Šta je potrebno za dobijanje oznake Montenegro Quality u turizmu – čistoća prvi uslov
Nacionalna turistička organizacija Crne Gore (NTO CG) namjerava da uvedi oznaku kvaliteta Montenegro Quality (MQ) za sve subjekte iz oblasti turizma, ugostiteljstva i srodnih djelatnosti.
Da bi dobili oznaku, hoteli, kampovi, etno sela, turistički apartmani…moraju da ispune niz uslova navedenih u Knjizi standarda, a prvi je čistoća na visokom nivou.
NTO je pozvala sve zainteresovane subjekte iz oblasti turizma, ugostiteljstva i srodnih djelatnosti da se prijave za dobija je oznake Montenegro Quality.
Iz NTO su saopštili da je cilj poziva unapređenje turističkih usluga i afirmacija Crne Gore kao atraktivne destinacije tokom cijele godine, koja pruža jedinstvena iskustva svim posjetiocima.
„Posjedovanje oznake za subjekte u turizmu može doprinijeti isticanju na tržištu, kontinuiranoj promociji kroz aktivnosti NTO i njene kanale komunikacije, povećanoj prepoznatljivosti među turistima, dok će imati i dodatno vrednovanje kroz podsticajne mjere NTO“, navedeno je u saopštenju.
Za dobijanje oznake kvaliteta MQ se mogu prijaviti raznovrsni subjekti u turizmu, uključujući hotelske i ugostiteljske objekte za smještaj i hranu, kampove, etno sela, muzeje, SPA centre, galerije, skijališta, turističke agencije, aerodrome, nacionalne parkove, lokalne proizvođače i mnoge druge subjekte.
Oznake kvaliteta MQ dodjeljuju se u tri osnovna nivoa na osnovu propisanih kriterijuma:
- Gold: Ispunjeno 85% i više od maksimalnog broja bodova
- Silver: Ispunjeno 70-85% od maksimalnog broja bodova
- Bronze: Ispunjeno 55-70% od maksimalnog broja bodova
NTO će dodijeliti sertifikate za MQ oznaku maksimalno za 30 prijava koje ispune definisane uslove, i to do kraja ove godine. Prijave će biti obrađivane prema redoslijedu pristizanja, uz posebnu pažnju na zastupljenost različitih opština i djelatnosti.
Posebni uslovi za sticanje prava na korišćenje kolektivnog žiga Montenegro Quality navedeni su u Knjizi standarda.
Među osnovnim standardima za sve subjekte u turizmu je čistoća na visokom nivou.
Hoteli da imaju najmanje 25 odsto specijaliteta iz Crne Gore
Za hotele, pored toga, među osnovnim standardima su da posluju najmanje šest mjeseci u godini, da u ponudi imaju najmanje 25 odsto specijaliteta iz Crne Gore, zatim tri vegetarijanska jela, dva bez glutena i dva bez laktoze.
U ponudi treba da imaju najmanje po tri vrste vina i rakije iz Crne Gore i po jednu vrstu vode i piva.
U dizajnu hotela treba da preovladavaju dekoracije od svježeg ili suvog cvijeća i detalji u skladu sa podnebljem, a muzika treba da doprinosi stvaranju ugodne atmosfere bez ometanja komunikacije gostiju i zaposlenih.
Gostima hotela treba da bude omogućeno gotovinsko, bezgotovinsko i kartično plaćanje, navodi se, između ostalog, u Knjizi standarda.
Fasada uredna, kupatila besprekorne čistoće
Za turističke apartmane, sobe, kuće i stanove, osnovni standardi su da je fasada završena i uredna, vanjska stolarija redovno održavana, a baštenske i balkonske garniture da nijesu od plastike niskog kvaliteta. Spavaće sobe treba da imaju dušeke u dobrom stanju (ne starije od pet godina), a na njemu postavljen „perivi madrac“.
„Peškiri se moraju zamijeniti kada nastupe viljivi znakovi istrošenosti“, piše u Knjizi standarda.
Za kupatila je kao osnovni standard navedeno da fuge, sanitarije, pločice moraju biti uredne I besprekorne čistoće.
„Izdavalac smještaja je obavezan da ima najmanje jedan klima uređaj po smještajnoj jedinici koji može održavati temperaturu od 21 – 27 stepeni (osim planinskih destinacija. Klima uređaj se uredno I redovno održava“, neki su od osnovnih standarda.
Internet u objektu i poznavanje engleskog jezika osoba koje su u kontaktu sa gostima, takođe su među osnovnim standardima.