Braća Vinklvos podržavaju 22-godišnjaka koji koristi AI da spriječi hakovanje kripta

Kripto valute su odavno rudnik zlata za hakere – pružaju brz i anoniman pristup ogromnim svotama novca, često kroz samo jedan red pogrešnog koda. Do danas je u ovakvim eksploatacijama ukradeno više od 11 milijardi dolara, prema podacima DefiLlama. Iako su revizije pametnih ugovora sada uobičajena praksa, često su prespore, previše manuelne i prekasne.
Đovani Vinjone (Giovanni Vignone), 22-godišnjak, prepoznao je ovu priliku i prije nego što je završio fakultet. Dok je studirao računarske nauke i mašinsko učenje na Djuk univerzitetu (Duke University), sam je iskusio izazov radeći kao jedan od glavnih inženjera u Mjuralu (Mural), startapu za plaćanja koji se ranije fokusirao na kripto, a koji su osnovali bivši zaposleni Palantira, uz podršku Galaksi Didžitala (Galaxy Digital), firme u vlasništvu Majkla Novograca (Michael Novogratz). Gledao je timove kako troše stotine hiljada dolara na revizije – da bi opet bili hakovani.
„U kriptu svaki hakerski napad je ekvivalentan likvidaciji bankovnog računa. Kao da hakuješ Džej Pi Morgan (JPMorgan) svaki put“, kaže on.
Zato je napustio fakultet da bi pokrenuo Oktejn (Octane) – platformu za bezbjednost zasnovanu na vještačkoj inteligenciji, dizajniranu da zaustavi napade prije nego što se dese.

Novo finansiranje i velika podrška
Kompanija je objavila da je prikupila 6,75 miliona dolara početnog kapitala, a rundu su zajednički predvodili Arhetajp (Archetype) i Vinklvos Kapital (Winklevoss Capital), porodična investiciona firma braće Tajlera (Tyler) i Kamerona (Cameron) Vinklvosa, osnivača kripto berze Džeminaj (Gemini).
Među ostalim investitorima su i Gemini Frontier Fund, ruka za rizične investicije pomenute berze, zatim Circle, Druid Ventures, Duke Capital Partners i niz strateških investitora-anđela, uključujući bivšeg CTO-a Koinbejsa (Coinbase) Baladžija Srinivasana (Balaji Srinivasan).
Stalna zaštita umjesto povremene revizije
Ključna ponuda Oktejna je da dopuni reaktivni model revizije sa neprekidnom AI zaštitom.
„Želimo da svaki kripto tim ima svog AI inženjera za bezbjednost“, kaže Vinjone. „Timovi trenutno troše od 150.000 do 200.000 dolara godišnje na sigurnost pametnih ugovora – i opet budu hakovani. Mi želimo da im ponudimo kontinuirani pristup zaštiti.“
Modeli Oktejna trenirani su na opsežnim podacima iz stvarnih napada, izvještaja revizija i otvorenih kodova. Platforma može da prepozna ranjivosti poput mogućnosti da neko presretne kurs razmjene, ili iskoristi ranjivosti u ugovorima za zamjenu tokena – sve za manje od jednog minuta.
Oktejn već ima 15 velikih klijenata, uključujući Circle, izdavača stabilne kriptovalute USDC u vrijednosti od 60 milijardi dolara, kao i Decent.xyz, koji nudi alate za među-blokčejn transakcije. I sama Džeminaj razmatra integraciju Oktejnove tehnologije.
„Vjerujemo da će Oktejn postaviti novi standard u bezbjednosti pametnih ugovora – donoseći veću otpornost i povjerenje u ekosistem, a kasnije i u širi domen sajber bezbjednosti“, rekli su Tajler i Kameron Vinklvos u zajedničkoj izjavi za Forbs.
„Đo (Gio) je rijedak osnivač koji jasno vidi sadašnjost, zna šta treba izgraditi i može da okupi tim svjetske klase da to ostvari.“
Ambicije daleko izvan pametnih ugovora
Iako je Oktejn trenutno fokusiran na ranjivosti pametnih ugovora, Vinjone kaže da su ambicije kompanije mnogo šire. U budućnosti, cilj im je da otkrivaju i sprečavaju i složenije napade, poput nedavnog 1,4 milijarde dolara vrijednog napada na Bajbit (Bybit), koji je koristio fišing i malver umjesto lošeg koda.
Prikupljeni kapital će biti iskorišćen za razvoj proizvoda, proširenje inženjerskog tima i širenje dometa Oktejna.
Nina Bambysheva, Forbes
The Winklevosses Are Backing A 22-Year-Old Using AI To Prevent Crypto Hacks