Lažne meduze, zabrane i kazne: Na šta treba da pazite kad ste na evropskim plažama

LIFESTYLE Forbes 25. avg 2024. 07:00
featured image

25. avg 2024. 07:00

Uz oštre zabrane u pokušaju kontrolisanja pretjeranog turizma, Španija i Italija kažnjavaju posjetioce stotinama eura za kršenje malo poznatih pravila o pušenju, ispijanju alkohola i nošenju neprikladne odjeće pri napuštanju plaže.

“Zabrane na plažama često se uvode kako bi se poboljšala iskustva posjetilaca i olakšao život lokalnom stanovništvu,” objašnjava Schengen News. “Evropske plaže među najljepšim su destinacijama za godišnje odmore, a svake godine ih posjećuju milioni turista kako bi u njima uživali i stvarali trenutke za sjećanje.”

Ali situacija na nekim od najpopularnijih plaža toliko se otela kontroli da su posljednjih godina gradske vlasti donijele niz zabrana i strogih kazni kako bi zaštitile životnu sredinu.

Posjetioci ne bi trebalo pažnju da obraćaju samo na “nepoznata nova pravila.” Probleme na obalama Evrope stvara i jedna manje poznata prijetnja: meduze, ali i još alarmantnija invazija novih vrsta kolokvijalno poznatih kao “lažne meduze”, pogotovo na sjeveru Španije, gdje su te vrste prisilile vlasti da zatvore nekoliko plaža.

Počnimo sa zabranama. Schengen News je popisao posljednje mjere Španije i Italije kojih morate biti svjesni prije posjete tim zemljama.

Plaža u Barseloni, Foto: Shutterstock

Zabrane, pravila, kazne

Milioni turista dolaze na njene obale, a ona je postala najposjećenija ljetna destinacija u čitavoj Evropi prema indeksu evropskog ljetnjeg turizma. Riječ je o Španiji, a ta zemlja počela je uvoditi restrikcije vezane za oblačenje, održavanje obale i generalno ponašanje turista.

Destinacije među kojima su i Barselona, Malaga i Palma de Majorka, izvještava Schengen News, zabranjuju nošenje kupaćih kostima van plaža ili bazena. Istu zabranu ima i Sorrento u Italiji.
Razne destinacije u Španiji duž mediteranske obale, uključujući i Bendirom, popularan po noćnom životu, kažnjavaju turiste koji pokušavaju “rezervisati” mjesta na plaži ostavljanjem peškira. Oni koji plivaju i/ili spavaju na plaži između ponoći i sedam ujutro riskiraju kaznu od maksimalno 1.200 eura. Grad kažnjava i one koji piju alkohol i puše cigarete, a kazne dostižu i 2.000 eura.
Turisti koji se potpuno skidaju na plažama koje nisu nudističke, mogu biti kažnjeni s maksimalno 650 eura.
U obližnjem Kalpeu, posjetioci koji postavljaju suncobrane, ležaljke ili mreže prije pola 10 ujutro mogu biti kažnjeni s 250 eura.
U Barseloni je uvedena i nova kazna, 30 eura za sve koji puše na plaži. Mnogi restorani u ovom popularnom gradu uveli su i pravila oblačenja za posjetioce plaže: ulaz je zabranjen svima koji nose fudbalske dresove, a isto vrijedi i za majice bez bretela, dodatke kupljene na uličnim štandovima i bilo kakvu odjeću s logotipovima brendova alkohola.
Galicija kažnjava sve koji uriniraju (ili obavljaju druge biološke potrebe) na plaži ili u moru. Galicijski grad Vigo kažnjava “prekršioce pravila s ukupno 750 eura. Nova mjera uvedena je nakon što je grad otkrio zabrinjavajuće nivoe kontaminacije.”

Italija je druga najpopularnija destinacija Evrope, a stotine njenih plaža privlače milione turista, pokazuju podaci indeksa. I ova država počela je preduzimati mjere, a one se uglavnom tiču načina na koji se turisti oblače.

Sorrento, Foto: Shutterstock
Sorrento na Amalfijskoj obali kažnjava turiste koji nose kupaće kostime izvan plaža ili bazena s maksimalnih 500 eura.
Na Sardiniji su lokalne vlasti uvele zabranu peškira za sunčanje jer oni skupljaju previše pijeska. Umjesto peškira, vlasti mole posjetioce da ponesu prostirke.
Popularne plaže na Sardiniji uvele su i gornju granicu dnevnih posjetioca: 1.600 na plaži Cala Sisine, 1.300 na plaži Santa Maria Navarrese i samo 550 na plaži Cala Mariolu. Mnoge plaže naplaćuju ulaz.
Ostrvo takođe kažnjava – s maksimalno 3.500 eura – sve one koji uđu na poznatu plažu Spiaggia Rosa, predivnu plažu s ružičastim pijeskom koja je bila u velikoj opasnosti od turista koji su uništavali okolinu i krali endemski ružičasti pijesak.
Poziranje za selfije u turističkim žarištima u Portofinu može vas koštato do 275 eura. “Mjera je uvedena zbog pretjeranog broja turista na popularnim mjestima, što je otežavalo kretanje i lokalnom stanovništvu, ali i drugim posjetiocima.”
Ostrvo Kapri zabranilo je na plažama pušenje duvanskih proizvoda, uključujući i elektronske cigarete, ali i bacanje duvanskih proizvoda na tlo, u odvode i u vodu. Oni koji krše pravilo riskiraju kazne od 25 do 500 eura.
Vodiči u Veneciji ne smiju koristiti megafone ili zvučnike pri turističkim obilascima sa grupama. Broj turista u grupama takođe je ograničen na najviše 25 ljudi.
Na legendarnim rimskim “španskim stubama” turisti mogu biti kažnjeni s 250 d 400 eura za sjedenje na stubama. Ovu mjeru čak i italijanski aktivisti smatraju pretjeranom.

I druge popularne evropske destinacije uvele su stroga pravila u naporima da kontrolišu pretjerani turizam.

U Portugalu turisti mogu biti kažnjeni s čak 4.000 eura za puštanje glasne muzike na plaži. To uključuje i muziku iz prenosnih zvučnika. Portugal takođe ima zabrane i ograničenja na neodobrene utakmice, kampovanje izvan kampova i pecanje u područjima za kupanje.
Francuska je zabranila pušenje na plažama.
Velika Britanija naplaćuje kazne između 100 i 1.000 funti za šetanje pasa na određenim plažama u periodu od 1. maja do 30. septembra, kao i kaznu od maksimalnih 2.500 funti za bacanje smeća, maksimalno 1.000 funti za uzimanje kamenčića i do 1.000 funti za kampovanje na plažama.
Grčka ograničava broj ležaljki na plažama širom zemlje: 70 posto plaža ne smije imati ležaljke, dok će zaštićene plaže dopuštati 15 posto.

Lažne i prave meduze

Lažna meduza, Foto: Shutterstock

Problem “lažnih meduza” je komplikovan, pogotovo u Španiji. Proširila se nova vrsta koja nije meduza, ali izgleda kao meduza i njen ubod jednako peče. Upozorenja o lažnim meduzama iznikla su na posjećenim plažama kako bi se turisti držali podalje.

Ova upozorenja, međutim, zapravo su prevara: ona se proširila na Balearima gdje su lokalni stanovnici kojima su dozlogrdili turisti postavili znakove kojima žele odbiti turiste.

Lažni znakovi postavljeni su i u Majorci i Minorci. Na engleskom su jeziku, ali manjim fontom na katalonskom piše: “Otvorena plaža. Ali ne za meduze i turiste.”

“Prave” lažne meduze su životinje koje su se zaista pojavile na plažama duž Mediterana. Stvarale su probleme kupačima na plažama San Sebastiana, a primijećene su i u Kantabriji, Galiciji, Kosta Bravi i Andaluziji. Huffington Post piše da “lažne meduze stvaraju haos na španskim plažama.”

Stvorenje ima plave ili ljubičaste krakove koji su izuzetno otrovni na dodir. La Nueva Espana izvještava da je posljednjih sedmica pojava ovih meduza izazvala zatvaranje velikog broja popularnih plaža.

Naučnog naziva physalia physalis, izgleda vrlo slično kao meduza, ali zapravo se radi o grupi organizama koja funkcioniše kao kolonija kako bi preživjela.

Do povećanja broja ovakvih organizama, ali i stvarnih meduza, dolazi zbog “zagađenja, zagrijavanja vode i nestašice predatora.”

Cecilia Rodriguez, viša saradnica Forbesa
Fake Jellyfish, Bans And Fines To Beware Of When Visiting European Beaches
(Prevela: Nataša Belančić)