Koje kompanije u Srbiji ima najmoćniji hrvatski biznismen Pavao Vujnovac

LIDERI Forbes Srbija 30. dec 2023. 00:59
featured image

30. dec 2023. 00:59

Posljednjih dana u centar pažnje hrvatske javnosti došao je biznismen Pavao Vujnovac kojeg danas u toj zemlji smatraju najmoćnijim poslovnim čovjekom. On je svoj uspjeh gradio u poslovanju s gasom, voćem i povrćem, kao i u transportu i logistici.

U fokusu je zbog aktuelnog preuzimanja Fortenova grupe u okviru koje posluju brojne regionalne kompanije među kojima su i one sa aktivnostima u Srbiji – Merkator, Dijamant i PIK Vrbovec.

U nedavnom gostovanju na hrvatskoj televiziji, Vujnovac je s ponosom istakao da je sa svojim biznisom prisutan u cijelom regionu. Dok potpuno ne zatvori transakciju sa Fortenovom (koju već praktično kontroliše), i ozvaniči prisustvo u Srbiji kao većinski vlasnik kompanija u ovoj grupi, istraživali smo da li je i prije ovog preuzimanja već prisutan u našoj zemlji – odgovor je da jeste.

Šta posjeduje Vujnovac

Na svom nedavno pokrenutom ličnom veb sajtu – pavaovujnovac.com, Vujnovac je prikazao kompanije u svom portfoliju.

Osnova njegovog biznisa je Energia naturalis odnosno ENNA grupa, koja upravlja sa oko 20 kompanija. Te kompanije posluju u sektorima trgovine, snabdijevanja prirodnim gasom, obnovljivih izvora energije, transporta i takođe upravljaju investicionim projektima.

Najpoznatije kompanije u okviru ENNA grupe su PPD, ENNA logic, ENNA transport i ENNA fruit. Vujnovac tvrdi da je ova grupa jedna od najbrže rastućih u Hrvatskoj i regionu.

Potom detaljnije informacije daje o PPD. Riječ je o kompaniji sa sjedištem u Vukovaru koja trguje prirodnim gasom i najveći je uvoznik tog energenta u Hrvatsku. Oko 20% gasa prodaje na domaćem tržištu, a 80% na međunarodnim tržištima i ima timove u Zagrebu, Luganu i Budimpešti.

Za ENNA fruit se navodi da je vodeća kompanija za proizvodnju, otkup, distribuciju i preradu voća i povrća u Hrvatskoj i „širem regionu“, a posebno za banane i citrusno voće.

Na kraju, tu je ENNA transport koja je dio grupe od 2015. „Kompanija je prva privatna kargo željeznička kompanija koja je uspješno proširila poslovne operacije u Hrvatskoj i regionu“, piše na sajtu.

Vujnovac je osnovao i fondaciju Novo Sjutra koja obezbjeđuje školarine za mlade i realizuje druge društveno-odgovorne aktivnosti.

Poslovi u Srbiji

Pretragom dostupnih baza podataka, utvrdili smo da Vujnovac svoj biznis u posljednje dvije godine širi i u Srbiji. Može se vidjeti da je ENNA grupa ovdje prisutna u oblastima voća i transporta.

U Agenciji za privredne registre evidentirana je kompanija Enna fruit d.o.o. Djelatnost ove firme je nespecijalizovana trgovina na malo i njen vlasnik je ENNA fruit iz Hrvatske (deo ENNA grupe), sa 100 odsto udjela.

Podaci pokazuju da je preduzeće osnovano u julu 2020. pod nazivom Mabilj d.o.o. u vlasništvu Biljane Maslać, a onda početkom 2021. mijenja vlasnika i naziv.

Prema podacima iz APR-a, firma je imala 10 zaposlenih na kraju 2022.

Registrovana je u Pudarcima u beogradskoj prigradskoj opštini Grocka, poznatoj po plantažama voća, a direktor je Igor Solać, državljanin Srbije.

Prema podacima iz finansijskog izveštaja za 2022. kompanija raspolaže stalnom imovinom od 10,9 miliona dinara (oko 93.000 eura) i obrtnom od 292 miliona dinara (oko 2,5 miliona eura).

Prošle godine ostvarila je prihode od 2,3 milijarde dinara (više od 19,5 miliona eura), ali je završila s neto gubitkom od 44,5 miliona dinara (oko 380.000 eura).

Druga kompanija koju poseduje ENNA u Srbiji jeste ENNA transport d.o.o. koja je registrovana za željeznički prevoz tereta i ima istog direktora kao i ENNA fruit – Igora Solaća.

Osnovana je u novembru 2021. i njen vlasnik je hrvatska firma ENNA logic, a na kraju prošle godine imala je dva zaposlena.

Riječ je o relativno maloj firmi koja raspolaže stalnom imovinom od samo 61.000 dinara (oko 500 eura) i obrtnom od 10,6 miliona dinara (oko 90.500 eura). Prihodi kompanije u 2022. iznosili su 7,7 miliona dinara (gotovo 66.000 eura) i ostvarila je profit od 68.000 dinara (blizu 600 eura).

Foto: Shutterstock

Kompanija za trgovinu gasom ugašena

Podaci iz APR-a pokazuju i da je u septembru 2013. u Beogradu bila osnovana kompanija Prvo plinarsko društvo doo, čiji je vlasnik bila firma PPD iz Vukovara.

Prvi naziv firme bio je Energia naturalis doo Beograd i prvi direktori Balaž Gergelji Bištraj iz Mađarske i Damir Spudić iz Hrvatske.

Kao prvi vlasnik firme bila je upisana kompanija Informacijski sustavi u energetskom sistemu d.o.o. Vukovar, da bi 2014. vlasništvo bilo prenijeto na slovenačku firmu Energija Naturalis Int iz Postojne.

Do gašenja su prijavljivane još neke promjene kao što je izmjena djelatnosti iz trgovine električnom energijom u trgovinu gasom, a do promjene imena u PPD došlo je u novembru 2015.

Zvanično je ugašena u decembru 2019. Igor Solać bio je likvidacioni upravnik firme.

Ko je Pavao Vujnovac

Na svom sajtu, hrvatski biznismen za sebe piše da je preduzetnik i investitor, rođen u Osijeku, sa diplomom Ekonomskog fakulteta u tom gradu. Ističe se da je karijeru počeo u lokalnom snabdjevaču gasom, kompaniji PPD, koja je sad centralni dio biznisa ENNA grupe.

Vujnovac je 2010. postao vlasnik PPD-a i razvio je u „regionalnu kompaniju koja je prepoznata i poštovana u jugoistočnoj Evropi“. Tokom 2017. formirao je kompaniju PPD global u Švajcarskoj.

ENNA grupa razvijala se u logističkom sektoru kupovinom akcija Luke Ploče i Adriatik transporta, koji je sada ENNA transport.

Navodi se i da je u 2021. zaključen sporazum o zajedničkom ulaganju između firme ENNA logic i APM terminala za projekat Rijeka Gateway i 50-godišnjoj koncesiji u Luci Rijeka.

Na Malti je 2016. formirao kompaniju Erdal za trgovinu sirovinama koja ima poslove u Mađarskoj, Ukrajini, Rumuniji, Hrvatskoj, Češkoj i Bugarskoj.

Akcionar i član Nadzornog odbora trgovinskog lanca Peveks postao je 2019. a akcionar je i član borda direktora (od 2022) u Fortenova grupi.

Na kraju, Vujnovac ima biznis i u sektoru obnovljivih izvora energije preko kompanija ENNA Opskrba, ENNA ESCO i ENNA Solar.

Pionir biznisa sa gasom

U intervjuu za Nova TV koji je dao prije nekoliko dana istakao je da su njegove kompanije organizovane po vertikalnom principu i da, za razliku od Agrokora, loše poslovanje jedne kompanije ne može da poljulja cijelu grupu jer ne garantuju jedna drugoj za pozajmice i svaka ima svoj profesionalni menadžment.

Za sebe je rekao da je pionir gasnog biznisa u Hrvatskoj, ali je napomenuo i da nema veze sa politikom i političkim vrhom Hrvatske odnosno da mu država nije pomagala, a da 80% svojih prihoda ostvaruje u inostranstvu. Za pozajmicu datu stranci HDZ rekao je da je to jedna od njegove tri greške.

Kao drugu naveo je ulazak u posao s nekretninom sa članom Hrvatske elektroprivrede, a kao treću naveo je aferu sa dijamantskom ogrlicom vrijednom pola miliona eura koju je, kako tvrdi, kupio supruzi, ali nije platio carinu.

Potvrdio je da ima više od 80 kompanija u Hrvatskoj, ali da su dio njih projektne firme koje se osnivaju radi realizacije pojedinačnih poduhvata.

Za samo desetak godina, od male lokalne firme u istočnoj Slavoniji izgradio je grupu koja je u prošloj godini imala prihod od oko osam milijardi eura čime je nadmašio mnoga poznata hrvatska imena, navode mediji u toj zemlji.

Šta dobija u Srbiji

Kada i definitivno završi preuzimanje Fortenove, Vujnovac će postati i značajan biznismen u Srbiji. Dobija većinsko vlasništvo nad jednim od tri najveća trgovinska lanca u Srbiji – Merkator S. Kompanija je prošle godine ostvarila prihode iznad 777 miliona eura i profit od 4,8 miliona eura, a zapošljava gotovo 8.000 zaposlenih.

Druga najveća kompanija biće proizvođač ulja Dijamant koji je prošle godine ostvario prihod od 242 miliona eura i zaradu od 12,3 miliona kao i više od 800 zaposlenih.

Od većih privrednih subjekata u vlasništvu Fortenove u Srbiji je i proizvođač vode MG Mivela. Firma sa 145 zaposlenih u prošloj godini je imala prihod koji je premašio 10 miliona eura, ali je bila u gubitku od oko milion eura.

Tu je i PIK Vrbovec u Srbiji, koji je u 2022. ostvario prihod od 6,8 miliona eura i profit od 134.552 eura, a ima tri zaposlena po posljednjem finansijskom izveštaju.

Takođe, u vlasništvu Fortenove su i Idea Real Estate koja je u 2022. imala šest zaposlenih, prihode od 1,8 miliona eura i gubitak od oko 3,5 miliona eura, kao i M-profil SPV, firma bez zaposlenih, prometom od oko 1,3 miliona eura i dobitkom iznad 140.000 eura.

Spisku treba dodati i društvo za poslovne usluge mStart Business Solutions sa 27 zaposlenih na kraju prošle godine (prihodi od oko 1,4 miliona eura i dobit od oko 60.000 eura).

Ivan Radak, Forbes Srbija