BRIKS dobio novu članicu – Nigerija „partnerska zemlja“

AKTUELNO Forbes Crna Gora 19. jan 2025. 12:35
featured image

19. jan 2025. 12:35

Kao “partnerska zemlja” u savez BRIKS primljena je Nigerija, saopštila je brazilska vlada, koja trenutno predsjedava tim savezom.

BRIKS (BRICS engl) je neformalna grupa država koju čine Brazil, Ruska Federacija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika.

Prošle godine pristupili su mu Iran, Egipat, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati, prenosi AP.

Saudijska Arabija je pozvana da se pridruži, dok su Turska, Azerbejdžan i Malezija formalno podnijele zahtjeve za članstvo, a nekoliko drugih zemalja izrazilo interes.

Nigerija je deveta partnerska zemlja BRIKS-a, pridružujući se Bjelorusiji, Boliviji, Kubi, Kazahstanu, Maleziji, Tajlandu, Ugandi i Uzbekistanu.

“Sa šestim najvećim brojem stanovnika usvijetu, a najvećim u Africi, i kao jedna od najvećih ekonomija na kontinentu, Nigerija dijeli slične interese sa ostalim članicama BRIKS-a”, navedeno je u saopštenju brazilske vlade.

Nigerija ima aktivnu ulogu u jačanju saradnje među zemljama globalnog Juga i u reformisanju globalne uprave.

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp (Donald Trump) prošle godine je zaprijetio uvođenjem carina od 100 odsto na proizvode članica BRIKS-a ukoliko blok bude djelovao na način koji ugrožava dolar.

Lideri BRIKS-a su odlučili su da uvedu alternativni platni sistem koji neće zavisiti od dolara.

Kako je nastao BRIKS

BRIKS (BRICS) je akronim koji je započeo kao BRIK (BRIC) 2001. godine, označavajući osnivače Brazil, Kinu, Indiju i Rusiju (Brasil, India, China, Russia – BRIC)

Stvaranje saveza koji nije zvanična međunarodna organizacija, već platforma za saradnju i razmjenu i po tome je slična G7 – grupi najrazvijenijih zemalja, inicirala je Rusija i 20. septembra 2006. održan je prvi ministarski sastanak BRIK-a.

Ovaj sastanak je predložio ruski predsjednik Vladimir Putin na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN u Njujorku. Na sastanku su učestvovali ministri spoljnih poslova Rusije, Kine i Brazila, kao i ministar odbrane Indije. Svi su bili zainteresovani da prošire svoju multilateralnu saradnju.

Na inicijativu Rusije, 16. maja 2008. godine bili su domaćini sastanka ministara inostranih poslova BRIK-a u Jekaterinburgu, Rusija. Oni su nakon sastanka objavili zajedničko saopštenje o zajedničkim stavovima o aktuelnom globalnom razvoju.

U julu 2008. tadašnji ruski predsjednik Dmitrij Medvedev započeo je sastanak sa tadašnjim predsjednikom Brazila Luisom Inasijom Lula da Silvom (Luiz Inacio Lula da Silva), premijerom Indije Manmohanom Singom (Manmohan Singh) i kineskim predsjednikom Hu Đintaom (Hu Jintao) tokom Samita G8 u Tojaku (Hokaido, Japan), piše na sajtu BRIKS-a.

Rusija je bila domaćin prvog samita BRIK-a 16. juna 2009. u Jekaterinburgu. Tu su lideri BRIK-a izdali Zajedničku izjavu u kojoj su navedeni ciljevi BRIK-a – da će promovisati saradnju i dijalog među zemljama BRIK-a na transparentan, otvoren, proaktivan i postepen način.

Kada se grupi pridružila i Južnoafrička Republika 2010. godine BRIK je postao BRIKS.