Mask je podrškom Trampu riskirao, a sudeći po reakciji berze – i profitirao
Ilon Mask (Elon Musk), najbogatiji čovjek u svijetu, vlasnik Tesle, SpaceX-a i društvene mreže X, odlučio je staviti sve karte na Donalda Trampa (Donald Trump), što je, kako je i sam u nekoliko intervjua priznao, bio vrlo rizičan potez, ali mu se, kako sada stvari stoje – isplatio.
Mask je učestvovao na Trampovom predizbornom skupu, dao mu je prostor, u formi intervjua na svojoj društvenoj mreži, ali podrška nije bila samo verbalna. Njegovoj kampanji je, prema izvještajima, donirao oko 119 miliona dolara.
Tramp ne voli električne automobile, ali dionica Tesle raste
Ovako snažna podrška je, na neki način, pomalo neočekivana, s obzirom na to da Tramp, nema baš najbolje mišljenje o električnim automobilima. Govorio je da su skupi, nepraktični i da uništavaju radna mjesta u SAD-u. S druge strane, prethodna administracija snažno je zagovarala i radila na napuštanju fosilnih goriva, i naravno, davala subvencije za kupovinu električnih vozila.
Takođe, dio Maskovog poslovnog carstva naslonjen je na državu – primaju državne subvencije i rade s državnim agencijama, pa bi mu gubitak opklade – da Tramp nije postao predsjednik – potencijalno mogao donijeti probleme. Međutim, Tramp je dobio izbore i tržište je, naravno, odmah pozitivno reagovalo. Dionica Tesle je već u predtrgovanju imala dvocifreni rast od oko 12 posto.
Veliko je pitanje kakvu će Trampova administracija imati politiku oko električnih vozila. Mnogi vjeruju da će subvencijski programi za izgradnju tvornica takvih vozila, kao i za njihovu kupovinu biti prekinuti. Što bi Masku, na prvi pogled moglo stvoriti probleme.
Mask u julu tvrdio da nema ništa protiv ukidanja subvencija
U jednoj od brojnih objava na platformi X, Mask je još u julu napisao da nema problem s time da se ukinu subvencije. Da će to “samo pomoći Tesli” i dodao da bi trebalo ukinuti subvencije u svim industrijama.
Mask se bavi i razvojem potpuno samovozećih vozila, a slično kao i u Hrvatskoj Rimac, namjerava da razvije flote robotaksija i tu bi mu Trampova pobjeda mogla pomoći. Naime, takvi sistemi se na federalnom nivou suočavaju s regulatornim problemima, a vjeruje se da bi Tramp mogao biti znatno blaži kada je u pitanju regulacija ovog pitanja.
Trgovinski rat s Kinom ne ide na ruku Masku
Tramp je najavio uvođenje carina na uvozne proizvode, što bi moglo dovesti do trgovinskog rata s – prije svega – Kinom. Takav razvoj situacije Masku nikako ne odgovara, jer u Šangaju Tesla ima veliku fabriku, u kojoj se proizvodi čak 40 posto njihove prodaje automobila. Nije potrebno posebno objašnjavati da bi trgovinske tenzije sa zemljom u kojoj imaju veliku proizvodnju, stvorilo značajne komplikacije u poslovanju.
Što se tiče društvene mreže X, koja je bila snažno kritikovana od strane Demokrata – tvrdili su da služi kao platforma za širenje dezinformacija – tu sada Mask više nema brige. Može biti siguran da Trampova administracija neće biti neprijateljski nastrojena prema X-u. Naprotiv.
Neće imati ni problema sa SpaceX-om, koji ima ugovore s američkim ministarstvom odbrane i NASA-om. Maskova svemirska kompanija je praktično bez konkurencije i vjerovatno bi imala čvrstu saradnju s državom, bez obzira na to ko bio na čelu administracije.