Zašto 300 kompanija koristi AI ove startap firme da smanje troškove i povećaju prihode

TEHNOLOGIJA Forbes 12. apr 2025. 07:00
featured image

12. apr 2025. 07:00

Te 2016. godine Mej Habib (May Habib) se nalazila na najvažnijem sastanku u svom životu. Ova preduzetnica libansko-kanadskog porijekla upravo se bila preselila iz Dubaija u San Francisko i pokušavala da proda kompaniji Viza (Visa) softver za prevođenje. Da bi uopšte imala šansu za Seriju A finansiranja, morala je da zaključi dogovor – i to brzo.

Ali izvršni direktori iz Vize, koji su željeli da pokrenu digitalni platni proizvod na više od 40 jezika, do tada su radili isključivo sa ljudskim prevodiocima i nisu razumjeli kako bi se njen softver uklopio u njihove sisteme. Zato je Habib, sada četrdesetogodišnjakinja, izašla pred tablu i nacrtala im objašnjenje. Kada su primijetili prazninu u funkcionalnosti, ona i njen suosnivač Vasim Alšik (Waseem Alshikh) vratili su se u svoj dom koji je ujedno bio i kancelarija u četvrti Mišn (Mission District) i napravili GitHub integraciju kako bi je popunili.

Viza je uskoro postala prvi veliki klijent njihove firme s ugovorom vrijednim 126.000 dolara, a nekoliko mjeseci kasnije prikupili su 5 miliona dolara. „Ne prodajete vi softver,  vi prodajete drugačiji način rada,” kaže Habib.

Foto: Guerin Blask for Forbes

To je osnovna ideja kompanije Writer, njene firme koja razvija vještačku inteligenciju, a koja se drastično razvila od tih ranih dana. Danas Writer prodaje AI Studio, sveobuhvatni set AI alata dizajniranih da ubrzaju obavljanje mnogih jednostavnih, ali dosadnih i skupih zadataka u korporativnom svijetu. Za kozmetičkog giganta L’Oreal, Writer je napisao hiljade opisa proizvoda; za Uber – stotine odgovora na najčešća pitanja korisnika. Salesforce ga koristi za brzu izradu email i kampanja za društvene mreže. To su samo tri od 300 kompanija koje plaćaju – ponekad i milione – da koriste prilagodljive Writer aplikacije kako bi automatizovali svakodnevne poslove koji troše vrijeme.

Zahvaljujući entuzijastičnom prihvatanju među velikim firmama, Writer je postao jedna od najatraktivnijih firmi na Forbes-ovoj godišnjoj listi AI 50 i prikupio oko 320 miliona dolara od vrhunskih investicionih fondova. U novembru su prikupili 200 miliona dolara i dostigli tržišnu vrijednost od 1,9 milijardi dolara. Habib zadržava oko 15% vlasništva, što trenutno vrijedi 285 miliona dolara.

U trenutku kada se mnoge kompanije pitaju kako im AI može pomoći i da li uopšte vrijedi ulagati, korisnici Writera već ga koriste da materijalno smanje troškove. Izvršni direktor AI odsjeka jednog velikog maloprodajnog lanca kaže da koriste Writer za oglašavanje na TikToku, Amazonu i Volmartu (Walmart), što im je donijelo vrijednost od 5 miliona dolara godišnje kroz uštede i nove prihode – brojka koja bi mogla porasti na 25 miliona u naredne dvije godine. Brend AdoreMe (u vlasništvu Victoria’s Secret) koristio je Writerov AI da prevede 2.900 opisa proizvoda na španski jezik kao dio širenja u Meksiko, skraćujući proces koji bi inače trajao mjesecima, na svega 10 dana. „Povraćaj investicije vam praktično vrišti pred očima,” kaže Sandeš Patnam (Sandesh Patnam), glavni partner u investicionom fondu Premji Invest, koji je bio ko-lider Writerove investicione runde prošle godine.

Takve uštede dovele su do zapanjujuće stope zadržavanja klijenata od 160%, što znači da prosječni korisnik proširi svoj ugovor za dodatnih 60%. Habib kaže da je 20 klijenata počelo s ugovorima od 200.000 do 300.000 dolara, brzo su pronašli dodatne načine da koriste Writerove alate i sada svaki od njih troši oko milion dolara godišnje. Prezentacija iz prošle jeseni pokazuje da su 2023. godine imali prihod od 9,3 miliona dolara, a za 2024. su predvidjeli 28 miliona dolara. Writer je izjavio da te brojke nijesu tačne i odbio dalje komentare, ali su naveli da trenutno imaju potpisane ugovore vrijedne preko 50 miliona dolara i da očekuju da će ta suma porasti na 100 miliona ove godine.

Njihovo samopouzdanje dolazi iz najnovijeg proizvoda AI HQ, koji uključuje alate za izradu inteligentnih agenata sposobnih da obavljaju niz zadataka koji obično čine tok posla jedne profesije. Na primjer, finansijski analitičar može napraviti agenta koji iz transkripata konferencijskih poziva izvuče podatke, analizira ih i zatim personalizovano pošalje email svakom klijentu. Nije potrebno programiranje – dovoljno je da na engleskom objasnite korake i kliknete na dugme. Po cijeni koja može dostići milione dolara godišnje, Writer nudi preko 70 unaprijed pripremljenih aplikacija i agenata koje klijenti mogu odmah koristiti. „Ljudi više ne moraju da rade posao,” kaže Habib. „Samo treba da naprave AI koji to radi umjesto njih.”

Već sada, veliki klijenti poput Intuita (prihod 16,3 milijarde dolara u 2024) i Lennara, jedne od najvećih građevinskih firmi u SAD (prodaja 35,4 milijarde dolara), koriste Writerove AI agente. CTO Lennara, Skot Spredli (Scott Spradley), kaže da su njihovi agenti već napisali hiljade odgovora na e-mail upite potencijalnih kupaca, zakazivali termine za obilazak hiljada kuća i davali informacije o cijenama i lokaciji. „To stvara promet, podstiče aktivnost i donosi kvalitetnije kontakte,” kaže on.

Ovaj razvoj takođe nagovještava promjenu paradigme za kompanije koje žele da smanje troškove radne snage. Zašto plaćati ljude da rade ono što AI agent može jednako dobro i brže? To je prava šansa za Writer i ostatak tržišta AI softvera za preduzeća vrijednog 58 milijardi dolara. Habib otvoreno kaže šta to znači za obične zaposlene u kancelarijama: „Biće dovoljno deset posto sadašnjeg broja zaposlenih.”

Pošto se očekuje da tržište AI softvera za preduzeća skoro udvostruči i dostigne 114 milijardi dolara do 2027. godine, konkurencija je žestoka. Bogate firme poput OpenAI i Anthropic prikupile su ukupno 42 milijarde dolara i nude osnovne modele koje firme mogu koristiti za izradu alata. Ali za to obično treba tim programera da ih prilagodi i održava. Writer-ova tehnologija je uglavnom „plug-and-play”, s korisnički prijateljskim interfejsima za prevlačenje i ispuštanje (drag-and-drop). Nema potrebe za podešavanjem AI modela ili konstantnim smišljanjem savršenih upita. „Mi činimo da sve te čarolije budu nevidljive za korisnika,” kaže Habib.

To su postigli tako što sami razvijaju modele koji pokreću AI Studio i AI HQ. To je važno za sigurnost: podaci klijenata se čuvaju na posebnim serverima i ne koriste se za treniranje modela, što ublažava zabrinutosti zbog curenja osjetljivih informacija. Writerovi modeli rješavaju i drugi ključni problem AI-ja: sklonost da „izmišlja” informacije. Writer koristi podatke direktno iz dokumenata klijenata, što drastično smanjuje „halucinacije” – ali i kreativnost. Međutim, kada vam AI pravi tržišne analize, poezija vam ne treba.

U svijetu gdje je OpenAI potrošio 100 miliona dolara za treniranje GPT-4, Writer sve to radi relativno jeftino. Njihov konkurentski model koštao je samo 700.000 dolara. To je mnogo manje čak i od kineskog DeepSeek-a, koji je iznenadio svijet AI-ja napravivši konkurenta OpenAI-ju za djelić cijene. „DeepSeek je učinio efikasnost kul – ali Writer to radi već godinama,” kaže Rob Toz (Rob Toews), član Writerovog odbora i partner u kanadskom VC fondu Radical Ventures, koji je među investitorima.

Međutim, nisu svi ubijeđeni. Neki stručnjaci iz industrije sumnjaju da Writerovi modeli mogu da održe korak s gigantima. Na popularnim rang listama koje mjere kvalitet odgovora modela, Writer zaostaje za velikanima poput OpenAI-a i Anthropica, čiji se prihodi broje u milijardama. OpenAI ima dva miliona pretplatnika za ChatGPT Enterprise, a procjenjuje se da će Anthropic do 2027. godine ostvariti prihod od 34,5 milijardi dolara, od čega će dvije trećine dolaziti od poslovnih korisnika. „Najveća snaga Writera je to što znaju kako da predstave ono što rade. Pravi izazov je da njihova tehnologija to zaista i opravda,” kaže jedan investitor koji je uložio u druge AI kompanije za preduzeća.

Habib je ubijeđena da to može postići. Kompanijama je važniji učinak u stvarnom svijetu nego takmičenje po mjerilima i listama. A s klijentima među kojima su već firme kao što su Accenture, Hilton, Spotify i Qualcomm, investitori u Writer rado nastavljaju da ulažu u nju. „Ona bukvalno može da prođe kroz zid i ostvari nemoguće,” kaže Rob Toz. Čak i investitori koji su propustili prethodnu investicionu rundu govore o njoj s poštovanjem. „Ona je jednostavno sila prirode,” kaže jedan od njih.

„Preduzetništvo nam je u krvi“, kaže Habib, koja je odrasla u malom selu na ratom razorenoj granici Libana i Sirije. Otac joj je imao sopstvenu radionicu za obradu metala, a majka je radila u pekari. Kao najstarija od osmoro djece, Habib je već sa 9 godina vodila porodičnu knjigu računa. Porodica je 1990. godine pobjegla od građanskog rata u Kanadu, a Habib – jedina koja je govorila engleski – diplomirala je na Harvardu 2007. godine, sa diplomom iz ekonomije i manjim fokusom na istočne jezike.

Dok je radila kao investicioni bankar u Dubaiju, upoznala je Vasima Alšika (Waseem Alshikh), četrdesetogodišnjeg tehnološkog stručnjaka iz Sirije koji je sam naučio engleski kako bi mogao da uči programiranje. Njegova prva kompanija, koja je satelitske snimke pretvarala u digitalne mape za automobile, bila je oduzeta od strane sirijske vlade jer su sumnjali da „nije dovoljno patriotski nastrojen”, kako sam kaže. Kao odmazdu, tvrdi da je hakovao vladine servere i na neko vrijeme oborio internet u cijeloj zemlji.

Alšik, Foto: Guerin Blask For Forbes

Njih dvoje su prvi put pokrenuli Writer 2015. godine pod nazivom Qordoba, kao firmu za mašinski prevod, ali su kasnije promijenili pravac razvoja i fokusirali se na AI koji može da generiše sadržaj u stilu i tonu određene kompanije, lansirajući Writer pod današnjim imenom 2020. godine. Jedan od prvih klijenata im je bio Twitter, koji je koristio Writerov sistem za pisanje blog postova. (Nakon što je Ilon Mask (Elon Musk) kupio Twitter 2022. godine, prestao je da plaća; Writer ih je tužio i na kraju naplatio 95% potraživanja. Kompanija X, kako se Twitter sada zove, nije odgovorila na molbu za komentar.

Habib se šali da je Writer postajao „drugačija kompanija“ svakih četiri do šest mjeseci da bi ostao aktuelan. „Mi smo kao Eras turneja u generativnoj AI industriji,” kaže, aludirajući na koncerte Tejlor Svift (Taylor Swift) koji prate hronologiju njene karijere. „Mi izvlačimo stopu promjene za kompanije koje same ne mogu da je uhvate.”

Zato ne iznenađuje što sljedeća faza Writerovog poslovanja uključuje potpuno novi pristup AI-ju. Alšik ga naziva „samoevolutivnim”. Njegov tim razvija modele koji automatski uče iz sopstvenih grešaka, bez potrebe da ih ljudi koriguju. „To je kao da zapošljavate pametne ljude u svoju firmu,” kaže on. „Očekujete da s vremenom nauče više i znaju više.”

Za Habib, to znači nove mogućnosti, i jedva čeka da bude u prostoriji sa svojim klijentima i da ih zajedno osmisle. „Čak i sada, cijeli tim zna da tabla mora da postoji,” kaže ona. „Ne mogu da razmišljam zajedno sa klijentom niti da stvaramo ako ne pokušamo da zamislimo nešto što još ne postoji.”

Rashi Shrivastava, Katharine Schwab, Forbes Richard Nieva, Forbes (dodatno izvještavanje)

Why 300 Companies Use This Startup’s AI To Slash Costs And Ramp Up Revenue