Milijarder tajno testira vojne dronove u bogatom predgrađu Silicijumske doline

TEHNOLOGIJA Forbes 16. jun 2024. 22:03 > 16. jun 2024. 22:04
featured image

16. jun 2024. 22:03 > 16. jun 2024. 22:04

Prošle godine, tehnolog milijarder Erik Šmit (Eric Schmidt) je osnovao tajnu vojnu kompaniju za dronove, Vajt Stork (White Stork). Sada, ova tajna startap kompanija počela je sa testiranjem svojih letjelica vođenih vještačkom inteligencijom, kako u sjedištu Šmitove porodične kancelarije Hilspajer (Hillspire) u Menlo Parku (Kalifornija), tako i na linijama fronta u Ukrajini, gdje se bivši direktor Gugla (Google) neprekidno predstavlja kao vodeći stručnjak za odbrambenu tehnologiju te zemlje.

Nakon što je Forbes otkrio ovaj poduhvat u januaru, Šmit je tiho preimenovao kompaniju i ubrzao njen razvoj, što, prema riječima izvora upućenih u situaciju, uključuje korišćenje vještačke inteligencije kako bi dronovi precizno pogađali ciljeve na bojnom polju. Komšije Hilspajerovog kancelarijskog bloka od 2.300 kvadrata, koji se nalazi između niza kuća, restorana i stanice Kaltrejn u bogatom predgrađu, nedavno su primijetile ljude kako upravljaju malim dronovima iz ograđenog dvorišta zgrade. Dvije osobe upoznate sa Šmitovim aktivnostima u Kijevu rekle su za Forbes da njegov tim testira prototipove dronova sa ukrajinskim Ministarstvom odbrane i traži njihove povratne informacije.

I ukrajinska vojska u dvorištu

Jedna od tih osoba prisustvovala je nedavnoj demonstraciji za zainteresovane, uključujući 14. puk ukrajinskih oružanih snaga, specijalizovanu jedinicu koja se bavi izviđanjem i ratovanjem dronovima. Ukrajinsko Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtjev za komentar.

Šmit, koji je prethodno imao bezbjednosnu dozvolu vlade, i koji je nedavno pozvao američke zakonodavce da odobre paket pomoći u iznosu od 61 milijardu dolara za vojnu pomoć Ukrajini, već je bio na prvoj liniji fronta. Otputovao je prošle godine u Ukrajinu da bi vidio ratovanje dronovima iz prve ruke, što mu je donijelo pohvale Mihaila Fedorova, ministra digitalne transformacije, koji ga je nazvao „odvažnim i herojskim“.

„On brine o Ukrajini i mnogo nam pomaže,“ rekao je Fedorov za Forbes. „On je legenda koja je mnogo toga sama stvorila“.

To uključuje i druge alate koji se koriste na linijama fronta. Kada je ukrajinski operater drona započeo prenos uživo koristeći Google Meet, servis za video pozive tehnološkog giganta, bivši direktor Gugla je bio oduševljen, rekao je Fedorov za Forbes. „Oh, odlično!“ prisjetio se da je rekao Šmit. „Ja sam taj koji je osmislio ovaj proizvod“.

Šmit je odbio da komentariše.

Razvoj dronova kompanije Vajt Stork bio je olakšan stalnim prilivom značajnih zaposlenja. Tokom posljednjih nekoliko mjeseci, Vajt Stork je privukao najmanje desetak zaposlenih iz Epla (Apple), Spejs Iksa (SpaceX), Gugla, saveznih vladinih agencija i filantropske organizacije milijardera, Schmidt Futures, reklo je nekoliko izvora za Forbes. Njihova stručnost obuhvata mašinsko učenje, aeronautiku, lance snabdijevanja i nabavku. Ova taktička zapošljavanja bila su praćena regrutacijom na univerzitetima i AI hakatonima, od kojih je neke lično organizovao Šmit.

Foto: Reuters/Oleksandr Ratushniak

Ekipa vrhunskih stručnjaka

U međuvremenu, 69-godišnji Šmit tražio je savjet svjetskih stručnjaka iz Silicijumske doline poput svog prijatelja Sebastijana Trona (Sebastian Thrun), tvorca Guglove laboratorije za ambiciozne projekte X, koji je savjetnik u Vajt Storku, kako je prethodno izvijestio Forbes. Uz njega radi i Hendrik Dalkamp (Hendrik Dahlkamp), bivši menadžer za mašinsko učenje u Eplu i diplomac Tronove laboratorije za robotiku na Univerzitetu Stanford. Tron i Dalkamp su 2005. bili dio Stanford tima koji je razvio robota koji je pobijedio na DARPA Grand Čelendžu (DARPA Grand Challenge).

U Guglu, radili su zajedno na autonomnim automobilima, a Dalkamp je razvio tehnologiju vizuelnog mapiranja koja će postati Street View za Google Maps. Dalkamp je kasnije prešao u Epl nakon što je startap koji je osnovao, Lighthouse AI, koji se bavio sigurnosnim kamerama, bio kupljen i postao dio Epla zajedno sa njegovim patentima za 3D senzore dubine i tehnologiju prepoznavanja lica. Na njegovom Linkedin profilu piše da je napustio kompaniju u oktobru prošle godine, a izvori su rekli za Forbes da on i Tron razvijaju AI softver za vizuelno ciljanje za Šmitov projekat dronova.

U ispostavi u Ouklendu, član osoblja Vajt Storka koji je ranije radio kao glavni inženjer za svemirske lasere u Spejs Iksu sarađuje sa višim savjetnikom Vajt Storka, Dejmonom Vander Lindom (Damon Vander Lind), koji je prethodno radio u Tronovoj ugašenoj aviokompaniji Kiti Hok (Kitty Hawk), rekli su izvori upoznati sa situacijom. U Spejs Iksu, ovaj član projekta bio je dio tima koji je razvijao laserski komunikacioni sistem za Starlink satelite. Prije toga, radio je u kompaniji Planet Labs, koja se bavi satelitskim snimcima, gdje je istraživao orbitu i pozicioniranje nanosatelita.

Pored Dalkampa i Vander Linda, sve veći broj zaposlenih u Vajt Storku uključuje Marka Stoniča (Mark Stonich), bivšeg potpredsjednika za nabavku i održivost lanca snabdijevanja u Guglu, koji sada vodi operacije i lanac snabdijevanja u Vajt Storku, i Vila Ropera (Will Roper), osnivača Šmitovog odbrambenog startapa Istari Digital i člana Odbora za inovacije u odbrani Ministarstva odbrane. Tim takođe čine bivši viši inženjer aeronautike iz Kiti Hoka, bivši zvaničnik kontrole trgovine odbrambenih sredstava Ministarstva spoljnih poslova i članovi Šmitove porodične kancelarije. Nijedna od ovih osoba nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Vander Lind, Stonič i Roper bili su u grupi saradnika koji su prisustvovali sastanku sa Šmitom i Tronom prošlog ljeta u Kijevu. Takođe prisutni su bili visoki ukrajinski zvaničnici Oleksandr Kamišin, ratni ministar strateških industrija zemlje, i Julia Sviridenko, prva zamjenica premijera.

Uprkos seriji javnih poseta Kijevu, Šmit se trudio da svoj projekat dronova vodi u tajnosti. Nedugo nakon što je Forbes objavio vijesti o njegovim planovima za Vajt Stork, startap je promijenio ime u „Project Eagle“, prema riječima tri izvora upoznata sa ovim aktivnostima. Zapisi o domenima za „projecteagle.net“, imejl adresu koju sada koriste članovi projekta, pokazuju da je domen registrovan u februaru.

Foto: Reuters/Oleksandr Ratushniak

Komentator rata

Operacije projekta dodatno su zamagljene konstelacijom d.o.o firmi i povezanih kompanija. Jednu takvu kompaniju, pod nazivom Merops, osnovali su Vander Lind i bivši inženjer Spejs Iksa prošle godine, opisujući svoju svrhu kao „istraživanje i razvoj u oblasti aeronautike“. Druge uključuju Aurelian Industries, Swift Beat i Volya Robotics, koje je Forbes povezao sa projektom u januaru. Samo Volya Robotics, estonski entitet osnovan od Hilspajera prošle godine, navodi Šmita kao vlasnika (nepovezana dobrotvorna organizacija pod nazivom Vajt Stork, koja pruža pomoć Ukrajini, već je postojala kada je Šmit odabrao isto ime).

Od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, Šmit se pozicionirao kao komentator konflikta, pišući nekoliko istaknutih članaka o borbenim strategijama zemlje i novoj eri „umreženog rata“. Za Vol Strit džurnal (Wall Street Journal), optimistično je predvidio da će „samoubilački“ ili „kamikaza“ dronovi, municija koja čeka svoje ciljeve prije nego što ih uništi, preoblikovati ratovanje. „Kao murmuracije čvoraka, nemilosrdni rojevi dronova, osnaženih vještačkom inteligencijom, pratiće mobilne ciljeve i algoritamski sarađivati kako bi probili neprijateljske elektronske kontra-mjere“, napisao je.

Ali nekoliko mjeseci kasnije u članku za Tajm (The Time), brutalnost ukrajinske linije fronta ublažila je njegove riječi „stvarnošću u blatu“ koja je zahtijevala prikladniju referencu na poznatog studenta nihilizma.

„Kopnene trupe, sa dronovima koji kruže iznad, znaju da su stalno pod budnim okom nevidljivih pilota nekoliko kilometara dalje“, napisao je sa partnerom iz Project Eagle-a Vilom Roperom. „A ti piloti znaju da su potencijalno na nišanu protivnika koji ih posmatraju. Riječi Ničea padaju na pamet: ?A kad dovoljno dugo gledaš u ponor, ponor će pogledati u tebe“.

Sarah Emerson, novinarka Forbes
Richard Nieva, novinar Forbes

Eric Schmidt Is Secretly Testing AI Military Drones In A Wealthy Silicon Valley Suburb