Kineski automobilski brendovi držaće trećinu svjetskog tržišta

BIZNIS Forbes 8. jul 2024. 15:43
featured image

8. jul 2024. 15:43

Kineski automobilski brendovi osvojiće trećinu svjetske prodaje vozila do 2030. godine, saopštila je konsultantska kompanija AliksPartners (AlixPartners).

Oni će tako povećati udio sa procijenjenih 21% tržišta, koliko drže u 2024. godini, a predviđanja su da će prodati devet miliona vozila van Kine 2030.

Oni skraćuju vrijeme za razvoj novih modela na dvije godine, pa i manje, rekao je AliksPartners. To će primorati tradicionalne proizvođače automobila da drastično preurede način na koji dizajniraju i konstruišu vozila, saopštila je konsultantska firma.

„Ne može se zabrljati“, rekao je Mark Vejkfild (Mark Wakefield), globalni ko-lider kompanije za automobilsku i industrijsku praksu, na brifingu za medije. „Nije stvar u tome da se ista stvar radi brže“.

Prema AliksPartners-u, kineski brendovi imaju prednost u troškovima od 35% i imaju fleksibilnost. U Evropi i drugim regionima mogu da snize cijene. Imaju niže troškove rada i visoku integraciju „od sirovina, preko dobavljača komponenti do finalne montaže i prodaje drugim proizvođačima automobila“, navodi AliksPartners.

„Kineski brendovi daju prednost karakteristikama koje kupci zaista mogu iskusiti, kao što su dizajn i tehnologija u kabini. Nemilosrdno su fokusirani na održavanje prednosti u pogledu troškova čak i kada grade fabrike u inostranstvu. Izgradili su značajnu prednost u novoj tehnologiji električnih i hibridnih vozila, rekao je Endrju Bergbaum (Andrew Bergbaum), drugi ko-lider automobilske i industrijske prakse.

„Proizvođači automobila koji namjeravaju da nastave da rade u skladu sa principima uobičajenog poslovanja doživjeće grubo buđenja – oni će zastariti“, rekao je Bergbaum.

Kineski brendovi, takođe, uživaju u rastu na svom domaćem tržištu. Prodaja u Kini će se povećati sa procijenjenih 26,7 miliona vozila ove godine na više od 32 miliona u 2030, saopštila je konsultantska firma. Oko 70% kineske prodaje su kineski brendovi, rekao je AliksPartners.

„Kinesko tržište raste više od ostalih tržišta zajedno“, rekao je Vejkfild.

Foto: Reuters/Vincent West

Izveštaj donosi i ove prognoze:

  • U SAD isporuka vozila će porasti za 3% u 2024. Do 2030. tradicionalna vozila sa unutrašnjim sagorijevanjem će činiti samo 35% prodaje, dok će EV i hibridi dostići 41%.
  • Globalno, prodaja električnih vozila i hibrida će porasti 32% u 2024. i zauzeti 45% tržišta 2030.
  • Prodaja u Evropi će porasti 2% ove godine „i imaće marginalni rast od otprilike 1% do 2027. Većina rasta se dešava u Istočnoj Evropi.
  • Baterije za elektrificirana vozila „brzo postaju ekonomičnije zahvaljujući inovacijama u hemiji i smanjenju cijena materijala“.
  • Troškovi sirovina padaju, ali tradicionalna vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem i dalje imaju veliku prednost u pogledu troškova. AliksPartners procjenjuje da su troškovi EV materijala 85% veći u poređenju sa unutrašnjim sagorijevanjem.
  • Ugovori sindikata Ujedinjenih radnika u automobilskoj industriji koji su postignuti sa Dženeral Motorsom (General Motors), Fordom i Stellantisom povećali su jaz u poređenju sa meksičkom radnom snagom.

Bill Koenig, saradnik Forbesa

Chinese Auto Brands To Surge To 33% Of Global Market, Report Says