Slovenac prikupio milione u Silicijumskoj dolini za „sljedeću veliku stvar“

Oni koji rade na razvoju vještačke inteligencije, podstaknuti uspjehom četbotova poput OpenAI-jevog ČetGPT-a (ChatGPT), sve više se okreću takozvanim agentima – vrstama posrednika koji mogu da pretražuju internet i izvršavaju zadatke umjesto korisnika. Značajno rješenje za funkcionisanje takvih internet agenata razvio je 24-godišnji Slovenac Gregor Žunič sa startapom Browser Use, koji je obezbijedio mjesto u prestižnom američkom akceleratoru, prikupio milione dolara i postao dio viralnog kineskog modela agentne vještačke inteligencije.
Browser Use su u svega pet mjeseci razvili Žunič i Magnus Miler (Magnus Müller), koji su se upoznali u startap akceleratoru Student Project House na univerzitetu ETH u Cirihu, gdje obojica pohađaju master studije. Njihov program „prevodi“ dugmad i druge elemente internet stranica u čitljiviji i tekstualno sličan format, čime agentima vještačke inteligencije olakšava razumijevanje opcija i samostalno donošenje odluka.
„Umjesto da čovjek mora da klikće kroz neki softver, to sada može da uradi vještačka inteligencija“, objasnio je Žunič za Forbes Slovenija, koji nam se javio putem video poziva iz San Franciska.
U decembru su osnivači izabrani u zimsku grupu startapova američkog inkubatora Y Combinator, kojim je nekada upravljao i trenutni direktor OpenAI-a, Sem Altmen (Sam Altman). Njihov proizvod je počeo da bilježi sve više preuzimanja na platformi Gitab (Github), da bi početkom marta eksplodirao kada ga je kineski startap Butterfly Effect iskoristio u svom viralnom AI modelu Manus, koji je ta kompanija predstavila kao prvog „opšteg agenta vještačke inteligencije“.

Brz uspjeh među programerima
Žunič i Miler su još na fakultetu razgovarali o tome kako će AI agenti biti „sljedeća velika stvar 2025. godine“, te su predvidjeli da bi broj klikova AI agenata uskoro mogao premašiti broj klikova koje ostvaruju ljudi na internetu.
Uspjeh njihovog proizvoda potvrdio je da postoji potražnja za takvim rješenjem. Za samo nekoliko mjeseci Browser Use je prikupio više od 45.000 zvjezdica na Gitabu – pokazatelja koliko ga je programera dodalo među omiljene. U martu, kada je Butterfly Effect objavio upotrebu programa u Manusu, broj preuzimanja se povećao pet puta, a raste i interesovanje klijenata. Browser Use razvija svoj poslovni model i traži nove kadrove.
Kao i Manus, i Browser Use je otvorenog koda, što znači da programeri mogu koristiti izvorni kod, mijenjati ga i uključivati u svoje aplikacije. Kompanija nudi besplatnu verziju otvorenog koda, kao i Pro paket koji košta 30 dolara mjesečno i uključuje kredite za korišćenje API-ja. Nude i prilagođena rješenja za kompanije.

Gdje će uložiti 17 miliona dolara
Uslijedile su i prve investicije. Browser Use je krajem marta u rundi početnog finansiranja prikupio 17 miliona dolara od različitih američkih fondova rizičnog kapitala, predvođenih fondom Felicis, objavio je portal TechCrunch. To je prva investicija rizičnog kapitala za Žuniča.
Stečeni kapital biće iskorišćen prvenstveno za proširenje inženjerskog tima – dakle, za zapošljavanje i razvoj softvera. Trenutni ciljevi i izazovi za startap su tehničke prirode, kaže Žunič. „Moramo pomicati granice mogućeg kako bi internet agenti bili još bolji nego što su sada.“
Trenutno su u firmi samo osnivači, koji su ravnopravni suvlasnici, ali Žunič kaže da za ovaj vid razvoja nije potrebna ogromna ekipa sa stotinama inženjera. „Vrlo se daleko može stići i sa malim timom – recimo 5 do 10 ljudi.“
Browser Use je registrovan u američkoj saveznoj državi Delaver, jer je imati sjedište u SAD-u (ili u Kanadi, Singapuru ili na Kajmanskim ostrvima) jedan od uslova Y Combinatora. Žunič dodaje da je američki startap ekosistem zreliji, sa više mentorske podrške i boljim pristupom investitorima. Prije ulaska u Y Combinator, Žunič i Miler nisu registrovali kompaniju, jer je Browser Use u početku bio sporedni projekat za obojicu. Akcelerator im je, zbog postignutog uspjeha, pomogao oko registracije u SAD-u.
Za sada San Francisko, ali s pogledom prema Evropi
Osnivači za sada žele da tim bude fizički prisutan u San Francisku, gdje su trenutno smješteni i gdje se nalazi sjedište Y Combinatora. Žunič razmatra i dugoročnu opciju širenja inženjerskog tima nazad u Evropu. „San Francisko je odličan za početak – ovdje su kontakti, investitori, energija. Ali za veći inženjerski tim ćemo možda gledati prema Evropi. Slovenija, Švajcarska – zavisi od potreba i prilika.“
„U Sloveniji, Fakultet za matematiku i fiziku (FMF) Univerziteta u Ljubljani ima izuzetno čvrste temelje – fizika i matematika su zaista na vrhunskom nivou, i u poređenju sa najboljim svjetskim institucijama. Tu je i Institut Jožef Stefan i još neki, koji imaju ogroman kadar sa velikim potencijalom,“ dodaje bivši student ovog ljubljanskog fakulteta, koji je nakon osnovnih studija fizike otišao u Švajcarsku, gdje završava master iz nauke o podacima.
Na svojoj internet stranici, Žunič navodi 12 prethodnih projekata u kojima je bio ili suosnivač, ili programer, odnosno inženjer. Jedan od aktivnih projekata je Real Fake Photos, ali je Žunič već napustio taj projekat kao suosnivač. Riječ je o servisu koji pomoću vještačke inteligencije pretvara običan selfi u profesionalni portret – ideja koja je takođe nastala u okviru studentskog programa Student Project House.
I tehnološki giganti ulažu u agente
Sve više tehnoloških giganata razvija AI agente, jer ih vide kao sljedeću fazu razvoja vještačke inteligencije, iza trenutno popularnih četbotova koji generišu tekstove i slike. Kako kaže Žunič, Browser Use je kompatibilan sa različitim modelima vještačke inteligencije.
U ponedjeljak je svoj novog AI agenta Nova Act predstavio Amazon, pokazujući kako agent pronalazi dostupne stanove u gradu iz kojih se biciklom može doći do željezničke stanice.
U januaru je OpenAI, koji je sa ChatGPT-jem započeo AI revoluciju, lansirao agenta pod nazivom Operator, a u februaru je uslijedila i slična usluga Deep Research. Još prošle godine Gugl (Google) je predstavio svoj AI agent sistem, dodavši Džeminaj (Gemini) asistentu funkciju Deep Research u decembru, dok je startap Antropik (Anthropic) lansirao svog agenta Computer Use u oktobru.
Žunič je na mreži X objavio da je Browser Use na testovima tačnosti ostvario bolje rezultate od OpenAI-jevog Operatora.
Jan Artiček, Forbes Slovenija