Mladi više vjeruju vještačkoj inteligenciji nego šefovima
Američko istraživanje pokazalo je zanimljive rezultate o odnosu mladih prema nadređenima i tehnologiji.
Kome ćete više vjerovati i koga ćete više slušati kad su u pitanju savjeti o karijeri – svojim šefovima i menadžerima ili vještačkoj inteligenciji?
Pitate li generaciju Z, odnosno mlade rođene od sredine devedesetih do 2012. godine, odgovor je prilično iznenađujući, jer oni više vjeruju tehnologiji. Barem tako pokazuje nedavno istraživanje koje su u SAD-u sproveli kompanija za razvoj karijere i HR usluge INTOO i istraživačka kompanija Workplace Intelligence.
Gotovo polovina učesnika ankete rekla je da im ChatGPT nudi bolje savjete za karijeru nego njihovi šefovi, a 44 posto planira dati otkaz u sljedećih šest mjeseci, rezimira istraživanje CNBC.
Iako je istraživanje pokazalo da mladi više vjeruju tehnologiji nego nadređenima, zanimljivo je da stariji zaposleni, odnosno milenijalci i generacija X, prednjače u korišćenju vještačke inteligencije.
To je zato što stariji radnici osjećaju pritisak da nauče kako koristiti alate zasnovane na vještačkoj inteligenciji kako bi išli u korak s mlađim radnicima i poslovnim trendovima.
Zadovoljstvo nije vezano samo za visinu plate
Jedna od direktorica u INTOO-u, Mira Grinlend (Mira Greenland), istakla je da zadovoljstvo zaposlenih i njihova pripadnost kompanijam u kojima rade nisu povezani samo s njihovim primanjima, već i s podrškom i savjetima koje kompanije pružaju zaposlenicima.
Savjeti često ne moraju biti revolucionarni. Ponekad je dovoljan samo savjet o tome koje poslovne profile pratiti na društvenim mrežama ili koje podcaste slušati, prenosi CNBC.
Prema riječima Grinlend, važan korak je i podizanje svijesti samih menadžera, uključujući edukaciju o njihovim komunikacionim vještinama i odnosima sa zaposlenima, kao i povremene lične susrete sa zaposlenima.
U nedostatku takvog odnosa između zaposlenih i poslodavca, zaposleni se okreću tehnologiji kao izvoru savjeta za posao i karijeru.
Iako vještačka inteligencija može obavljati neke zadatke poput ljudi i savjeti četbota (chatbot) ponekad mogu biti cijenjeniji od ljudskih, tehnologija ima poteškoća u razumijevanju ljudskog ponašanja i njegove nepredvidivosti te posebnosti pojedinaca.