Koliko su Donna Vekić i Novak Đoković dobili novca za medalje na Olimpijadi
Osvajati prva mjesta na svjetskim prvenstvima i drugim velikim takmičenjima cilj je svakog profesionalnog sportiste, međutim, nastup na Olimpijadi prestiž je koji nadilazi sve takmičarske platforme na kojima sportisti demonstriraju svoja umijeća stečena tokom godina bavljenja sportom. Teniski nastupi na Olimpijadi u Parizu bile su partije koje su se s pažnjom pratile ovog mjeseca. Bosna i Hercegovina u ovom sportu nije imala svog predstavnika, ali je regionalna publika mogla uživati u sjajnim partijama srbijanskog tenisera Novaka Đokovića i hrvatske teniserke Donne Vekić.
Vekić se spremala da odustane od tenisa
Donna, rođena Osječanka, briljirala je u svim mečevima, ali u finalu nije uspjela savladati Kineskinju Ćinven Ženg (Qinwen Zheng), koja je bila bolja u dva seta. Ali, to nikako nije umanjilo sjaj igre 28-godišnje Donne koja je svojoj zemlji prvi put u njenoj istoriji donijela medalju sa Olimpijade. Donnino osvajanje srebrene medalje značajno je i zbog činjenice da je ona ove godine, sve do dolaska u polufinale Vimbldona, željela da odustane od tenisa, najviše zbog brojnih povreda koje su je pratile kroz karijeru.
“Nisam više željela igrati tenis, nisam imala ni energije ni motivacije”, priznala je Donna britanskim medijima ove godine.
S druge srane Novak Đoković je u dvoboju sa španskim teniserom Karlosom Alkarazom (Carlos Alcaraz), koji je okarakterisan kao meč između najstarijeg i najmlađeg teniskog takmičara na Olimpijadi ikada, odnio pobjedu i kolekciji osvojenih pehara dodao i zlatnu medalju sa Olimpijade. Za Novaka ovo nije bila obična medalja, njome je ušao u društvo rijetkih tenisera i teniserki koji su u karijeri uspjeli kompletirati sve trofeje koji se mogu osvojiti, takozvani Zlatni slem, što znači da je teniser osvojio svaki Grend slem (Grand Slam) barem jednom, te zlatnu medalju na Olimpijskim igrama. Prije njega to su uspjeli samo Serena Vilijams (Serena Williams), Rafael Nadal, Andre Agassi i Štefi Graf (Steffi Graf).
“Čestitke, Novače, na kompletiranju ‘Zlatnog slema’ i što si bio u prilici da postigneš ono što si želio. Svaka čast”, napisao je Nadal na društvenim mrežama.
Novakov put do zlatne medalje bio je impresivan i on ga je prošao a da nije izgubio jedan set na cijelom turniru.
Nagrada Novaku i treneru
Osim čestitki, slave i aplauza, osvajanje olimpijskih odličja donosi i novčanu nagradu. Za razliku od Grend slem turnira, gdje novčane nagrade mogu biti izdašne, Međunarodni olimpijski odbor (MOK) ne dodjeljuje direktno novčane nagrade osvajačima medalja. Umjesto toga, na olimpijskim komitetima i vladama zemalja je da odrede sa koliko novca će nagraditi svoje sportiste.
Za španske sportiste nagrade za osvajanje olimpijskih medalja su 102.460 dolara za zlato, srebro 52.320 dolara, a bronza 32.700 dolara. Prema ovom novčanom planu Alkaraz će za srebrnu medalju dobiti otprilike 52.320 dolara. Ova suma je značajno manja u odnosu na onu koju je dobio nakon osvajanja Roland Garrosa (2,2 miliona dolara), dok je za trijumf na Vimbldonu dobio više od tri miliona dolara.
Vlada Srbije donijela je danas rješenje o dodjeli novčane nagrade od 200.000 eura Novaku Đokoviću zbog osvajanja zlata na Olimpijskim igrama u Parizu. U slučaju srebrne medalje Novaku bi pripala novčana nagrada od 100.000 eura. Odlukom Vlade i svi treneri osvajača medalja dobijaju novac, te je tako Viktor Troicki, koji je u Parizu bio u ulozi Đokovićevog trenera dobio 200.000 eura u dinarskoj protivvrijednosti.
Hrvatska će Donni Vekić jednokratno uplatiti 26 hiljada eura, a osvajanjem srebrne medalje stekla je i pravo na sportsku penziju nakon 45. godine koja iznosi od 40 do 100 posto neto prosječne plate u Hrvatskoj.
Amela Keserović Polić, Forbes BiH