Kako je Žan Pol Gotje stvorio najprepoznatljivije parfemske bočice u svijetu

LIFESTYLE Forbes Srbija 2. mar 2025. 20:53
featured image

2. mar 2025. 20:53

Žan Pol Gotje (Jean Paul Gaultier), neukrotivi genije mode, od samog početka svoje karijere nametnuo se kao jedan od najprovokativnijih i najinovativnijih dizajnera svih vremena. Njegova moda nije samo tkanina, kroj i dizajn – ona je revolucija i umjetnost. Gotje je uspio da pomjeri granice estetike i rodnih normi, što ga je učinilo jednim od najznačajnijih kreatora u istoriji modne industrije.

Početak jedne modne revolucije

Rođen 24. aprila 1952. godine u predgrađu Pariza, Gotje nije pohađao formalne studije mode, ali ga to nije spriječilo da postane legenda. Već kao dijete, fasciniran je svijetom mode, inspirisan prvenstveno svojom bakom, koja mu je omogućila prvi kontakt sa šivenjem i luksuznim materijalima. Sa samo 18 godina, Gotje je poslao svoje crteže čuvenom Pjeru Kardenu (Pierre Cardin), koji ga je odmah angažovao kao asistenta. To je bio početak jedne blistave karijere.

Foto: Shutterstock

Njegova prva pojedinačna kolekcija objavljena je 1976. Iako je većina ljudi smatrala da je njegov dizajn u to vreme dekadentan, modni urednici, posebno Melka Treanton (Melka Tréanton) iz magazina Elle, bili su impresionirani njegovom kreativnošću i majstorstvom u krojenju, a kasnije su pokrenuli njegovu karijeru. Godine 1980. dizajnirao je ženske haljine od plastičnih kesa za otpatke. Gotje je osnovao svoju istoimenu modnu marku 1982.

Odvažni stil koji je uzdrmao modni svet

Gotje pravu pažnju privlači početkom 80-ih. Njegove kolekcije bile su revolucionarne – kombinovao je visoku modu sa uličnim stilom, uvodio elemente fetišističke mode, igrao se sa polnim identitetima i rušio društvene tabue. Njegova čuvena mornarska majica sa prugama postala je njegov zaštitni znak, dok su korseti sa šiljatim grudnjacima zauvijek ušli u istoriju mode.

Jedan od najupečatljivijih trenutaka u njegovoj karijeri desio se 1990. godine, kada je dizajnirao legendarni korseti-grudnjak za Madoninu „Blond Ambition“ turneju. Ovaj komad nije samo postao simbol pop kulture, već i redefinisao način na koji moda može da komunicira sa muzikom i performansom.

Foto: Wikimedia

Od visoke mode do pop kulture

Gotje je tokom svoje karijere dizajnirao za vodeće modne kuće i sarađivao s najvećim svjetskim zvijezdama. Osim Madone, njegovi modeli krasili su Lejdi Gagu (Lady Gaga), Bjork (Björk), Rijanu (Rihanna), kao i filmske junake u ostvarenjima poput „Peti element“, gdje je obukao Milu Jovović i Brusa Vilisa (Bruce Willis).

Od 2003. do 2010. godine, bio je kreativni direktor modne kuće Erme (Hermès), gdje je unio svoj prepoznatljivi duh i odvažnost u ovu luksuznu marku. Njegov rad u Ermeu bio je izuzetno cijenjen, a njegove kolekcije istovremeno klasične i avangardne.

Parfemi kao vječni klasici

Parfemi Žana Pola Gotjea su među najprepoznatljivijima u industriji. Njegovi mirisi su često hrabri, senzualni i inovativni, a pakovanja su postala kultna.

Jedan od najupečatljivijih trenutaka u istoriji njegovih parfema desio se s mirisom Classique. Kada je parfem lansiran, prva verzija bočice imala je mehanizam koji je izgledao poput vintidž parfemskih raspršivača sa pumpicom. Međutim, ova verzija nije bila praktična i brzo je povučena s tržišta, što je originalne primjerke učinilo izuzetno rijetkim kolekcionarskim primercima danas.

Njegove bočice su toliko prepoznatljive da su postale kolekcionarski predmeti.

Oblici bočica parfema kao umjetnička dela

Oblik bočica parfema Žana Pola Gotjea jedan je od najprepoznatljivijih u industriji parfema. Gotje, poznat po svom provokativnom i nekonvencionalnom dizajnu, uspio je da stvori parfemske bočice koje su postale umjetnička dela.

Torzo

Foto: Shutterstock

Najpoznatije bočice Gotjeovih parfema su Le Male i Classique, koje su oblikovane u formi muškog i ženskog torza.

Le Male (1995) – Muška bočica dolazi u obliku torza mišićavog mornara, obučenog u plavo-bijele prugaste majice (inspirisane francuskim mornarskim uniformama). Ova bočica simbolizuje muževnost, zavodljivost i snagu.

Classique (1993) – Ženska verzija je u obliku ženskog torza, često sa korsetom ili detaljima koji podsjećaju na burlesku estetiku. Inspiraciju je crpio iz korseta koje je dizajnirao za Madonu.

Konzerve

Još jedna posebnost njegovih parfema jeste pakovanje – bočice često dolaze u metalnim konzervama, koje su postale zaštitni znak brenda. Ovaj nekonvencionalan dizajn dodatno naglašava njegov buntovnički duh i pomjera granice luksuza.

Scandal – provokativne noge

Foto: Shutterstock

Za parfem Scandal (2017), Gotje je osmislio bočicu s upečatljivim čepom u obliku zlatnih ženskih nogu u visokom letu, što aludira na zavodljivost i glamur. Ova bočica je odmah postala hit i sinonim za smjelost i provokaciju.

Scandal Pour Homme (2021) – Muška verzija ima sportski motiv – bočicu sa čepom u obliku bokserske rukavice, naglašavajući snagu i borbenost.

Zatvaranje modne kuće i oproštaj od piste

U januaru 2020. godine, Gotje je iznenadio svet najavom da se povlači iz svijeta visoke mode. Njegova posljednja revija bila je spektakl za pamćenje – retrospektiva njegovog genijalnog rada koja je okupila najveća imena mode, filma i muzike.

Iako se povukao iz „haute couture“ svijeta, Gotje i dalje ostaje aktivan u modnoj industriji kroz parfeme i različite kreativne projekte. Njegova modna kuća nastavlja da živi, ali kroz koncept saradnji sa novim, mladim dizajnerima, čime osigurava da njegov avangardni duh i dalje inspiriše nove generacije.

Njegova revolucija nikada nije bila samo modna – ona je bila kulturna, estetska i ljudska. I upravo zbog toga, Žan Pol Gotje ostaje zauvijek upisan u istoriju mode kao njen vječiti „enfant terrible“.

Bojana Krstić, Forbes Srbija