Đeljošaj: Vlada ne želi privremena rješenja za Sveti Stefan, već poštovanje ugovora

AKTUELNO Forbes Crna Gora 30. maj 2024. 23:17
featured image

30. maj 2024. 23:17

Vlada ne želi privremena rješenja za Sveti Stefan, već da zakupac Adriatik propertis (Adriatic Properties) poštuje ugovor i da grad-hotel bude otvoren, rekao je danas vicepremijer i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

On je na konferenciji za novinare kazao da je njegov stav oko zamrzavanja arbitraže je da ne treba da bude zamrzavanja, jer ne vidi kakvu bi korist to donijelo.

„Vijesti“ su ranije objavile da je zakupac grad-hotela Sveti Stefan i Miločera, Adriatik propertis prihvatio predlog Vlade da na tri mjeseca stave u stanje mirovanja arbitražni postupak pred Međunarodnim tribunalom u Londonu i da za to vrijeme otvori elitno ljetovalište.

„U obostranom interesu bi bilo da se i država i Adriatik propertis povuku iz arbitraže i da zakupac poštuje ugovor koji je potpisan. Nijesmo za privremena rješenja, a 44. Valda želi striktno poštovanje ugovora, bez obzira kad je potpisan“,  kazao je Đeljošaj.

Poručio je da ako kompanije žele povlašćeni položaj – neće ga dobiti, već mogu dobiti samo ono što je po zakonima i u skladu sa Ustavom države.

„Nije u našoj odgovornosti što je Sveti Stefan zatvoren i lopta je na drugoj strani. Tražićemo poštovanje ugovora, a to je da Sveti Stefan mora biti otvoren i to je naš zahtjev. Poruka je da nema povlašćenih i da su sve kompanije koje posluju u Crnoj Gori jednake“, rekao je Đeljošaj.

Najavio je  da će Vlada ispitati ekonomsku racionalnost održavanja ovog ugovora.

Foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Ugovori o zakupu Svetog Stefana, Miločera i Kraljičine plaže, potpisani su 2007. godine sa of-šor kompanijom Aidway lnvestment Limited, koja je u Crnoj Gori osnovala preduzeće Adriatik propertis. Svi krajnji vlasnici Aidwaya nikad nijesu saopšteni, a jedan od njih je grčki biznismen Petros Statis.

Adriatik i dotadašnji operater hotela Aman Resort su zatvorili te objekte pred sezonu 2021, s obrazloženjem da ne mogu da garantuju gostima mir i diskreciju na plažama koje su zakupili uz hotele.

Ograde na prilazima ovim plažama su srušene u martu te godine tokom protesta dijela mještana i čelnika budvanske vlasti iz Demokratskog fronta (DF), Demokrata i GP URA koji su tražili bezuslovan pristup zakupljenim hotelskim plažama.

Adriatik propertis je zbog toga tužio državu Crnu Goru i preduzeće Sveti Stefan hoteli arbitražnom sudu u Londonu. Preduzeće Sveti Stefan hoteli krajem 2021. je uzvratilo pokretanjem arbitražnog postupka protiv Adriatik propertisa, s namjerom da, kako su naveli, zaštite prava, kapital akcionara i imovinu, čija se vrijednost nekorišćenjem umanjuje. Ta dva postupka je arbitražni sud spojio u jedan.

Iz Ministarstva ekonomije su za Forbes Crna Gora ranije rekli da je procesnim kalendarom utvrđenim Odlukom Arbitražnog tribunala LCIA, planirano da arbitražni postupak traje do kraja 2025 godine.

Zakupac elitnih hotela ne plaća redovno zakupninu, a dug je premašio milion eura.