Jedan od najskupljih automobila u svijetu Rols-Rojs Arkadia droptejl nadahnut je jahtom
Rols-Rojsov (Rolls-Royce) ekskluzivni odsjek otkrio je svoju najnoviju kreaciju, dramatični roudster (roadster) s dva sjedišta nazvan Arkadia droptejl (Arkadia Droptail).
Isporučen svom vlasniku na privatnoj ceremoniji u Singapuru – ali namijenjen za međunarodnu vožnju – automobil je treći od četiri droptejla koji su izašli iz sjedišta Rols-Rojsa, a cijena mu se kreće oko 30 miliona dolara.
Svaki dolazi iz Bespokovog (Bespoke) ogranka za izradu karoserija, gdje su potrošili nekoliko godina i desetke miliona dolara na projektovanje i izradu savršenog automobila. Osnovna platforma i njen V12 motor uobičajeni su za svaki droptejl, a velik dio kontrola na kontrolnoj ploči biće poznat svakome ko je vozio standardni Rols u posljednjih nekoliko godina, ali gotovo sve ostalo na Arkadiji izrađeno je po narudžbi.
Taj posao nastao je nakon pomnog promišljanja. Alex Innes, voditelj automobilskog inženjeringa u Rols-Rojsu, rekao je kako je počeo razvoj Arkadije. Plan je bio stvoriti automobil koji će impresionirati reduktivnim dizajnom, privlačeći pažnju na ono čega nema koliko i na ono što jest. Sva četiri primjerka droptejla dijele dugačak stav koji podsjeća na američke roudstere i hotrode iz 1920-ih – vrstu automobila koju biste mogli prepoznati iz Velikog Getsbija (Gatsby).
Izuzetno niske proizvodne brojke daju Rols-Rojsu slobodu da se odvoji od stila njegovih (umjereno) masovno proizvedenih modela kao što su Ghost, Culinan i Phantom. Innes kaže da je ovo donijelo priliku za redizajn poznate Pantheon rešetke marke, koja je kraća, šira i nagnuta prema natrag za dinamičniji izgled. Uokvireno parom plitkih, prodornih LED prednjih svjetala, to je lice koje i dalje nosi DNK Rols-Rojsa, ali na čišći, jednostavniji i moderniji način.
Innesov rad fascinira. Njegova je uloga uvući se pod kožu svakom kupcu karoserije. Posjećuje njihov dom (ili bolje rečeno domove, a vjerovatno i njihove jahte i avione), pregledava im cipele, proučava umjetnine koje vise na njihovim zidovima i hranu koju jedu.
Sve to pomaže Innesu i njegovom timu da shvate što tačno klijent voli i kakav želi da njihov savršeni automobil bude. Bez ovog procesa, rezultat bi bio kupac paralizovan izborom, zbunjen skupim praznim platnom. Pretpostavljam da je to slično onome kako bismo se vi ili ja mučili opisati našu savršenu novu kuhinju bez pomoći kataloga, samo s mnogo većim budžetom.
Za Arkadia droptejl, Innes je dobio zadatak nabaviti drveni furnir koji odgovara klijentovom omiljenom stolu i stoliću za kafu. “Ovo je postalo katalizator za ostatak specifikacije”, rekao je Innes. Sljedeći je bio izazov uskladiti boju furnira s ostatkom interijera – zadatak koji je bio posebno težak zbog velikih varijacija u boji i strukturi zrna na istom drvenom trupcu.
Rezultat svog tog rada je zapanjujući. Imao sam sreću vidjeti Arkadiju krajem 2023, prije nego što je poslana u Singapur i predstavljena kupcu. Otkriven u tajnoj sobi, zaštićen s dva seta sigurnosnih vrata s kojima mnogi zaposleni nisu upoznati, treći droptejl je spektakularan automobil. Sastavlja se ovdje, u tajnosti i daleko od glavne proizvodne trake. Zapravo, proizvodne linije uopšte nije bilo. Rols-Rojs sastavlja svoje karoserije poput jahte. Vozilo ostaje na mjestu, a komponente dolaze do njega.
Boja i 22-inčni točkovi dovoljno su impresivni, ali drvo je ono po čemu se ovaj Rols-Rojs razlikuje od ostalih. Santos Straight Grain je drvo po izboru kupca, odabrano zbog svoje bogate teksture i isprepletenog uzorka zrna koji automobilu daju moderan izgled. Ima jedno od najfinijih drva koje koristi Rols-Rojs i može se lako rascijepiti prilikom mašinske obrade ako se njime ne rukuje pažljivo, kaže proizvođač.
Sve u svemu, Arkadia droptejl ima 233 komada drva, od kojih je 76 na stražnjoj palubi, koja je aerodinamički funkcionalna (stvara malu količinu potisne sile kako bi se spriječilo podizanje pri brzini). Ovdje se furnir s otvorenim porama postavlja pod uglom od 55 stepeni. Riječ je o majstorskom tečaju preciznog inženjerstva, za koji kompanija kaže da je namijenjen za korišćenje i izgradnju te da traje. Šta god mislite, siguran sam da Arkadia neće živjeti u hermetički zatvorenoj garaži.
Budući da će se automobil koristiti u inostranstvu, Rols-Rojs je nastojao osigurati da kiša, temperatura i vlaga tropske klime ne oštete drvo. U početku je razmatran tip premaza koji koriste superjahte, ali je brzo odbačen zbog potrebe za redovnim servisiranjem i nanošenjem novog premaza. Umjesto toga, Rolsov odsjek Bespok stvorio je lak koji obećava zaštitu drva tokom cijelog životnog vijeka automobila sa samo jednom primjenom.
Kako bi to testirao, Rols-Rojs je podvrgnuo 18 različitih uzoraka furnira 1000-satnoj simulaciji globalnih vremenskih ekstrema. To je uključivalo prskanje drva vodom povremeno između razdoblja da se osuši, a zatim ga je izlagalo toplini i jakom svjetlu. Sve u svemu, Rols kaže da su drveni komadi i zaštitni premaz zahtijevali više od 8000 sati razvoja.
Razvoj sata na kontrolnoj ploči bio je jednako dug proces. Za razliku od dva ranija primjerka droptejls, nazvanih La Rosa Noir i Amethyst, Arkadia nema uklonjivi sat, već umjesto toga ima brojčanik za koji se tvrdi da je najkompleksniji koji je Rols-Rojs ikada napravio. Montaža je trajala pet mjeseci, kažu u kompaniji, nakon dvije godine razvoja.
Rezultat je sat s geometrijskim guilloché uzorkom sa 119 faseta – što znači da je gotov automobil prvi put prikazan kupcu 2023, 119. godina Rolls-Roycea. Brojčanik sata ima kazaljke koje su djelimično brušene i polirane, plus 12-satne oznake debljine 0,1 milimetara i oslikane rukom pomoću kamere za povećanje od 100k. Na drugim mjestima je oznaka minuta obložena keramičkim premazom, a neka su područja laserski urezana kako bi se otkrio aluminijum ispod.
Završni ukras interijera je drveno postolje smješteno ispod središnjeg naslona za ruke. Može se elektronski pomicati naprijed i natrag, otkrivajući ili skrivajući infotainment kontrole automobila. Ideja je, zajedno s načinom na koji se zaslon na kontrolnoj ploči može sakriti iza drvene ploče, da će današnja tehnologija stariti brže od ostatka automobila, tako da se ti elementi mogu skrivati decenijama.
Vraćajući se na eksterijer, bijeloj boji dana dodana je dubina pomoću infuzije čestica aluminijuma i stakla stvarajući pjenušavo svjetlucanje, kaže Rols. To je stvarno lijepa boja, s metalik završnim slojem koji je uočljiviji uživo nego što to pokazuju slike – detalj koji je potpomogao Rols-Rojsov odsjek za boje koristeći čestice aluminijuma veće od uobičajenih. Donji djelovi karoserije Arkadije obojeni su u srebrnu boju, umjesto da budu potpuno ili djelimično otkriveni, kao na drugim droptejl verzijama.
Stražnji dio je mjesto gdje je Arkadia droptejl najimpresivniji. Ta ogromna površina drva služi kao stražnji dio dnevnog broda Riva Aquarama. Konačno, automobil dolazi s uklonjivom krovnom pločom dizajniranom za pohranjivanje na vlastito postolje u garaži, spremno za slučaj kada se vlasnik ne bude želio boriti sa suncem Los Anđelesa ili Dubaija, ili sa stalnom vlagom u Singapuru.
Innes o automobilu dodaje: “To je projekcija pojedinca koji cijeni jasnoću i preciznost u svim područjima svog života – od strasti prema finoj kuhinji, osobnih i profesionalnih prostora i afiniteta prema savremenom dizajnu. Ovaj automobil jedan je od najistinitijih izraza osobnog stila i senzibiliteta pojedinca koji smo ikada stvorili unutar odsjeka za izradu karoserija”.
Alistair Charlton, saradnik Forbesa
Rolls-Royce Arcadia Droptail Is A One-Off Roadster Inspired By Yachting