Dogovorena retroaktivna isplata naknade Nikšiću, „dotaknuto“ pitanje korišćenja potencijala Bilećkog jezera

AKTUELNO Forbes Crna Gora 27. maj 2024. 18:22
featured image

27. maj 2024. 18:22

Preduzeće Hidroelektrane na Trebišnjici će, retroaktivno od 1. januara ove godine, nastaviti da isplaćuje Opštini Nikšić naknadu za potopljeno zemljište za potrebe akumulacije Bilećko jezero, koja nije plaćana od 1992. godine.

To je dogovoreno na današnjem sasastanku ministara energetike i rudarstva  Crne Gore i Republike Srpske Saše Mujovića i Petra Đokića, na kojem su učestvovali i predstavnici Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) i Elektroprivrede Republike Srpske (RS).

„Time je konačno riješeno pitanje koje traje već 30 godina. Uz to, pokrenuta je i inicijativa za korišćenje vode Bilećkog jezera za vodosnabdijevanje Nikšića“, saošteno je iz Ministarstva energetike Crne Gore.

Mujović je nakon sastanka rekao da će Opština Nikšić nastaviti da ubira taksu odnosno naknadu po tom osnovu koja na godišnjem nivou iznosi nekih 600.000 eura.

„Dakle, vraća se naknada Opštini Nikšić i to ćemo početi retroaktivo od 1. januara 2024. godine i taj će sistem funkcionisati i u budućnosti“, istakao je.

Ministri su takođe razgovarali i o mogućnostima da se vode Bilećkog jezera koriste za vodosnabdijevanje Opštine Herceg Novi, ali ovo pitanje će se, kako je najavljeno, konkretnije razmatrati na nekom od narednih sastanaka.

„Za Crnu Goru je takođe važno da smo se dotakli i pitanja korišćenja hidro-potencijala Bilećkog jezera kroz mogućnost snabdijevanja pijaćom vodom Herceg Novog i Boke. To je za nas jako važno i moram da istaknem da smo naišli na široko ispruženu ruku kolega iz Republike Srpske koji su spremni da podrže tu našu ideju i da i taj gorući problem za Crnu Goru riješi na najbolji mogući način“, kazao je Mujović.

Sastanak u Trebinju prvi je korak u rješavanju ovog pitanja koje više decenija opterećuje dvije države.

Đokić je 10. maja poručio da je spreman na razgovor i dogovor sa Crnom Gorom kada su u pitanju akumulacije Bilećkog jezera.

On je to naveo u pismu Mujoviću, odgovarajući mu na zahtjev od 27. marta ove godine, da se preduzmu zajednički koraci u pravcu rješavanja ovog pitanja.

Bilećko jezero od 1968. godine snabdijeva električnom energijom BiH i Hrvatsku, kroz hidroenergetski sistem Trebišnjica, odnosno hidroelektrane Trebinje 1, Trebinje 2, Dubrovnik 1 i Čapljina. Iako, prema studijama, oko 40 odsto vodotoka dolazi iz Crne Gore, a oko petina površine jezera je na njenoj teritoriji, Crna Gora do danas nije dobila naknadu ni za jedan kilovat sat (KWh) električne energije iz ovog sistema.

Crnogorske vlasti su nekoliko puta pokretale to pitanje, ali nijesu istrajavale u njegovom rješavanju, dok su iz RS više puta rekli da ne namjeravaju da Crnoj Gori daju odgovarajuću naknadu.