Kako izbjeći plastiku prilikom kupovine i ishrane
Postoje pristupačni načini da smanjite upotrebu plastike i alternative koje pomažu u ograničavanju širenja mikroplastike dok kupujete ili jedete tokom praznične sezone.
Mikroplastika, sićušni komadići plastičnog otpada prožimaju sve. Od vode koju pijemo do vazduha koji udišemo. Štetni su za ljudsko zdravlje i životnu sredinu. Zauzeti, štedljivi kupci mogu birati povoljne načine da smanje količinu plastike koju koriste i bacaju.
„Ove čestice se sve više prepoznaju kao endokrini disruptori, sposobni da naruše naš hormonski sistem“, piše saradnik Forbesa, dr Kristofer Tompson (Christopher Thompson), profesor medicine na Univerzitetu Harvard. „Imitiranjem hormona poput estrogena i kortizola, mikroplastika može doprinijeti povećanju tjelesne mase, metaboličkim problemima, plodnosti i drugim ozbiljnim zdravstvenim problemima“.
Pored toga što ubrzava dobijanje na težini i usporava reprodukciju, naučna saradnica Forbesa Lesli Kac (Leslie Katz) piše da istraživanje objavljeno ranije ove godine pokazuje da mikroplastika može biti povezana s povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara.
Plastični otpad i njegov uticaj na planetu
Ogromna količina plastične proizvodnje i otpada koji generišemo ima široke posljedice. Prema podacima Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu, ljudi godišnje proizvedu 400 miliona tona plastičnog otpada, zagađujući vodne resurse.
Evo nekoliko taktika koje saradnik Forbesa, dr Džesi Pajns (Jesse Pines), koji je ljekar i profesor hitne medicine na Univerzitetu Dreksel, preporučuje za smanjenje unosa mikroplastike kod kuće:
- Izbjegavajte zagrijevanje plastičnih činija ili šoljica, uključujući vruće obroke iz plastičnih posuda.
- Redovno usisavajte dom, uključujući kaučeve i zavjese. Nakon toga prebrišite mokrom krpom kako biste smanjili čestice mikroplastike koje biste inače udisali.
- Tri puta provjerite da ste hranu temeljno oprali prije kuvanja, posebno plodove mora poput škampa.
Konzumiranje vode iz bakarnih ili staklenih boca, umjesto plastičnih, i pranje posuđa praškom ili tečnim sapunom, umesto plastičnih kapsula, takođe može pomoći porodicama da izbjegnu unošenje plastičnih čestica.
Kao što ističe saradnica za održivost Forbesa, Olivija Pinok (Olivia Pinnock), upotreba proizvoda poput Cora Ball ili Guppyfriend prilikom pranja odjeće kod kuće može smanjiti količinu mikroplastike oslobođene u vodu tokom pranja veša.
Alternativne torbe i zakonske zabrane
Mnogi kupci su već primijetili da plastične kese za jednokratnu upotrebu polako odlaze u prošlost. Dvanaest saveznih država u SAD-u i sve veći broj opština u drugim državama već su ih zabranili. Sjetite se da možete držati platnene torbe u automobilu ili u većoj torbi kako biste ih uvijek imali pri ruci prilikom sljedeće kupovine.
„Zabrane plastičnih kesa u SAD-u su se pokazale kao efikasne u smanjenju plastičnog otpada i zagađenja okeana“, piše saradnica Forbesa za održivost Daniela De Lorenco (Daniela De Lorenzo), dodajući: „Evropska unija je postavila cilj da građani koriste najviše 40 plastičnih kesa godišnje“.
Bez obzira na to gdje živite i kakvu vrstu kupovine obavljate, postoje povoljni načini da smanjite upotrebu plastike. Uz ove jednostavne savjete, možete izbjegavati plastiku tokom kupovine i ishrane, uživajući u zdravijem načinu života koji je bolji i za vas i za životnu sredinu.
Leigh Cuen, Forbes How To Avoid Plastics While Shopping And Eating