Programeri se plaše da bi startap matematičkog čuda od djeteta mogao da ih ostavi bez posla
Podržan sa 200 miliona dolara finansiranja, 28-godišnji Skot Vu (Scott Wu) i njegov tim programera u kompaniji Cognition razvijaju AI alat koji može potpuno samostalno da programira, poput „armije mladih inženjera“.
Neposredno prije Božića 2023. godine, mali tim u Cognition-u se mučio da podigne posebno složen server za AI pomoćnika za kodiranje pod nazivom Devin. Razvijaju ga u svom startapu sa sjedištem u San Francisku. Satima su proučavali dokumentaciju za instalaciju i isprobavali različite komande, ali jednostavno nisu uspijevali. Umorni i frustrirani, odlučili su da vide kako će Devin riješiti problem.
Kada je AI preuzeo zadatak, zbunio je svoje kreatore. „Koristio je najneobičnije, gotovo vještičije komande“, prisjeća se suosnivač i direktor proizvoda Valden Jan (Walden Yan), koji ima 21 godinu. U početku se činilo da ni Devin neće uspjeti bolje od njih. A onda je signalna lampica na terminalu servera, koja je satima bila crvena, postala zelena. Server je bio u funkciji.
Shvatili su da je Devin obrisao oštećeni sistemski fajl koji je tim previdio. „Tada sam zaista shvatio koliko će se softversko inženjerstvo promijeniti“, kaže Jan.
To je bio prvi značajan zadatak koji je Devin ikada obavio. I dokaz koncepta za viziju Cognition-a o AI-u koji preuzima dosadne zadatke kodiranja. Sada, skoro godinu dana kasnije, Devin obavlja osnovne inženjerske zadatke. Pronalazi i popravlja greške, ažurira djelove koda i migrira ih između platformi. Kada mu date jednostavnu naredbu poput „očisti ovu bazu koda“, Devin kreira plan akcije i izvršava ga. U većini slučajeva, funkcioniše.
Najfinansiraniji model vještačke inteligencije
Ovaj pristup je drugačiji od pristupa poznatijih i većih igrača na još rastućem polju, poput Githaba (koji je Majkrosoft (Microsoft) kupio za 7,5 milijardi dolara 2018. godine) i Kodijuma (Codeium), koji ima procijenjenu vrijednost od 1,3 milijarde dolara. Oba nude digitalne asistente koji pomažu ljudima u pisanju koda putem AI sugestija. Devin, međutim, funkcioniše kao autonomni AI agent koji, u teoriji, sam piše kod (bez ljudske intervencije) i može da završi cijele projekte koji se obično povjeravaju programerima (ime Devin dolazi od skraćenice „dev“ za programera). „Vidjeli smo pravu priliku“, kaže Skot Vu, suosnivač i direktor Cognition-a, „da pređemo sa završetka teksta na završetak zadatka“.
AI generisani kod već počinje da mijenja industriju. U oktobru, generalni direktor Gugla (Google) Sundar Pičai (Sundar Pichai) izjavio je da više od četvrtine novog koda u tehnološkom gigantu piše AI. Na Githabu, koji je 2024. dostigao godišnji prihod od dvije milijarde dolara, alat za automatsko generisanje koda je ove godine doprinio sa 40% rasta prihoda, izjavio je direktor Majkrosofta, Satja Nadela (Satya Nadella), u julu. Prema analitičaru Brendanu Burku (Brendan Burke) iz Pičbuka (Pitchbook), AI kodiranje je postalo najviše finansirani model upotrebe generativne vještačke inteligencije. Startapi su prikupili više od milijardu dolara u prvih šest mjeseci 2024. godine.
Prihodi od AI kodiranja tek počinju da rastu. Istraživačka firma IDC procjenjuje da će oni premašiti četiri milijarde dolara do 2029. godine. Nekoliko startapa već je dostiglo godišnje prihode od 10 miliona dolara. Cognition nije želio da otkrije svoje prihode, ali predsjednik Rasel Kaplan (Russell Kaplan) kaže da je kompanija potpisala ugovore sa desetinama klijenata, sa tipičnim godišnjim ugovorima vrijednim između šest i sedam cifara.
Pet miliona programera u Americi
Ali prilika je toliko primamljiva da su giganti poput Antropika (Anthropic), Amazona i IBM-a lansirali svoje alate za kodiranje, kao i startapi poput Pulsajda (Poolside) (vrijedan tri milijarde dolara) i Enisfer (Anysphere) (400 miliona). Mogućnost pisanja koda je već postala „ulog na stolu“ za tipični AI model, kaže analitičar IDC Ritu Joti (Ritu Jyoti), koji naglašava da je lider ovog prostora i dalje Open AI i njegov ČetGPT (ChatGPT). Ali AI koji kodira potpuno sam, kao onaj koji razvija Cognition „donijeće more promjena“.
Ali to neće biti dobra vijest za pet miliona Amerikanaca koji rade kao programeri. Oni zarađuju srednju zaradu od 130.000 dolara, a još manje 13 miliona programera u Indiji i Kini. Vu tvrdi da ne prijete velika otpuštanja i da je prostor ograničen ponudom. Programeri su možda oprezni, ali investitori ovo vole. Founders fond (Founders Fund) Pitera Tila (Peter Thiel) i Khosla Ventures se klade na Vua i njegov tim od 25 ljudi. Investirali su 176 miliona dolara u Cognition u rundi B u aprilu. Time su mu podigli vrijednost na dvije milijarde dolara samo šest mjeseci nakon osnivanja.
Majkrosoft u igri
Njihovi klijenti uključuju kompaniju Ramp, koja upravlja troškovima i ima godišnji prihod od 300 miliona dolara (2023), a koristi Devin za pisanje testova i čišćenje nepotrebnog koda. Takođe, MongoDB (1,7 milijardi dolara prihoda u 2024) koristi Devin za ažuriranje zastarjele arhitekture koda, čime štedi milione dolara svojim klijentima, prema riječima šefa proizvoda Sahira Azama. Programeri u fintech kompaniji Nubank, sa prihodima od 8 milijardi dolara (2023), koriste Devin za zadatke poput ažuriranja repozitorijuma koda.
Iako je još rano, partner Founders fonda Džon Lutig (John Luttig) investirao je u Cognition jer smatra da je teško sustići njihovu prednost u razvoju AI agenata za kodiranje. Slično razmišlja i Majkrosoft, koji je u maju sklopio partnerstvo za korišćenje Devina na svom Azure oblaku. Direktor za tehnologiju Kevin Skot (Kevin Scott) nazvao ga je „izuzetnim“ alatom na godišnjoj konferenciji kompanije.
Čudo od djeteta
Međutim, Silicijumska dolina je puna kompanija koje su imale prednost, ali su na kraju izgubile od giganata poput Amazona i Gugla. Pristalice Cognition-a se klade da, ako neko može da napravi ultimativnu mašinu za kodiranje, to su tri vrhunska programera sa zlatnim medaljama sa olimpijada u kodiranju. Osnivači su se upoznali na takmičenjima u programiranju. Skot Vu je bio čudo od djeteta u matematici sa „legendarnim grandmaster“ rangom (najvišim) na Codeforces-u, sajtu za takmičenja u programiranju.
Anđeoski investitor Erik Glajmen (Eric Glyman), direktor Rampa, kaže da Vu ima jedan od „pet najviših IQ-a koje je ikada sreo“.
„Skot je očigledno briljantan, radoznao i neograničen u ambicijama“, kaže Sara Guo (Sarah Guo), investitorka koja je uložila u Cognition kroz tri runde finansiranja putem svoje firme Conviction. Vu je takođe bivši član Forbes liste 30 ispod 30. Našao se na listi 2019. za svoju prethodnu kompaniju Lunchclub. Ona koristi AI za organizovanje sastanaka za umrežavanje. Jedan investitor u Cognition rekao je za Forbes da je Vu napustio Lunchclub 2022. jer su ga zanimale druge oblasti (Vu je odbio da komentariše), a Lunchclub, koji je prikupio oko 30 miliona dolara, i dalje funkcioniše.
Pohvale i kritike
Cognition je lansirao Devina u martu, uz veliku pažnju javnosti. U promotivnom videu koji je prikupio 30 miliona pregleda na platformi X, kompanija je tvrdila da je Devin „uspješno prošao praktične inženjerske intervjue vodećih AI kompanija“ i obavio složene zadatke kodiranja. Neki inženjeri su bili impresionirani Devinovim tehničkim sposobnostima, dok su se drugi plašili za svoja radna mjesta. Nedugo nakon lansiranja, pojavio se video u kojem je Vu kao sedmak dominirao na matematičkom takmičenju, a komentatori na internetu su se šalili. „On nije čovjek, on je AI“ i „Devin je zapravo Skot koji odgovara na pitanja putem aplikacije za poruke“.
Međutim, Karl Braun (Carl Brown), poznati nezavisni programer iz Ostina, iznio je optužbe u video-snimku pod nazivom „Raskrinkavanje Devina“, koji je pregledan više od 500.000 puta. On je optužio Cognition za preuveličavanje sposobnosti njihovog AI inženjera. Njegova analiza je pokazala da je Devinu trebalo daleko više vremena nego čovjeku za obavljanje zadatka, pri čemu je pravio greške.
AI balon
Ovakva iskustva su navela neke da se zapitaju da li je Devin samo još jedan prenaduvan proizvod u AI „balonu“. Kada se od njega zatraži da dizajnira upečatljiv korisnički interfejs, rezultati su dosadni, kaže Kriš Manijar (Krish Maniar), inženjer u kompaniji Labelbox, koja se bavi označavanjem podataka i testirala je Devinove vještine za kreiranje Veb aplikacija.
Nekoliko konkurentskih osnivača reklo je za Forbes da smatraju da je kompanija preuveličala Devinove sposobnosti, predstavljajući ga kao alat koji se može odmah koristiti za bilo koji koderski zadatak. Oni tvrde da su njegove trenutne sposobnosti daleko uže i da su namijenjene unaprijed definisanim zadacima poput čišćenja postojećeg koda. U direktnoj demonstraciji, Forbes je zatražio od Devina da izradi aplikaciju za štimovanje gitare. Devin je napravio za otprilike 10 minuta, ali aplikacija nije mogla ispravno prepoznati muzičke note, a osnivači Cognition-a nisu bili sigurni zašto. „Uvijek postoji jaz između onoga što je obećano i onoga što pouzdano funkcioniše,“ kaže Varun Mohan, izvršni direktor konkurentskog startapa Kodium.
Razvoj se nastavlja
Vu priznaje da Devin daleko od savršenstva. „Softversko inženjerstvo u stvarnom svijetu je veoma haotično“, kaže Vu iz sjedišta Founders fonda s pogledom na zaliv San Franciska. „Ljudi stalno prave greške“. Ipak, mnogi kritičari poput Manijara bili su impresionirani sposobnostima alata. Vu tvrdi da je Devin značajno unaprijeđen u sedam mjeseci od lansiranja, dijelom zahvaljujući povratnim informacijama ranih klijenata, koji alat prihvataju kao projekat u razvoju. „Ne vidimo ovaj alat kao nešto što očekujemo da bude magično“, kaže Vitor Olivije (Vitor Olivier), CTO kompanije Nubank. „Oprezno smo optimistični“. U nekim slučajevima, kaže on, inženjeri koji su koristili Devina bili su osam puta brži u svom poslu.
Cognition nastavlja sa eksperimentisanjem. Ranije ove godine, Devinu je data sposobnost da pokreće podređene AI agente kako bi mu pomogli. Ali kada je kompanija testirala ovaj novi „menadžerski“ režim, otkrili su da bi podređeni Devini pokretali svoje podređene agente, što bi zauzvrat pokretalo još agenata, stvarajući beskonačan krug AI birokratije. „Na kraju smo morali da prekinemo zadatak jer su samo nastavili da delegiraju posao“, kaže Rasel Kaplan.
Kaplan ipak napominje da alat najbolje funkcioniše kada nekoliko Devina istovremeno radi na različitim projektima, poput „vojske mladih inženjera“. To je fraza koja vjerovatno uznemirava neke programere, a Vu kaže da dio negativnih reakcija prema Cognition-u dolazi iz straha da će AI ugroziti poslove u softverskom inženjerstvu. Devin bi mogao omogućiti kompanijama da realizuju više projekata, tvrdi on, zapošljavajući ljude za značajnije zadatke.
„Zaista postoji mnogo straha“, kaže Vu. „Ljudi imaju mnogo pitanja o tome šta će se desiti u ovoj novoj paradigmi“.
Rashi Shrivastava, Richard Nieva, Forbes
Coders Worry The AI From This $2 Billion Startup Could Replace Their Jobs