaslanici prijateljstva između kineskog i američkog naroda. Spremni smo da nastavimo saradnju sa SAD na očuvanju pandi“.

Ključna izjava

„Iako se status očuvanja džinovske pande poboljšava, još je potrebno mnogo posla kako bi se osiguralo da ostanu na putu oporavka sa zdravom populacijom i cvjetajućim ekosistemima“, rekao je Savez za divlji život Zoološkog vrta u San Dijegu.

Veliki Broj

1.800. To je ukupna populacija preostalih divljih velikih pandi, prema Svjetskom fond za prirodu. Životinje su klasifikovane kao „ugrožene“ prema Međunarodnoj uniji za očuvanje prirode i nalaze se na njenom crvenom spisku ugroženih vrsta.

Siladitya Ray, Forbes