Kina zabranila reklamiranje „pametne“ i „autonomne“ vožnje

Kina je zabranila proizvođačima automobila da u oglasima koriste izraze „pametna vožnja“ i „autonomna vožnja“. Takođe je naglasila da će pooštriti nadzor nad ažuriranjima softverskih sistema u vozilima.
Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija dostavilo je novu uredbu predstavnicima gotovo 60 kompanija na sastanku u srijedu, pokazao je transkript do kojeg je došaoReuters, a jedan od učesnika sastanka je to i potvrdio.
U junu prošle godine kineska nacionalna televizija emitovala je prilog u kojem se tvrdi da je vjerovatnoća požara u električnim i hibridnim vozilima manja nego kod onih sa motorima na fosilna goriva, uprkos brojnim objavama na društvenim mrežama koje sugerišu da su požari u električnim vozilima česta pojava. Ti navodi nisu potvrđeni, navela je tada kineska televizija.
U martu je jedno vozilo kompanije Šaomi (Xiaomi), sa uključenim naprednim sistemom pomoći pri vožnji, udarilo u betonski stub pri brzini od 97 kilometara na sat i zapalilo se. Ta fatalna nesreća izazvala je žustre rasprave o bezbjednosti električnih vozila u Kini.
Preliminarni rezultati istrage pokazali su da se automobil kompanije Šaomi zapalio samo nekoliko sekundi nakon što je vozač preuzeo kontrolu nad vozilom od sistema pomoći u vožnji (ADAS).

Ministarstvo je potvrdilo održavanje sastanka u saopštenju u kojem se navodi da su proizvođačima automobila objašnjeni novi zahtjevi iz februara, koji uključuju unapređenje tehnologije za „inteligentnu“ i umreženu vožnju. Proizvođači sada moraju tražiti dozvolu za testiranje i ažuriranje sistema pomoći u vožnji, uključujući ažuriranja „na daljinu“ za vozila koja su već isporučena kupcima, pokazuje transkript.
Opsežno testiranje sada je uslov za dobijanje dozvole za softversku nadogradnju.
Prema transkriptu, sastanku je prisustvovao i predstavnik tehnološkog giganta Huavej (Huawei), koji isporučuje sisteme pomoći pri vožnji za najmanje sedam brendova u Kini, uključujući i Audi.
Mnogi proizvođači automobila ponudili su kupcima nove modele opremljene ADAS-om, naglašavajući funkciju „pametne vožnje“ kao ključnu prodajnu prednost u žestokoj tržišnoj borbi na najvećem automobilskom tržištu u svijetu.
U februaru je kompanija BYD podigla ljestvicu predstavivši oko 20 modela po pristupačnim cijenama (ispod 10 hiljada dolara) sa dodatnom opremom poput „pametne vožnje“ uključene bez dodatne nadoknade. Njegov primjer su slijedile i brojne druge firme, uključujući Lipmotor (Leapmotor) i Tojotu (Toyota).
Regulatori su takođe pooštrili standarde za baterije električnih vozila kako bi smanjili rizik od požara i eksplozija. Novi standardi će se primjenjivati od jula naredne godine i zamijeniće verziju iz 2020. godine, koja je propisivala obavezno petominutno upozorenje u slučaju rizika od požara u električnom vozilu.