Dženeral Motors, uprkos nesreći, ulaže još 850 miliona dolara u ogranak za robotaksije
Dosad je ovaj gigant automobilizma izgubio preko osam milijardi dolara na tehnologiji autonomne vožnje koja je izazvala tragičnu nesreću u San Francisku. Sada su odlučili još novca uložiti u Kruz (Cruise), dok istovremeno sprovode “strateške provjere”.
Izvršni finansijski direktor Dženeral Motorsa (General Motors) Pol Džejkobson (Paul Jacobson) rekao je tokom globalne konferencije automobilske industrije u Njujorku da će novo ulaganje kompaniji “kupiti vrijeme” za sprovođenje “strateške provjere” budućnosti odsjeka.
Portparolka kompanije Tifani Testo (Tiffany Testo) u emailu je napisala da Kruz “cijeni kontinuiranu podršku GM-a.”
Kruz je u velikoj krizi od oktobra 2023. godine, kada je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj je jedno od kompanijinih autonomnih vozila vuklo ženu šest metara nakon što ju je već udario drugi automobil. Nakon nesreće su regulatori u Kaliforniji povukli dozvole za automobile kompanije, a Kruz je dobrovoljno ugasio preostalu flotu. Kompanija nije ponovo pokrenula poslovanje u Kaliforniji.
Tada novi predsjednik i izvršni tehnološki direktor kompanije Mo Elšenavi (Mo Elshenawy) tada je zaposlenima rekao da će Kruzov pristup ubuduće biti mnogo sporiji i oprezniji nego dotada, piše u emailu iz decembra kojeg je pregledao Forbes.
Profesor Univerziteta Karnegi Melon (Carnegie Mellon) Fil Kupmen (Phil Koopman), koji je takođe i stručnjak za autonomna vozila, za Forbes je rekao da je odluka GM-a da nastavi ulagati u Kruz frapantna. Naglašava da bi se kompanija umjesto toga mogla pripremiti na prodaju ili čak potpuno gašenje Kruza.
“Ne vidim da se išta promijenilo s tehničke strane,” kaže Kupmen za Forbes. “To će biti zbilja težak i naporan posao.”
Prošlog mjeseca je Kruz ponovo počeo, kako kažu, “vožnju pod nadzorom.” Te vožnje bez suvozača imaju ljudskog vozača za volanom koji nadgleda kretanje automobila, a odvijaju se u Feniksu i Dalasu. U utorak je kompanija takođe najavila da će svoju testnu fazu proširiti i na treći grad, Hjuston.
Otkad je prošle godine Kruz zaustavio sve usluge širom zemlje, njegov konkurent Waymo (u vlasništvu Googlea) ostao je daleki predvodnik u sektoru autonomne vožnje. Waymo sada upravlja robotaksijima u Feniksu, Los Anđelesu, San Francisku i Ostinu. Ipak, Elšenavi je još optimističan po pitanju budućnosti Kruza.
“U ne toliko dalekoj budućnosti, autonomna će vozila drastično poboljšati sigurnost i efikasnost naših sistema transporta,” napisao je on u utorak u objavi na LinkedInu. “Nadam se da će Hjuston biti jedan od gradova gdje ćemo moći pokazati ta poboljšanja.”
Istovremeno, Forbes je prošlog mjeseca izvijestio da je Kajl Vogt (Kyle Vogt), jedan od suosnivača Kruza koji je odstupio iz kompanije u novembru prošle godine, već prikupio 150 miliona dolara za novi startap za robotiku.
Kruz nije imenovao novog izvršnog direktora nakon Vogtovog odlaska, ali kompanija ima dva predsjednika: Elšenavija i Krega Glidena (Craig Glidden), dugogodišnjeg direktora i advokata u GM-u.
Cyrus Farivar, Forbes
General Motors Injects $850 Million Into Robotaxi Arm Cruise After Devastating Accident
(Prevela: Nataša Belančić)