Otkrijte Toršavn, prijatnu prijestonicu Farskih ostrva
Dok prelazite divlji sjeverni Atlantski okean, teško je povjerovati da bilo ko može ovdje da živi – ali tu je prelijepi Toršavn. Iz maglovitog mora polako se pojavljuju dramatične litice Farskih ostrva.
Ovaj udaljeni i surovi pejzaž nekada je služio kao zamišljena jazbina u Džejms Bond filmovima. Sada je dom drugačijeg čuda: zajednice u kojoj borave morske ptice, više nego ljudi, a priroda vlada.
Ušuškan između ovih visokih litica i neukroćenog okeana nalazi se Toršavn. Šarmantan mali grad sa atmosferom koja odgovara njegovoj veličini, ali sa statusom prijestonice. Toršavn poziva putnike da uspore i otkriju svakodnevni život na Farskim ostrvima.
Toršavn je idealna baza za istraživanje ljepote ostrva kroz seriju jednodnevnih izleta. Međutim, može mnogo više od toga da se vidi i radi u samom gradu nego što se na prvi pogled čini.
Toršavn – šta raditi
Sa samo 20.000 stanovnika, Toršavn je dovoljno kompaktan da se istražuje pješke. Mnogo radosti u istraživanju grada dolazi jednostavno iz šetnje njegovim ulicama. Atrakcije su dovoljno male da možete da obiđete nekoliko u jednom danu.
1. Prošetajte kroz istoriju na Tinganesu
Ovo malo poluostrvo, oivičeno kućama sa krovovima od trave, vjekovima je bilo centar vlade Farskih ostrva.
Drvene zgrade, obojene u tamnocrvenu boju, spadaju među najstarije. Još su u upotrebi i datiraju iz 16. i 17. vijeka. Tinganes je živi muzej u kojem koegzistiraju prošlost i sadašnjost. On pruža uvid u to kako se razvijao život na Farskim ostrvima.
Samo nekoliko koraka ka unutrašnjosti, grupacija istorijskih radničkih kuća u Reyn i Undir Ryggi pruža upečatljiv kontrast modernijoj, funkcionalnoj arhitekturi.
Ove šarmantne kuće, sa svojim drvenim zidovima premazanim crnim katranom, bijelim okvirima prozora i krovovima prekrivenim travom, smještene su jedna blizu druge, stvarajući slikovitu scenu savršenu za fotografisanje. Međutim, imajte na umu da ove zgrade nisu samo dobra prilika za fotografisanje. To su domovi ljudi, pa budite obazrivi dok ih posmatrate.
2. Uživajte u najvećoj kolekciji umjetnosti na ostrvima
Kao i mnogi udaljeni predeli, Farska ostrva imaju živahnu umjetničku scenu. Toršavn je dom najveće kolekcije umjetnosti na ostrvima u Listasavn Foroya, Nacionalnoj galeriji Farskih ostrva.
Ovaj muzej prikazuje radove istaknutih farskih umetnika, hvatajući surovu ljepotu i jedinstveno svjetlo ostrva. Ipak, kolekcija ide mnogo dalje od slika. Tu su umjetnička djela od pletenih tkanina, radovi napravljeni od dlake lokalnog konja, pa čak i preparirani ovnovi i gavranovi.
3. Posjetite katedralu Toršavn
Podignuta 1788. godine, katedrala Toršavn (Havnar kirkja) je druga najstarija crkva na Farskim ostrvima i značajna znamenitost. Smeštena sjeverno od Tinganesa, postala je nacionalna katedrala 1990.
Trenutna struktura katedrale datira iz značajnog redizajna iz 1865. godine. Zanimljivo je da je crkveno zvono spašeno sa danskog broda za prevoz robova, Norske Løve, koji je potonuo na doček Nove godine 1707.
4. Uživajte u pogledu sa Skansina
Godine 1580, lokalni pomorski heroj Magnus Heinason naredio je izgradnju Skansina, tvrđave koja je trebalo da zaštiti Toršavn od sve veće prijetnje piratskih napada u sjevernom Atlantiku.
Iako su francuski pirati uništili originalnu tvrđavu 1677, Skansin je kasnije obnovljen i služio je kao lokalna baza britanske Kraljevske mornarice tokom Drugog svetskog rata. Danas, iako je od originalne tvrđave ostalo vrlo malo, Skansin i dalje ima četiri stara mesingana topa, svetionik, i nudi izvanredan pogled na Atlantik i susjedno ostrvo Nolsoj.
5. Nordijska kuća
Osmišljena od Nordijskog savjeta ministara, Nordijska kuća je kulturni centar koji spaja nordijsku arhitekturu sa tradicijama Farskih ostrva.
Djelo arhitekata Ole Stena (Ola Steen) i Kolbruna Ragnarsdotira (Kollbrún Ragnarsdóttir), intrigantna zgrada ima krov prekriven lokalnom travom i materijalima iz cijelog skandinavskog regiona.
Unutra posjetioci mogu da istraže raznovrsnu nordijsku umjetnost, muziku i književnost, sa više od 400 događaja koji se održavaju godišnje.
Čak i kada nema planiranih događaja, kafe Systrar u sklopu zgrade nudi prijatan prostor za uživanje u lokalnim, organskim jelima, uključujući ribu, vegetarijanske obroke i svježe pečene poslastice.
Kako stići do Toršavna
Dolazak na Farska ostrva može djelovati izazovno, ali oni koji se odluče na taj korak biće bogato nagrađeni.
Smještena otprilike na pola puta između Škotske i Islanda, ostrva ostaju relativno izolovana, ali direktne avionske linije iz Danske, Islanda i Norveške pomažu u povezivanju. Za one koji dolaze avionom, Toršavn je udaljen 40 minuta vožnje od aerodroma Vagar, gdje je preporučljivo da unaprijed rezervišete automobil.
Za avanturiste, tu je putovanje brodom. Trajekt Smyrill Line tokom cijele godine saobraća od Danske do Islanda, sa stanicom u Toršavnu. Ova opcija pruža priliku za jedinstvenu nordijsku avanturu, omogućavajući putnicima da istraže i Island i Farska ostrva prije nego što nastave putovanje ka Danskoj ili Norveškoj.
Gdje odsjesti u Toršavnu
Mnoga mjesta za smještaj u Toršavnu naglašavaju jednostavnost, odražavajući vrijednosti samog grada. Hotel Hafnia, 62°N Hotel i Hotel Toršavn su svi locirani u centru i nude pristupačne opcije za smještaj.
Za one koji traže nešto jedinstveno, Guide to Faroe Islands preporučuje Hotel Forojar, smješten na uzvišenju iznad Toršavna, gdje gosti „mogu da sretnu ovce koje slobodno lutaju ispod prozora njihove sobe“, i Hotel Brandan, jedini hotel sa zelenim ključem na Farskim ostrvima, „izgrađen na ekološkim rješenjima od energije do vode“.
David Nikel, saradnik Forbesa
Discover Torshavn, The Cozy Capital Of The Faroe Islands