„Krstarimo“ Svetim Stefanom: Šarm ribarskog sela i jedinstveno iskustvo luksuza na Jadranu

LIFESTYLE Danijela Lasica 23. feb 2025. 07:00
featured image

23. feb 2025. 07:00

Priča o Svetom Stefanu je neobična i zanimljiva – počinje sa tvrđavom iz 15. vijeka, nastavlja se idejom Edvarda Kardelja, uz podršku Blaža Jovanovića, Petra Lubarde i Mila Milunovića, kada malo ribarsko selo 60-tih godina prošlog vijeka prerasta u grad-hotel, pa do početka 21. vijeka kada ga međunarodna kompanija Aman Resorts, pretvara u njen prvi rizort u Evropi.

Aman Sveti Stefan jedan je od najprestižnijih hotela u regionu, smješten na ostrvu. U kombinaciji s Vilom Miločer, ovaj Aman rizort nudi jedinstveno iskustvo luksuza na Jadranskoj obali. Iako je trenutno zatvoren, ostaje simbol ekskluzivnosti u Crnoj Gori.

U žižu crnogorske, ali i svjetske javnosti, nedavno ga je opet vratio najbolji teniser svijeta Novak Đoković. Đoković, koji je u međuvremenu postao Amanov ambasador, pokušaće da bude posrednik između države i aktuelnih vlasnika Sveca, kako vrata ovog luksuznog rizorta ne bi ostala zatvorena i petu godinu zaredom. I dok čekamo ishod tih pregovora, naša ekipa dobila je ekskluzivnu priliku da dan provede na ostrvu i snimi svaki detalj, koji do sada nije bio dostupan javnosti. Pa da krenemo u obilazak.

Privatnost, nenametljiva uslugu i besprekorna harmonija s prirodom

Aman je jedan od najprestižnijih luksuznih turističkih brendova u svijetu, poznat po ekskluzivnim odmaralištima koja nude izuzetnu privatnost, nenametljivu uslugu i besprekornu harmoniju s prirodnim okruženjem. Osnovan 1988. godine, Aman danas upravlja s više od 30 hotela i rizorta širom svijeta, od Japana, Tajlanda i Indonezije do Evrope, SAD-a i Kariba. Arhitektura i dizajn su zaštitni znak svih njegovih rizorta. Svaki objekat je pažljivo dizajniran tako da se savršeno uklapa u prirodno i kulturno okruženje.

Zato, kada su 2007. godine preuzeli Sveti Stefan, renovirano odmaralište spolja je zadržalo šarm starog ribarskog sela iz 15. vijeka, dok je unutrašnjost renovirana, pa su sadržaji napravljeni po savremenim i modernim standardima, dizajniranim od strane čuvenog svjetskog arhitekte Žana Mišela Gatija (Jean Michel Gathy).

Osnovne karakteristike Aman brenda su prije svega ekskluzivnost i privatnost. Zbog toga Aman hoteli često imaju mali broj soba ili vila, što gostima pruža osjećaj potpune izolacije i luksuza. Takav je slučaj i sa Svetim Stefanom. Na samom ostrvu se nalazi 50 apartmana, a smještajne jedinice na ostrvu podijeljene u više kategorija.

Ipak, svaki apartman na ostrvu je u potpunosti unikatan, uređen na elegantan način, pružajući moderan komfor, zadržavajući istorijski vazduh i ambijent ostrva. Prioritet u dizajniranju enterijera dat je očuvanju originalnih zidova da podsjećaju na porijeklo sela.

Apartman Grand Cottage nudi 110 kvadratnih metara mirnog, jedinstvenog i privatnog prostora na Svetom Stefanu. Sa odvojenom spavaćom sobom, kupatilom i dnevnom sobom – jedini je u ovoj kategoriji.

Apartman Aman Sveti Stefan je jedan od najvećih apartmana na ostrvu, u sklopu apartmana se nalazi  bazen i prostrana terasa sa prekrasnim pogledom na Jadransko more. Dizajniran na dva sprata apartman nudi gostima vrhunski doživljaj ostrva, sa prekrasnim pogledom na more i prostranim enterijerom od 165 kvadrata. U sklopu apartmana se nalazi velika spavaća soba sa kupatilom, dnevna soba, sauna i kuhinja. Inače svojevremeno je bio poznat i kao apartman Sofije Loren.

Treći apartman u koji vas vodimo je Deluxe Cottage – ova kategorija je definisana u zavisnosti od veličine apartmana, pogleda na more i spoljašnjeg prostora (terasa). Jedan od najljepših u ovoj kategoriji sa prekrasnom terasom, baštom i pogledom na Miločer i more. Površina ovog apartmana je 50 kvadrata.

I na kraju tu je Adriatic Suite. Sa 155 kvadrata prostora, ovaj jedinstveni apartman nudi gostima prekrasan pogled na Jadransko more sa jedne od tri terase. U sklopu apartmana nalazi se velika spavaća soba sa kupatilom i mala soba sa kupatilom, dnevna soba i kuhinja.

Na Ostrvu se nalaze više pravoslavnih crkava: Crkva Preobraženja iz 17- vijeka koja se nalazi na samom ulazu na ostrvu. Crkva Svetog Stefana iz 15. vijeka, poznata kao i mala crkva, te crkva Aleksandra Nevskog, takođe iz 15. vijeka, koja je za vrijeme komunističkog režima srušena zbog izgradnje terase restorana. Prilikom rekonstrukcije i izgradnje bazena na donjoj terasi, pronađeni su njeni ostaci i tada je oživjela ideja da se crkva renovira.

Do apartmana, crkava, terasa, bazena i restorana dolazi se malim kamenim alejama, koja svaka ima svoje ime. Ostrvo je oaza stabala maslina, lješnjaka, olijnadera, žbunova lavande i lovora. 

Kamena ljepotica – Vila Miločer

Ukoliko želite da promijeniti ambijent koji vam nudi ostrvo, preko vještačkog mosta i plaže Sveti Stefan, kroz miločerski park dolazite do Vile Miločer.

Foto: Danijela Lasica

Ova kamena ljepotica ima šest apartmana, plus dva dodatna u odvojenoj Vili Kraljice Marije. Istorija Vile Miločer nije tako duga i složena kao istorija Svetog Stefana, ali je veoma zanimljiva i inspirativna.

Miločer nije samo naziv Vile već i Kraljevskog parka koji se prostire na 18 hektara i dom je 150 vrsta mediteranskog cvijeća i drveća iz cijelog svijeta. U Vili Miločer se nalazi šest prostranih apartmana (tri sa pogledom na more, tri sa pogledom na park) svaki apartmana je 70 m2 i svaki ima balkon Juliet i kamin.

Vila Miločer se nalazi na Kraljevoj plaži, okružena sa više od 800 stabala maslina, sa tri strane zaštićena borovim šumama, a gostima pruža nestvarno lijep pogleda na more i na ostrvo Sveti Stefan.

Apartmani u Vili Kraljice Marije su veličine 125 kvadrata i imaju četiri odvojene prostorije: spavaću sobu, dnevnu sobu, trpezariju i kupatilo. Sve prostorije uređene su u stilu apartmana, kamini se nalaze u dnevnoj i spavaćoj sobi i kupatilu.

Dalje kroz Miločerski park stižete do grandioznog spa centra i Kraljičine plaže. Plaža je okrenuta prema pučini, a u njenom zaleđu je šumarak kojim dominiraju gusti zasadi čempresa i maslina.

Plaža je pješčana, dužine manje od 200 metara i nalazi se u maloj morskoj uvali. Bujno mediteransko rastinje koje okružuje i štiti uvalu od pogleda daje moru specifičnu smaragdnu boju.