Vrijeme je za putovanje: Posjetite italijanski biser Ćinkve Tere i prošetajte stazom ljubavi
Ćinkve Tere (Cinque Terre) možda je i najšarmantniji dio Italije, sa šarenim kućama načičkanim na sjeverozapadnoj obali zemlje na brdima iznad Mediterana.
Koji dio ove regije ćete posjetiti ovisi od vašeg ukusa, a Forbes donosi vodič kada ići, šta ponijeti sa sobom, gdje odsjesti i kako putovati.
Zašto je Ćinkve Tere toliko poseban?
Pet srednjovjekovnih sela Ćinkve Terre na UNESCO-voj listi su od 1997. inspirirali su čak i jedan Diznijev film, a godišnje privlače tri miliona turista.
Vino koje se proizvodi na liticama imalo je praktički legendaran status tokom renesanse, kada su ga ispijali kraljevi i pape, što je zaista nevjerovatno kada se uzme u obzir izgled regije zbog kojeg je proizvodnja vina izuzetno naporan posao.
Još je nevjerovatnije zbog toga koliko je ova regija morala djelovati izolovano u prošlosti. Željeznica koja spaja Đenovu i La Speziju izgrađena je 1870-ih, prvi put spojivši pet sela vozom. Prije toga, do tamo se moglo doći jedino morem. Do 1960. godine izgrađena je jedna cesta, ali još je nevjerovatno teško kretati se regijom automobilom.
Kako se zovu sela u regiji?
Baš kao što i ime govori, Ćinkve Tere čini pet sela: Monterosso, Vernaca (Vernazza), Kornilja (Corniglia), Manarola i Riomađore (Riomaggiore).
Monterosso al Mare najveće je selo u regiji, a u njemu se nalazi i najviše hotela, apartmana i prodavnica. Podijeljen je u dva dijela odvojena tunelom – srednjovjekovni dio je istočni, a na zapadu je Feđina (Fegina) gdje se nalazi najnoviji dio sela i jedina pješčana plaža u regiji gdje možete unajmiti stolice za plažu i suncobrane. Monterosso je najravniji od svih pet sela u regiji.
Iako se često percipira kao pretjerano izgrađen, Monterosso je odlična prilika za probanje autentičnih proizvoda poput limonćela, maslinovog ulja i pesta iz lokalnih, poridičnih restorana, a ima i solidan izbor restorana s morskom hranom.
Vernaca se smatra najšarmantnijim selom (što znači da su u njemu često i najveće gužve), s šarenim ligurnijskim kućama i ribarskim brodićima u jedinoj prirodnoj luci u regiji. Upravo tu ćete pronaći sva lijepa arhitektonska obilježja antičkih stanovnika Đenove, kao što su vijugava stubišta i lukovi. Na sjeveru je Monterosso, a na jugu Kornilja. Možete planinariti predivnom stazom do tornja Belforte izgrađenog u 16. vijeku za odbranu sela od gusara.
Kornilja je selo u sredini, jedino koje nije izgrađeno direktno na obali, već stotinu metara iznad površine mora – moraćete se popeti po nekih 380-ak stepenica ili sjesti na šatl na stanici. Ovo je najmanje od pet sela, a do njega je najteže i doći, što znači da ga često izbjegavaju veće turističke grupe i autobusi.
Manarola je jedno od najstarijih sela, a poznato je po ribarstvu i vinu. Možda je upravo ovo selo i najprepoznatljivije, poznato po svom pristaništu za brodiće i lokalcima koji s litica skaču u more. Sjednite u jednu od trattorija i uživajte u svježim plodovima mora – možda muscoli ripieni, odnosno dagnjama punjenim mortadellom, parmezanom i jajem – uz pogled na raskošne vinograde.
Riomađore ima šljunkovitu plažu, lijepu luku, ponešto noćnog života i prekrasan zalazak sunca iza šarenih kućica načičkanih jedna na drugu. Selo se nalazi najdalje prema jugoistoku, povezano uskim popločanim stazama i gomilom stuba koje ode do Kastela di Riomađore (Castella di Riomaggiore) iz 13. vijeka.
Je li otvorena slavna staza Via dell’Amore?
Ovo čitavo područje zapravo je nacionalni park s preko 120 kilometara staza za hodanje koje spajaju svih pet sela. Većina staza su besplatne za korišćenje, osim one koja spaja Monterosso, Vernacu i Kornilju, za koju posjetiocima treba posebna propusnica Ćinkve Tere. Crvena staza (Sentiero no.1) je besplatna i proteže se duž grebena kroz svih pet sela.
Najslavnija staza vjerovatno je Via dell’Amore, odnosno staza ljubavi. Ona je ravna, pristupačna i ima samo jedan kilometar između Riomađorea i Manarole, ali zatvorena je još od 2012. godine zbog oštećenja usljed odrona. Trebalo bi u potpunosti da bude otvorena u julu ove godine samo za organizovane šetnje. Mnoge staze uništene su u velikim poplavama i odronima 2011. godine.
Najlakši način za putovanje selima je vozom koji plazi svakih 20 minuta. Raspored i cijene mogu se pronaći ovdje. Postoji i usluga trajekta za oko 30 eura dnevno, ali karte se ne mogu kupiti unaprijed.
Iako je moguće Ćinkve Tere posjetiti u jednom danu, sela su najšarmantnija uveče kada mnogi turisti odu. Najbolje je da ostanete duže od tek dva ili tri dana.
Staze su često zatvorene zbog vremenskih uslova – provjerite stranice nacionalnog parka za posljednje informacije.
Kako doći do regije?
Aerodrom Pisa je blizu, a od njega je jednostavno vozom doći do centralne željezničke stanice u Pisi i potom do jednog od sela. Vožnja automobilom je komplikovana: ceste su uske, a ulazak automobilom u sela je zabranjen. Unutar sela mogu voziti samo stanovnici. Trajektom iz Levanta, La Spezije ili Portovenerea možete doći do Monterossa, Vernace, Manarole i Riomađorea.
Mogu li se sela obići biciklom?
Jednostavno rečeno, da. Ipak, staze su teške i ne smijete se precijeniti: bilo ko ko nije navikao na duge vožnje biciklom po brdovitom terenu trebalo bi da unajmi električni bicikl u Manaroli ili Riomađoreu. Prvi put, Sentiero del Crinale, dobar je izbor za bicikliste. Dug je 40 kilometara a uzdiže se od 800 metara do 1,3 kilometra iznad nivoa mora, s početkom u Levantu i krajem u Porto Venereu na jugu.
Je li regija skupa?
Ćinkve Tere vrlo je skupa regija za italijanske standarde, budući da tamo dolazi mnogo posjetilaca. Uz to, cijene su često dvostruko više vikendima i praznicima. Najbolja vrijednost za novac možda su affittacamere, sobe bez usluge doručka.
Levanto i La Spezia nalaze se na krajevima željezničke dionice pa bi mogla biti dobra ideja odsjesti u ovim mjestima ako vam je budžet nešto manji. Blizu je i Porto Venere, važan trgovački centar iz rimskih vremena koje turisti često ignorišu, ali je vrijedno posjete.
Što ponijeti sa sobom?
Istraživaćete litice koje su vrlo promjenjive u različitim vremenskim uslovima: ponesite sa sobom čvrstu obuću i slojevitu odjeću koju možete skidati ili oblačiti, zavisno od vremena, i ne zaboravite nešto vodootporno. Uzmite sa sobom mnogo vode, a prioritet su šeširi, kreme za zaštitu od sunca i sučane naočale.
Koje je najbolje vrijeme za posjetiti Ćinkve Tere?
Ljeta su u Evropi sve toplija, a zahvaljujući sve učestalijem radu na daljinu, sve je manje lako prepoznatljivih perioda prije i nakon sezone kada su cijene u prošlosti bile niže. Dobre opcije za izbjegavanje gužvi su april i maj ili septembar i oktobar. Provjerite da na put ne krećete na neki italijanski praznik jer će u tom slučaju u selima biti nepodnošljiva gužva.
Alex Ledsom, viša saradnica Forbesa
How To Visit Cinque Terre And Hike Via Dell’Amore In Italy
(Prevela: Nataša Belančić)