Mark Kjuban ima teoriju zašto se ljevičarska Silicijumska dolina okreće Trampu

LIDERI Forbes 18. jul 2024. 12:22
featured image

18. jul 2024. 12:22

Rastuća podrška Donaldu Trampu (Donald Trump) među istaknutim tehnološkim figurama je „igra za bitkoin“, smatra milijarder i kritičar Trampa, Mark Kjuban (Mark Cuban), nudeći argumentovanu – i po Kjubanovim riječima, „suprotnu“ – teoriju da će potencijalno pogoršanje američke ekonomije pod Trampom učiniti velike investitore u bitkoin iz Silicijumske doline još bogatijima.

„Ne možete bolje uskladiti zvijezde ukoliko želite ubrzanje cijene bitkoina“ nego sa Trampovim predsjedništvom, napisao je Kjuban u postu na X-u, tvrdeći da to nije zbog Trampovog plana da manje reguliše industriju kriptovaluta, već zbog posljedica Trampove šire ekonomske vizije.

Niži porezi i veće carine, posebno na kineski uvoz, učiniće inflaciju većom, predvidio je Kjuban, a viša inflacija obično navodi investitore da preusmjere svoj novac u imovinu za koju se smatra da će bolje čuvati vrijednost, kao što su robe poput zlata ili sigurne valute, najpoznatija među kojima je američki dolar.

Ali „globalna neizvjesnost u vezi sa geopolitičkom ulogom SAD“ pod Trampom može izazvati „pad dolara kao rezervne valute“, teoretisao je Kjuban, koji je aludirao na mogućnost „hiperinflacije“ u kojoj cijene brzo rastu u valuti koju izdaje centralna banka zemlje.

Pad dolara bi izazvao preplavljivanje tržišta novom de fakto „globalnom valutom“ bitkoin, koja nije podržana od neke centralne banke i čiji zagovornici dugo tvrde da je sigurno utočište zbog svoje relativne nezavisnosti od globalnih finansijskih i političkih sistema, uzrokujući skok cijena bitkoina zbog oskudice digitalne imovine.

Tako bi mnogi vlasnici bitkoina, poput Trampovog pristalice Ilona Maska (Elon Musk) (čije kompanije SpaceX i Tesla posjeduju veliku količinu tokena) ili ranih investitora u bitkoin i pro-Trampovih donatora Kamerona (Cameron) i Tajlera Vinklvosa (Tyler Winklevoss), postali izuzetno bogati, primijetio je Kjuban.

Foto: Reuters/Andrew Kelly

Nije iznenađujuće što je Kjuban priznao da je njegova teorija „suprotno mišljenje“ i možda „luda“, jer postoji mnogo rupa u Kjubanovim argumentima. Na primjer, periodi intenzivne inflacije su loši za većinu industrija, jer smanjena potrošačka moć obično donosi niže profite, što takođe uzrokuje pad vrijednosti kompanija jer se smanjuje potencijal zarade.

U osnovi, da bi neko zaista profitirao od scenarija koji je Kjuban opisao, u kojem bitkoin postaje dominantan dok šira ekonomija propada, morao bi već imati preveliku izloženost bitkoinu u svom portfoliju i malu izloženost gotovini ili američkim trezorskim zapisima. To nije tačno za mnoge velike tehnološke Trampove pristalice sa velikim ulaganjima u berzanske i privatne kompanije, poput Maska, koji posjeduje više od 100 milijardi dolara vrijednih akcija Tesle, ili rizične kapitaliste kao što su Mark Andrisen (Marc Andreessen) i Ben Horovic (Ben Horowitz).

Prostom matematikom, Tesla je posjedovala 9.720 bitkoina krajem 2023. godine, vrijednih oko 6,3 milijarde dolara po jučerašnjoj cijeni bitkoina od približno 65.000 dolara. Ako bi se cijene bitkoina utrostručile, Tesla bi imala udio vrijedan gotovo 20 milijardi dolara, što je jednako iznosu manjem od 3% tržišne kapitalizacije kompanije od 800 milijardi dolara, što jedva da nešto mijenja.

Na upit Forbesa o razlogu očigledne disonance između rasta vrijednosti bitkoina u scenariju visoke inflacije i pada vrijednosti svih drugih investicija, Kjuban je objasnio putem imejla da se zainteresovane strane u kompanijama suočavaju sa „neizvesnošću izvršenja i tržišnih sila“ i „nevjerovatno teškim“ procesom donošenja zakona povoljnih za procjenu kompanije. Ipak, „sa bitkoinom, samo pritisnete dugme za osvježavanje :)“, napisao je Kjuban.

Kjuban, čija se vrijednost procjenjuje na 5,4 milijarde dolara prema procjenama Forbesa, prvi put je postao bogat prodajom rane striming usluge Broadcast.com tokom dot-kom buma 1990-ih, i bio je većinski vlasnik NBA tima Dalas Maveriks (Dallas Mavericks) od 2000. do 2023. godine.

I Kjuban iz „Shark Tank-a“ i Tramp (vrijedan 6,1 milijardu dolara) iz „The Apprentice-a“ postali su poznati po svojim rijaliti televizijskim emisijama o poslovanju, ali Kjuban, strastveni pristalica Bajdena, nema planove da se bavi politikom uprkos glasinama o predsjedničkoj kandidaturi, rekao je za Forbes 2020. godine.

Istorijski naklonjeni ljevici, nekoliko istaknutih lica iz Silicijumske doline izrazilo je svoju podršku Trampu tokom prošle nedjelje, uključujući Maska u subotu i Andrisena i Horovica u ponedjeljak. Horovic i Andrisen su rekli zaposlenima u njihovoj uticajnoj investicionoj firmi iz Silicijumske doline da namjeravaju da doniraju političkim akcionim komitetima koji podržavaju Trampovu kandidaturu. Horovic je objasnio da je Tramp „pravi izbor“ za tehnologiju zbog regulacije industrija poput vještačke inteligencije i kripta od strane Bajdenove administracije.

Derek Saul, Forbes

Mark Cuban’s Theory For Trump’s Silicon Valley Support: Instability Will Help Bitcoin