Zarade predsjednika crnogorskih opština od 1.200 do 1.800 eura, imaju i dodatne prihode
Predsjednici crnogorskih opština u prosjeku su prošle godine mjesečno zarađivali od 1.200 do 1.800 eura, a većina njih ne daje uvid u svoje bankovne račune.
Forbs magazin je analizirao njihove imovinske kartone, koji su objavljeni na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), koji pokazuju da neki od gradskih čelnika znatno zarađuju i u radnim tijelima ili imaju dodatne poslove, drugi se bave poljoprivredom, a neki su ljubitelji oružja.
Gradonačelnica Podgorice Olivera Injac ima platu od 1.800 eura, pa je po tom osnovu prošle godine zaradila gotovo 15 i po hiljada eura. U radnim tijelima primila je još dvije hiljade, a od dodatnih poslova još pet hiljada.
Naslijedila je stan od 65 kvadrata, vlasnik je udjela od 50 odsto u još nekoliko nekretnina, a ima 10 hiljada eura gotovine dok nije dala uvid u svoje bankovne račune.
Uvid u račune nije dao ni predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević koji je prošle godine zarađivao skoro 1.400 eura. Vlasnik je livade od 800 kvadrata i automobila Reno megan. U gotovini ima sedam hiljada eura, a za mjesečnu ratu kredita od 25 hiljada – izdvaja 587 eura.
Sličnu platu primao je i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, koji je takođe poslanik. Po osnovu sporazuma o rješenju spora, prošle godine je prihodovao nešto preko tri hiljade eura. Ima stan, tri automobila i djelimični je vlasnik jedne kompanije. Nije imao problem sa tim da da uvid u svoje bankarske račune.
Oko 1.400 eura zarađivao je i čelnik Bijelog Polja Petar Smolović, a malo manje je zaradio za cijelu godinu po osnovu članstva u radnim tijelima. Smolović ima stan do 92 kvadrata, voli oružje, a otplaćuje i pozamašan kredit od 110 hiljada eura. Dozvolio je uvid u svoje račune u bankama.
Prvi čovjek Pljevalja Dario Vraneš zarađivao je 100 eura manje od Smolovića, ali je fino zaradio od dodatnih poslova, 8.700 za godinu. Ima dva auta i ne daje uvid u svoje bankovne račune.
Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković zarađivao je mjesečno 1.360 eura, ima stan od 112 kvadrata koji je stekao kupovinom i nasljedstvom, a otplaćuje dva kredita od 65 hiljada eura. Ni on nije dao uvid u svoje račune.
Istu platu imao je i predsjednik hercegnovske Opštine Stevan Katić, ali je bio prilično aktivan i mimo glavnog posla i od toga zaradio skoro 10 hiljada eura. Katić ima stan od 95 kvadrata i 2 automobila, ali i kredit od 118 i po hiljada eura. Dao je uvid u svoje bankarske račune.
Predsjednik Opštine Andrijevica Željko Ćulafić zarađivao je 200 eura manje Katića. Ima četiri automobila i vlasnik je firme “Karamela” koja drži markete. Otplaćuje kredit od 20 hiljada eura, a nije dao uvid u svoje bankovne račune.
Godišnja zarada od skoro 15 hiljada legla je prošle godine na račun predsjednika Opštine Šavnik Jugoslava Jakića, ali je mnogo više zaradio sa strane – preko 21.500 eura. Ima stan od 73 kvadrata i četiri komada oružja. Na ratu kredita mu mjesečno ide 220 eura, a uvid u bankarske račune takođe nije htio da dozvoli.
Prvi čovjek Ulcinja Omer Bajraktari zarađivao je mjesečno oko 1.300 eura, plus još šest hiljada radeći u jednoj kompaniji. Ima veliki voćnjak, poslovni prostor i kuću od 135 kvadrata, ali i 4 automobila i četiri hiljade gotovog novca. Plaća mjesečnu ratu za kredit od 445 eura, ali javnost ne želi da upozna sa detaljima svojih transakcija.
Čelnik Kotora Vladimir Jokić zarađivao je isto kao Bajraktari, ali on nema prijavljenih nekretnina i nije dao uvid u svoje račune. Prvi čovjek Tivta Željko Komnenović zarađivao je prosječno 200 eura više, ima stan, više hiljada kvadrata pašnjaka i šuma i mali udio u vlasništvu Srpske kuće u Podgorici. Otplaćuje 3 kredita za koja mjesečno izdvaja 500 eura, a nije dao uvid u svoje bankarske račune.
Predsjednik najmlađe crnogorske Opštine Zeta – Mihailo Asanović zarađivao je mjesečno 1.250 eura, ali je od poljoprivrede zaradio još 14 i po hiljada eura. Dobio je 2 automobila na poklon i dao je uvid u svoje bankarske račune.
Prihodi i imovina uhapšenog predsjednika Opštine Budva Mila Božovića nisu poznati jer ih on godinama ne dostavlja Agenciji za sprečavanje korupcije. Ona je u najmanje tri navrata utvrdila da je Božović prekršio zakon za šta je predviđena kazna od 500 do 2.000 eura ali je Božović i dalje nastavio sa starom praksom jer njegov posljednji karton datira još iz 2020. godine, kad je bio menadžer opštine. U Budvi su u nedjelju održani izbori, pa će ta opština uskoro dobiti novog predsjednika, ako partije učesnice izbora postignu dogovor.
Tijana Pravilović, saradnica Forbes magazina