I u Crnoj Gori nastaju čipovi – Grupa naučnika sa ETF-a projektuje ih po narudžbi
Mala grupa naučnika sa podgoričkog Elektrotehničkog fakulteta (ETF), predvođena profesorom Nikšom Tadićem bavi se projektovanjem čipova, koji se kasnije proizvode u inostranstvu.
„Mi se bavimo projektovanjem integrisanih kola ili pojednostavljeno rečeno projektovanjem čipova po narudžbi od raznoraznih subjekata“, rekao je Tadić za Forbes magazin.
Od više proizvedenih čipova, Tadić izdvaja čip iz 2018. godine, koji je nastao korišćenjem resursa Tehničkog univerziteta u Beču, sa kojim sarađuju. Manji je od kvadratnog milimetra i praktično nevidljiv golim okom. A sastavni je dio instrumenata za mjerenje vlažnosti tkiva biljke.
Tadić objašnjava da na bazi toga može da se realizuje pametno navodnjavanje poljoprivrednih površina, čime bi se postigle najmanje dvije stvari: „Prije svega velika ušteda u potrošnji vode s jedne strane, a sa druge strane veliko unapređenje kvaliteta proizvoda. Jer kroz kontrolu vlažnosti tkiva biljke možemo da kontrolišemo kvalitet ploda biljke, što je naročito bitno recimo u voćarstvu, vinogradarstvu, maslinarstvu“.
Iako je Crna Gora kao država daleko od visokih tehnologija, ova priča može imati lijepu budućnost.
„Namjera nam je da stvorimo uslove za formiranje prvih dizajnerskih centara za projektovanje čipova, koji bi potencijalno mogli da postanu novi noseći stub ekonomije u Crnoj Gori. Proizvodnja čipova ovdje u Crnoj Gori neće biti, to je vrlo zahtjevno sa aspekta finansija. Ali ono što možemo objektivno da radimo jeste dizajn, projektovanja čipova koji bi se fabrikovali negdje drugo“, kaže Tadić.
I dok pokušavaju da nađu finansijere za nabavku opreme za laboratoriju, poručuju da je u Crnoj Gori često favorizovan pogrešan koncept „nauke radi nauke“.
„Zastupamo koncept bavljenja naukom u cilju rješavanja konkretnih problema i kroz rješavanje konkretnih problema koji se stalno nameću, povećavamo bruto domaći proizvod i kvalitet života građana u zemlji. Dakle, nauka ima svoju svrhu, ulaganja u nauku imaju svoju svrhu samo ako rješavaju konkretne probleme“, rekao je Tadić.
Trojica mladih stručnjaka iz ove oblasti već žive i rade u inostranstvu – Alija Dervić u Austriji, Vladimir Pejović u Belgiji i Danilo Petričević u Holandiji.
„Omladini bih rekao da je elektronika opet u modi. Učite elektroniku“, poručio je Tadić.