Stroga ograničenja za teretna vozila u EU dobila zeleno svjetlo
Savjet EU je potvrdio promjene uredbe koje pooštravaju pravila o emisijama ugljendioksida za teška vozila i uvode nove postepene ciljeve za period do 2040. Kako su saopštili iz Brisela, promjene proširuju područja primjene postojeće evropske uredbe, tako da će ciljevi smanjenja emisija važiti za gotovo sva nova teška vozila sa sertifikovanimi emisijama ugljendioksida, uključujući manje kamione, gradske autobusi, autobuse i prikolice, navodi STA.
Uz to, nova pravila zadržavaju postojeći cilj od 15 posto smanjenja emisija za teška teretna vozila teža od 16 tona do 2025. godine.
Među novim ciljevima su smanjenje emisija za 45 posto do 2030. godine, 65 posto smanjenje emisija do 2035. godine i 90 posto smanjenje emisija do 2040. godine za teretna vozila teža od 7,5 tona, autobuse i vozila kao što su kamioni za smeće i betonski mikseri.
Novi gradski autobusi će morati do 2030. godine smanjiti svoje emisije 90 posto, a do 2035. godine postati vozila potpuno bez emisija.
Razvoj zajedničke metodologije
Uredba koja je usvojena u ponedjeljak, objavljena je u Službenom listu EU 13. maja, a stupiće na snagu 20 dana nakon objave. Evropska komisija će morati ocijeniti djelotvornost i utjicaje sprovođenja izmijenjene uredbe najkasnije do 2027. godine.
Između ostalig, trebaće ocijeniti i mogućnost razvoja zajedničke metodologije za procjenu i izvještavanje o emisijama uglndioksida tokom cijelog životnog ciklusa teških teretnih vozila.
Teška vozila odgovorna su za više od 25 posto emisija stakleničkih gasova iz drumskog saobraćaja u EU, prema navodima Savjeta EU. Emisijski standardi za neka od njih prvi su put postavljeni 2019. godine.
Evropska komisija je predlog za reviziju standarda emisija ugljendioksida za teška vozila podnijela u februaru prošle godine. Ta revizija dio je zakonodavnog paketa EU-a “Fit for 55”. Ažurirana pravila doprinose cilju EU da do 2030. godine smanji neto emisije stakleničkih gasova za najmanje 55 posto u poređenju s nivoima iz 1990. godine i da do 2050. godine postigne klimatsku neutralnost.