Italijanski studio osmislio mega jahtu s modernim cepelinom – nadaju se pozivu Ilona Maska
Italijanski dizajnerski studio Lazzarini čiji moto je „Mislite na budućnost, nikad nemojte zaboraviti prošlost“ napravio je koncept megajahte Colossea opremljene modernim cepelinom. Naziv Colossea spoj je riječi Colossus i Sea (kolos i more), ali donekle asocira i na koloseum. Upravo na njega podsjeća centralni dio broda koja se vidi nakon što se cepelin podigne u vazduh.
Kao i u drugim svojim projektima, studio je i u ovome inspiraciju našao u prošlosti. Italijanski cepelin Norge završen 1923. godine, poznat je po tome što je dvije godine kasnije izveo prvo potvrđeno putovanje do Sjevernog pola. Začetnici te ekspedicije bili su istraživač Roald Amundsen, pilot i dizajner cepelina Umberto Nobile, bogati američki avanturist i istraživač Linkoln Ilsvort (Lincoln Ellsworth) i Norveški aero-klub.
Zajednički komandni most za brod i cepelin
Jahta Colossea zamišljena je kao brod dug 204 metra, na čijem gornjem dijelu bi bio spojen cepelin. Dizajn i dimenzije letjelice kopija su nekadašnje, ali bila bi izrađena od naprednih materijala i tehnologija današnjice. Glavni materijal bila bi karbonska vlakna, a pokretalo bi je osam električnih motora. Za brod bi bila prikačena elektromagnetskim blokovima, a prilikom polijetanja trebao bi otkačiti i vitla.
Cepelin bi lebdio zahvaljujući vodoniku u gasovitom stanju (H2), a kao gorivo za stvaranje energiju koristio bi solare i vodonik u tečnom stanju (LH2). Maksimalna brzina cepelina bila bi oko 165 kilometara na sat, a jahte 22 čvora. Propelari cepelina mogli bi biti i podrška kretanju jahte.
Jahta i letjelica imali bi zajednički komandni most, iz kojeg bi kapetan mogao manevrisati s oba prevozna sredstva. U slučaju odvajanja cepelina od broda, jahtom bi se moglo upravljati i iz niže pozicioniranog zamjenskog komandnog mosta.
Poziv Masku – jer on još nema jahtu
Cepelin može primiti 24 putnika i 10 članova posade, dok jahta nudi 22 apartmana za 44 gosta te kabine za 20 članova posade.
Jahta je za sada koncept, a iz Lazzarini studija kažu da troškove stvarne gradnje procjenjuju na milijardu dolara. S obzirom na to da nema previše svjetskih bogataša koji žele i mogu toliko potrošiti na brod, u svom videu, porukom koju vuče cepelin, pozivaju Ilon Maska (Elon Musk) da im se javi. Vlasnik Tesle jedan je od superbogataša koji nemaju vlastitu jahtu. To je donedavno vrijedilo i za Marka Zakerberga (Marka Zuckerberg) koji je nedavno potrošio 323 miliona dolara na jahtu i prateći brod.