Zanima vas budućnost? Ovo je tajna kojom nas je opčinio tarot

Godine 1781. francuski sveštenik po imenu Antoan Kor de Žebelen (Antoine Court de Gébelin) tvrdio je da je otkrio drevnu knjigu Tota (Book of Thoth) prilikom posjete jednom otmenom salonu u Parizu. Poput mnogih intelektualaca iz 18. vijeka, Kor de Žebelen je bio opsjednut okultnom mudrošću faraonskog Egipta, čiji su se tragovi nazirali u iskopinama kolonijalnih arheologa. Od statua do sarkofaga, svaki opljačkani predmet djelovao je tajanstveno i sveto, ali niko nije znao njihovo pravo značenje.
Iz tog razloga, evropski učenjaci su tragali za knjigom za koju se vjerovalo da je napisao Tot, egipatski bog znanja. Kor de Žebelen je bio uvjeren da je pronašao upravo u salonu, gdje je ugledao dame kako igraju italijansku kartašku igru zvanu tarot. Primijetio je da su adut karte ukrašene zagonetnim slikama nalik hijeroglifima (koji u to vrijeme još nisu bili dešifrovani i koje su povezivali sa magijom). Kor de Žebelen je zaključio da su ove karte zapravo korišćene za očuvanje Totove mudrosti, prenoseći njegove tajne kroz mračne vjekove sve do doba Prosvetiteljstva – skrivene naočigled svih.
Privlačnost tarota
Upućen u ezoterijska učenja, uključujući Kabalu i Rosikrucijanizam tradiciju, Antoan Kor de Žebelen tražio je dublje značenje u neobičnim simbolima tarot karata. Njegove okultne interpretacije postale su temelj mistične reputacije tarota.
Trajna privlačnost tarota tema je izuzetne izložbe u Vorbuškom institutu (Warburg Institute) u Londonu. Oslanjajući se na poznatu kolekciju Abija Vorburga (Aby Warburg), izložba obuhvata špilove tarot karata i srodne materijale, kako antičke tako i savremene (ali nijedan iz drevnog Egipta). Posmatrani zajedno, ovi predmeti otkrivaju hipnotišuću moć dvosmislene ikonografije podržane snažnom pričom. Međutim, upravo složeni odnos između tarota i istine daje izložbi posebnu relevantnost.
Porijeklo tarota
Kartaška igra koju je Kor de Žebelen vidio u Parizu nije imala nikakve veze s magijom ili proricanjem sudbine. Najvjerovatnije porijeklo tarota leži u italijanskoj renesansi, kada su karte postale popularna zabava na dvorovima Venecije i Milana. Vremenom su konvencionalni špilovi obogaćeni „trijumfalnim“ kartama koje će kasnije privući pažnju Kora de Žebelena i postati poznate kao Velika Arkana.
Međutim, same spekulacije Kora de Žebelena vjerovatno ne bi bile dovoljne da tarot od igre na sreću preraste u instrument proricanja. Kamoli da izazove masovno interesovanje koje ga je održalo sve do 21. vijeka. Osim istorijskog konteksta Egipta i prosvjetiteljskog zanosa za sve egipatsko, ključnu ulogu odigrala je i politička nestabilnost pred Francusku revoluciju. Ništa nije bilo sigurno u Parizu 1781. godine. Budućnost je postala još neizvjesnija kada je francuski okultista Žan-Batist Alijet (Jean-Baptiste Alliette) 1789. godine objavio tarot špil posebno dizajniran za proricanje sudbine.
Verzija tarota koju je dizajnirao Etelja (Etteilla), kako je Alijet više volio da se predstavlja, sadržala je sofisticirane gravure umjetnika Pjera-Fransoe Bazana (Pierre-François Basan). One su u konvencionalnu ikonografiju dodavale elemente astrologije. Ove karte su bile široko distribuirane u brojnim izdanjima, uz podršku Društva tumača Tota. To je organizacija koju je Etelja osnovao kako bi promovisao istraživanja i tumačenja tarota.

Zašto je očaravajući
Čak i danas, tarot prema Eteljinoj viziji ostaje drugi po značaju, odmah iza standardnog Rider-Waite-Smith špila, koji je od svoje prve publikacije 1909. godine štampan u procijenjenih 100 miliona primjeraka.
Ono što tarot čini toliko očaravajućim – i tako relevantnim u savremenom svijetu – jeste krhka veza budućnosti s prošlošću. Ugled Tota i starinski izgled ilustracija dodatno su osnaženi autentičnom starošću umjetničkih djela koje su stvorili Pjer-Fransoa Bazan i Pamela Kolmen Smit (Pamela Colman Smith). Istorija daruje tarotu legitimitet, ali taj legitimitet je nestabilan, jer je veliki dio te istorije izmišljen. Čak i za one koji tarotu pripisuju natprirodne moći, prošlost nije nimalo jednostavna. Čak i ako je Tot stvaran, njegova mudrost dostupna je samo kroz karte koje su je sačuvale tako što su je istovremeno i zamaglile. Čak i ako prošlost nije fabrikovana, može joj se pristupiti isključivo kroz tumačenje.
Neobavezujuća moć tarota
Paradoksalno, upravo ta nestabilna prošlost čini osnovu budućnosti koja postaje dostupna kroz Arkane. Bez obzira na to da li je izvor autoriteta nedokučiv ili nepostojeći, istorija gubi svoju presudnu važnost. Karte usmjeravaju osobu koja traži savjet da se fokusira na sadašnji trenutak. Oblikujući moguće obrasce, tarot sugeriše akcije koje bi mogle biti preduzete kako bi se ostvarile željene mogućnosti. Bez obzira na to da li su one istorijski utemeljene.
Sam proces je podložan greškama. Rezultati mogu biti zbunjujući. Ali upravo ta neobavezujuća moć Tota – bilo da se u nju vjeruje ozbiljno ili ironično – paradoksalno pruža zaštitu onima koji su spremni da preuzmu rizik. Predstavljen kao pokazatelj sudbine, tarot zapravo postaje instrument lične inicijative. Ta inicijativa se ostvaruje kroz primijenjenu apofeniju – svjesno djelovanje na osnovu znaka koji se čini značajnim, bez obzira na njegovu objektivnu autentičnost. (Zajedno sa futuristom Stjuartom Kendijem (Stuart Candy), vodio sam radionicu o primijenjenoj apofeniji kao dio UNESCO Foruma za dizajn pismenosti o budućnosti 2019. godine).
Korišćenje sujeverja
Primijenjena apofenija je u suštini pragmatična. U vremenima nesigurnosti, strateško korišćenje sujeverja može pomoći u suzbijanju konfuzije i osjećaja paralize. Ali tarot takođe razotkriva važnu razliku između oblikovanja budućnosti i oblikovanja prošlosti. Razliku koja je posebno značajna u 2025. godini, kada se utvrđene istine suočavaju s izazovima „alternativnih činjenica“.
Povezivanje tarot karata sa faraonskom ikonografijom, koje je načinio Kor de Žebelen, nije ih učinilo egipatskim. Istorija se ne može promijeniti vjerovanjem. Apofenija se ne može primijeniti unazad. Njena primjenljivost proizlazi iz činjenice da možemo uticati na buduće događaje – dok je prošlost nezavisna od nas.
Ako želimo da prebrodimo ova nesigurna vremena, moraćemo da ojačamo svoje razumijevanje i fikcije i činjenica. Moraćemo istovremeno da budemo fleksibilniji prema budućnosti i stroži prema prošlosti. Tarot nas podstiče na prvo i istovremeno služi kao upozoravajuća priča o drugom. Da li je moguće da je Tot predvidio 21. vijek?
Jonathon Keats, saradnik Forbesa
Uncertain About The Future? A Dazzling New Tarot Exhibition Offers Some Timely Guidance