Botoks i fileri: Šta treba znati prije odlaska na estetske tretmane
Društvene mreže u današnje vrijeme sve više diktiraju standarde ljepote. Upravo ti standardi stavili su estetsku medicinu u centar pažnje, a botoks i filer zauzeli su važno mjesto u životu mnogih djevojaka i žena koje žele da zaustave prirodni proces starenja.
Kako da se pripremimo za estetsku korekciju, šta je potrbeno da znamo i kome možemo da vjerujemo? Za koju proceduru se odlučiti i šta najbolje pristaje našem licu? Na ova pitanja odgovorio nam je doktor Dejan Antonić. U razgovoru za Forbes Srbija objašnjava glavnu razliku između ova dva moćna medicinska alata.
„Botoks je lijek koji se više od 50 godina koristi u medicini za terapiju različitih bolesti – od dječije paralize do terapije mišićnog spazma nakon moždanog udara. U estetskoj medicini se koristi oko 30 godina za uklanjanje i ublažavanje mimičnih bora na licu – bora koje nastaju na koži uglavnom gornje trećine lica zbog gubitka elastičnosti kože tokom starenja i kontrakcija mišića lica koji su odgovorni za mimiku (horizontalne bore na čelu, bore mrštilice između obrva, bore smijalice oko očiju). Takođe, koristi se i kao uspješna i bezbjedna terapija prekomjernog znojenja na tijelu, najčešće u predjelu pazuha“, objašnjava on.
Fileri pak, djeluju na potpuno drugačiji način. Kaže, napravljeni su kao gel, a u svom sastavu imaju visoku koncentraciju hijaluronske kiseline, koja je i inače prirodni sastojak svake naše ćelije u organizmu, pa i same kože.
„Organizam ovaj materijal ne prepoznaje kao nešto strano. Fileri se koriste za rješavanje drugih znakova starenja u odnosu na indikacije koje sam naveo za botoks. Fileri se koriste za nadoknadu izgubljenog volumena na licu. Starenjem prirodno gubimo taj volumen, ali takođe i koštanu podlogu na kojoj se nalazi koža lica“, objašnjava Antonić.
Dodaje i da se, za razliku od botoksa, fileri koriste za nemimične bore na licu i tijelu koje želimo da uklonimo.
„Dakle, to su sve one bore za koje ne smije i ne treba da se injektuje botoks, jer u osnovi nastanka tih bora nije mišićna kontrakcija“, objašnjava on.
Oba tretmana su, kaže, bezbjedna i ne mogu da naškode pacijentu i njegovom zdravlju, a nuspojave su rijetke i prolazne. Ukoliko se i dese, obično je riječ o pojavi malih modrica ili blagog otoka, a sve to prolazi za pet do sedam dana nakon tretmana.
„Oba tretmana su bezbjedna po zdravlje ukoliko se koriste provjereni, kvalitetni i od strane Agencije za ljekove odobreni preparati. I, naravno, ukoliko ih primjenjuje ljekar koji je završio odgovarajuću edukaciju za primjenu ovih preparata. Komplikacije su rijetke. Statistike kažu da se javljaju u manje od 1% izvedenih procedura. Sastavni dio svake edukacije jeste i rješavanje potencijalnih komplikacija. Znači – ako ste izabrali dobrog ljekara, nema razloga za brigu, jer se veoma rijetko dešavaju, a i kada se dese, iskusan ljekar zna kako da ih riješi bez ikakvih posljedica“, kaže Antonić.
Šta sve treba da znamo prije tretmana
Prva stvar koju pacijent treba da ima na umu jeste da ove procedure nisu hirurške i da daju rezultat koji je umjereniji od rezultata operacija.
„Ono što me pacijenti često pitaju – da li kada jednom počnu sa ovim neinvazivnim estetskim procedurama moraju to da nastave do kraja života. Odgovor je – ne. Kad god odlučite da više ne želite da radite nešto na svome licu – tokom vremena će se proces starenja samo nastaviti tamo gdje smo ga usporili ili zaustavili i polako tokom godinu ili dvije stanje kože će se vratiti kao prije početka primjene procedura. Ali suština je da su bezbjedne ukoliko ih izvodi stručan ljekar“, kaže Antonić.
Period oporavka traje od par sati do nekoliko dana, a pacijenti se istog dana vraćaju svojim redovnim aktivnostima i poslovnim obavezama. Većina procedura daje rezultate koji traju šest do 12 mjeseci, rijetko do dvije godine, te se, kako nam je objasnio, postupci ponavljaju najčešće dva puta godišnje.
„Kada je riječ o botoksu, prve rezultate pacijent vidi već nakon dva do tri dana, a konačan rezultat imamo nakon 15 dana. Efekti traju četiri do šest mjeseci. Rezultat filera vidimo odmah, ali opet i tu konačnu integraciju filera sa okolnim tkivom imamo nakon desetak dana. Rezultati filera traju od osam do 18 mjeseci i to trajanje zavisi od nekoliko faktora kao što su životni stil, anatomska regija u koju je filer injektovan, ali i kvalitet materijala koji se injektuje“, navodi on.
A odluka o tome šta bi svakom pojedinačnom pacijentu priličilo treba da dođe u razgovoru sa ljekarom. Dejan kaže da pacijentu ne treba ispuniti baš svaku želju.
„Dešava se da pacijent, i nakon mog objašnjenja zašto neka procedura nije dobra za njega, ipak insistira da se baš to uradi. Tada pacijentu jednostavno kažem da ja nisam ljekar za njega i da ne mogu da ispunim njegova očekivanja. Smatram da svaki ljekar estetske medicine ima odgovornost i obavezu da najprije pokuša pacijentu da objasni zašto nešto neće biti lijepo ako se uradi, a ako ne uspije u tome da promijeni nameru pacijenta, da ga onda ne prihvati za rad“, objašnjava on i dodaje da kada bi se svi ljekari pridržavali tog stava da bi stvari bile potpuno drugačije.
Kaže, tada bi na ulicama, u medijima i na društvenim mrežama bilo manje neprirodnih i „ružnih slika“ nakon estetskih procedura. On smatra i da finansijski motiv ne treba da bude pokretač za rad bilo kog ljekara, a za ljekara estetske medicine naročito. Jedini i pravi motiv treba da bude prirodan izgled i estetika lica koja je lijepa ljudskom oku prema nekim opštim principima estetike i ljepote.
Ako ste nezadovoljni, ne brinite
U razgovoru za Forbes Srbija, Antonić se prisjetio situacija kada su pacijenti bili nezadovoljni. Kaže, uvijek ima takvih situacija, ali srećom, dešavaju se veoma rijetko.
„Ako vam neki ljekar kaže da nije imao nezadovoljnog pacijenta, vjerovatno ne govori istinu ili je izbrisao iz svog sjećanja takve situacije. Veoma je važno sa svakim pacijentom obaviti detaljan razgovor prije izvođenja bilo koje procedure, kako bi ljekar procijenio očekivanja pacijenta, koliko su realna, da li se u pozadini želje za estetskom procedurom možda ne krije neki psihološki problem“, objašnjava on.
Dodaje i da je kroz uvodni razgovor važno pacijentu iskreno reći kakav rezultat može da očekuje, šta može da se postigne nehirurškim estetskim procedurama, a šta ne. Obje strane, i pacijent i ljekar, treba da budu realne i objektivne – pacijent u svojim očekivanjima, a ljekar u predstavljanju rezultata.
„Ono što je dobro kod nehirurških estetskih procedura jeste da gotovo sve ove procedure imaju efekat ograničenog trajanja i da čak i u slučaju nezadovoljstva pacijenta – rezultat, kada je na primjer botoks u pitanju, prolazi najduže za šest mjeseci. Kod filera čak imamo i enzim koji trenutno može da istopi filer i vrati izgled na stanje prije izvođenja procedure“, kaže on.
Šta je u trendu? „U posljednje vrijeme sve češće pacijenti dolaze sa zahtjevom da izgledaju manje umorno, svježije, pozitivnije, atraktivnije i ženstvenije. I tu nehirurška medicina može lijepo da pomogne. Sve više žele da uspore proces starenja kože i zato su upravo te procedure možda u najvećem usponu posljednjih godina“. |
Budite na oprezu
Kako bismo bili sigurni u pouzdanost ljekara, Antonić savjetuje da se od ljekara traže na uvid dozvole za rad koje izdaje Ministarstvo zdravlja, a koje dobijaju ljekari na osnovu ispunjavanja određenih kriterijuma. Uz to, treba provjeriti da li se ljekar nalazi u bazi Ljekarske ili Stomatološke komore Srbije.
„Mislim da je greška birati ordinaciju i ljekara samo na osnovu marketinga na društvenim mrežama. Upravo su društvene mreže omogućile nekim ljudima da se lažno predstavljaju kao ljekari i da se mnogo lošeg desi pacijentima u takvim ilegalnim ordinacijama kod ljudi koji uopšte nisu ljekari, a vrlo hrabro sebi daju za pravo da pacijentima rade procedure koje u njihovim rukama mogu da ugroze zdravlje, ponekad i život, a vrlo često ozbiljno naruše izgled“, zaključuje.
Hristina Kovačević, Forbes Srbija