Deset načina da odmah počnete da štedite novac
Štedljivost je vrlina i može se odmalena usaditi kroz kvalitetno vaspitanje. A može se i naučiti. Donosimo deset korisnih savjeta kako da uštedite novac u današnje vrijeme kada je to nikad potrebnije:
Pratite troškove
Veoma koristan alat na putu ka štednji jeste da budete disciplinovani i zapisujete svaki trošak bez obzira na iznos. U današnje vrijeme postoje i aplikacije za mobilni telefon koje vam mogu poslužiti u ove svrhe, a uvijek je tu i stara dobra sveska. Vjerovatno će biti dovoljno i mjesec-dva da uočite obrasce u potrošnji i otkrijete gdje možete da uštedite. Možda previše trošite na slatkiše, možda na kafu, a možda na nešto treće.
Napravite kućni budžet
Cifru kojom raspolažemo najčešće držimo u glavi, a možda bi bilo korisnije da i nju „bacimo na papir“. Od ukupne cifre mogu odmah da se oduzmu tzv. fiksni troškovi – izdaci za stanovanje, prevoz, a u velikoj mjeri i za hranu. Bilo bi korisno i odrediti mjesečnu sumu koju „ostavljate sa strane“ odnosno štedite. Između neophodne potrošnje i onoga što želite da uštedite je prostor u kojem možete da se krećete i potrebno je da budete i ovdje veoma disciplinovani.
Izbjegavajte impulsne kupovine
Emocije vas ponesu, dobra akcija, veliki popust, pa vas ponese žar i potrošite više nego što ste planirali. Prije nego što posegnete za novčanikom prvo pitanje koje treba da postavite jeste „da li mi ovo zaista treba“. Korisno bi bilo i da sebi ostavite 24 sata prije nego što odlučite.
Gotovina naspram kartica
Kupovina koja podrazumijeva plaćanje karticom je posebna „opasnost“ jer ne vidite da fizički novac odlazi iz džepa. S druge strane, kada se novčanik prazni, to može da podstakne opreznije trošenje. Ne bi bilo loše da odredite koliko gotovine možete da potrošite tokom nedjelju dana i da se toga držite.
Eliminišite poroke
Cigarete i alkohol su veliki izdatak i svake godine su sve veći pa bi odricanje od ovih poroka (ali i nekih drugih), moglo da vas finansijski značajnije rastereti. Ako ste pušač, vrlo je lako izračunati koliko vas to mjesečno košta. Ili izračunajte godišnji trošak. Iznos će vjerovatno biti „otrežnjujući“. Uz to, čuvate i zdravlje.
Smanjite račune za energiju
Budite disciplinovani i kod kuće. Gasite svjetlo u prostorijama koje ne koristite. Isključite uređaje koji vam nisu potrebni. Kupovina LED sijalica je veoma pametna investicija. Takođe, način na koji se grijete ili rashlađujete može da donese veliku promjenu u potrošnji.
Jedite kod kuće
Ako iskreno želite da uštedite, odlasci u restorane i kupovina brze hrane su nešto što mora da se proredi. Kuvanje kod kuće je značajno jeftinije, a razlika u troškovima može da se poveća i ako planirate unaprijed šta ćete kuvati, kupovati namirnice na veliko i spremati obroke koji će moći da se konzumiraju više dana. I takođe čuvate zdravlje.
Kupujte na akcijama
Danas se putem interneta vrlo lako može pratiti koje prodavnice nude akcije i koji proizvodi su sniženi. U većim gradovima, te prodavnice su vrlo dostupne pa se i nešto više šetnje može veoma isplatiti. Posebno pratite kada su na akciji namirnice koje imaju duže rokove trajanja.
Prodajte stvari koje ne koristite
Nemojte da živite u magacinu. Puno stvari zapravo nikada ne koristite. Razmislite da li možete da ih prodate i tako ostvarite dodatni prihod.
Trajni nalozi
Pored toga što ćete putem trajnih naloga riješiti pitanje plaćanja fiksnih troškova, probajte na isti način da riješite i pitanje prebacivanje novca na štednju. Banke omogućavaju da vam sa tekućeg računa novac bude prebačen na štedni račun. Na taj način manje je vjerovatno da ćete potrošiti taj novac.