Ako vas fascinira lava, posjetite interesantne vulkanske plaže u Evropi

LIFESTYLE Forbes 9. avg 2024. 11:06
featured image

9. avg 2024. 11:06

Prije 2.000 godina, pet milja jugoistočno od savremenog Napulja, dok je grad Herkulanum bio prekriven lavom iz erupcije vulkana Vezuv, 300 ljudi je tražilo sklonište na obali, čekajući da ih spasi lokalna zaštitna jedinica pod komandom admirala Plinija Starijeg.

Sada je ova plaža ponovo otvorena za javnost, izvještava CNN. Nakon mukotrpne restauracije i arheoloških iskopavanja njihovi očuvani kosturi su danas vidljivi na plaži koju je 1997. godine UNESCO uvrstio u svjetsku baštinu.

Alternativno, možete se uputiti jugoistočno od Napulja do ostrva Stromboli, jednog od četiri aktivna vulkana u Italiji, gdje turisti posjećuju vulkansku lavu prije nego što probaju lokalnu italijansku hranu. Oskarom nagrađena rediteljka, Džastin Trier (Justine Trier) snimila je svoj film „Sibil“ iz 2019. godine ovdje, ako želite da doživite njegovu ljepotu prije nego što se upustite u lično istraživanje.

Ili možete krenuti sjeverno i pratiti Mediteran prema zapadu, od Napulja duž obale Italije preko Rima, stare luke Đenove, kroz Francusku i Španiju, i zatim stići do Kanarskih ostrva. Ovdje ćete pronaći La Palmu, ostrvo koje je sada prepoznatljivo po svojim crnim plažama nakon vulkanske erupcije 2021. godine.

La Palma; Foto: Shutterstock

To je bila sedma zabilježena erupcija na La Palmi od 1470. godine i trajala je 85 dana, što je najduža erupcija u zabilježenoj istoriji, sa lavom koja je prekrila sve na svom putu, uključujući 1.345 kuća, 100 preduzeća, 16 škola i 80 kilometara puteva.

Jedan čovjek je preminuo zbog toksičnih gasova, koji se još emituju na nekim mjestima, jer je lava duboka čak 60 metara. Na vrhuncu, lava je bila široka tri kilometara i skoro šest kilometara duga, uništavajući plantaže banana, glavni izvor prihoda ostrva, prenosi The Telegraph.

Susjedno ostrvo Tenerife pokazalo je, međutim, da turisti dolaze da posjete vulkanske pejzaže, godišnje dočekuje tri miliona turista u svom Nacionalnom parku Teide, najposjećenijem u Španiji i UNESCO svjetskoj baštini.

Teide vulkan i njegovo vulkansko okruženje su zbog geološke sličnosti sa Marsom korišćeni za testiranje instrumenata koji putuju u potragu za životom na toj planeti. Okolne plaže su već dugo na radaru turista, posebno udaljena plaža El Bolulo, do koje se dolazi iz grada Puerto de la Kruz nakon hodanja kroz plantaže banana i pored obalske staze.

Plaža El Bolulo, Tenerife; Foto: Shutterstock

Tri godine nakon što je broj turista na La Palmi pao, sada ponovo raste. Posjetioce privlače biljke koje se pomaljaju kroz lavu koja je u nekim slučajevima zastala na srednjem toku preko ostrva i potpuno promijenila obalu – istraživači vjeruju da postoji više od 30 novih plaža i poluostrva.

The Telegraph izvještava da ostrvo privlači posjetioce koje nazivaju „turističkim disruptorima“ sa sklonostima ka „neobičnim Instagram selfijima“ u „sprženoj vanzemaljskoj pustinji“.

Slična stvar se desila na Islandu 2010. godine kada je vulkan Ejafjadlajekidl erupcijom izazvao turistički bum za posjetioce željne da vide tokove lave i kako transformišu kopno.

Zaista, plažu Reynisfjara na Islandu, Vogue opisuje kao jednu od najboljih plaža Evrope 2024. godine zbog svojih impresivnih bazaltnih stubova izvučenih u litice i visokih morskih stubova. U vrijeme osjeke možete čak istraživati morske pećine duž obale.

Alex Ledsom, saradnica Forbesa

How To Visit Europe’s Must-See Volcanic Beaches