BMW i Alibaba razvijaju vještačku inteligenciju za automobile u Kini

Njemački proizvođač automobila BMW i kineska kompanija Alibaba sklopili su partnerstvo za razvoj vještačke inteligencije za automobile u Kini.
Do partnerstva dolazi u trenutku kada se Alibaba, inače jedan od najvećih internet trgovaca u svijetu, sve više fokusira na vještačku inteligenciju. S druge strane, BMW nastoji da razvije vozila koja će biti konkurentna na kineskom tržištu, prenosi Euronews.
BMW-ov model iz linije “Neue Klasse“, koji bi na kineskom tržištu trebalo da se pojavi sljedeće godine, biće opremljen raznim funkcijama vještačke inteligencije koje razvijaju BMW i Alibaba. Između ostalog, vozilo će imati unaprijeđenu verziju BMW-ovog pametnog ličnog asistenta (IPA), koji će uključivati motor zasnovan na vještačkoj inteligenciji.
„Motor UI će biti zasnovan na Yan UI, rješenju vještačke inteligencije za pametne komandne kabine, koje je razvila kompanija Banma, Alibabin dobavljač rješenja za pametne komandne kabine,“ navela je Alibaba u saopštenju za javnost. Tehnologija kompanije Banma bazira se na modelu vještačke inteligencije Qwen.
Dva nova „pametna agenta“
Pored toga, u novim modelima debituju i dva takozvana agenta vještačke inteligencije – Travel Companion i Car Genius, pomoću kojih se planira unaprijediti mobilnost u vozilima, uključujući navigacione, asistentske i glasovne funkcije.
UI agenti će pružati personalizovane usluge vezane za stil života i pomoć u realnom vremenu. Na primjer, moći će da pomognu pri planiranju odlaska na večeru, tako što će sistem nuditi predloge kombinujući ocjene restorana, podatke o saobraćaju u realnom vremenu i lične preferencije korisnika.
„Očekuje se da će ovo partnerstvo predstavljati značajnu prekretnicu u razvoju mobilnosti u Kini koju pokreće vještačka inteligencija“, piše Euronews. U Alibabi se nadaju da će rezultat saradnje „postaviti novi standard za pametnu, intuitivnu i zanimljivu interakciju između čovjeka i vozila“.
Edi Vu (Eddie Wu), glavni izvršni direktor Alibaba Grupe, izjavio je da se radi o ključnom iskoraku kojim se vještačka inteligencija stavlja u središte napredne proizvodnje.
„Integracija AI modela Qwen u BMW-ove automobilske sisteme pokazuje kako vještačka inteligencija može revolucionarno promijeniti mobilnost,“ dodao je.
Dugoročnu saradnju sa Alibabom pohvalio je i Šon Grin (Sean Green), predsjednik i glavni izvršni direktor BMW Grupe za Kinu.
„BMW će još bliže sarađivati s kineskim tehnološkim partnerima u oblasti električne mobilnosti i pametnih tehnologija, kako bismo ispisali novu priču koja će koristiti svima,“ rekao je.

BMW ove godine cilja na veću prodaju električnih vozila
BMW Grupa se u posljednjih nekoliko godina snažno fokusirala na električna vozila – sektor koji se suočava sa sve većim izazovima. Suočen je sa rastućom konkurencijom kineskih proizvođača, dok su evropski proizvođači dodatno pogođeni smanjenjem ili ukidanjem državnih subvencija za električna vozila u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj i drugim evropskim državama.
BMW ove godine planira da poveća udio prodaje potpuno električnih vozila, koji je prošle godine iznosio nešto više od 17% ukupne prodaje.
„Zajedno s plug-in hibridima, gotovo svako četvrto prodato vozilo bilo je elektrifikovano,“ rekao je Oliver Cipze (Oliver Zipse), predsjednik uprave BMW-a, na godišnjoj konferenciji.
Ove godine ciljaju na više od tri miliona prodatih elektrifikovanih vozila, kao i više od 1,5 miliona prodatih baterijskih električnih vozila. Očekuje se da će se, uz pomoć pomenutog novog modela iz linije „Neue Klasse“, iduće godine udio potpuno električnih vozila povećati na 50%.
U isto vrijeme, BMW nastoji da proizvodi potpuno električne verzije svojih ključnih modela, uključujući i modele podružnica Rols-Rojs (Rolls-Royce) i Mini Kuper (Mini Cooper).