Kako Evropa više ulaže u odbranu, proizvođač oružja Beretta je vjerovatni pobjednik

Jedan od vodećih proizvođača malokalibarske municije u svijetu, RWS je sada dio Beretta Holdinga, kompanije koja stoji iza najstarijeg proizvođača oružja u svijetu, Berette sa sjedištem u Italiji.
Na periferiji Nirnberga u kojima su smješteni proizvodni pogoni, zaposleni opremljeni zaštitnim naočarima i čepićima za uši testiraju eksplozive od sedam ujutro.
Nakon glasne eksplozije, radnik prilazi kako bi uzeo iskrivljeni komad metala. “Ovo zovemo našom proizvodnjom pepeljara”, smije se Stefan Rumpler, bivši olimpijski strijelac mladih koji sada radi na municiji za vazdušnu pušku za RWS, koja proizvede više od tri milijarde komponenti godišnje.
Jedan od vodećih proizvođača malokalibarske municije u svijetu, RWS je sada dio Beretta Holdinga, kompanije koja stoji iza najstarijeg proizvođača oružja u svijetu, Berette sa sjedištem u Italiji. Kompanija je preuzela RWS kao dio svoje kupovine Amoteka (Ammotec), najvećeg evropskog proizvođača municije i pirotehnike, za neobjavljenu svotu 2022. godine.
“Ovo je naša najveća akvizicija dosad”, kaže izvršni direktor Beretta Holdinga Pietro Gussalli Beretta (63), potomak 15. generacije osnivača Berette. Otkako se pridružio porodičnom poslu prije četiri decenije i postao izvršni direktor 1995, Pietro je pomogao obnoviti 499 godina staru firmu u porodičnom vlasništvu kupovinom firmi koje proizvode sve, od pušaka do luksuzne odjeće.
Posao s Amotekom je dodao 600 miliona dolara Berettinoj godišnjoj prodaji, pomažući joj da prestigne Sig Sauer i Smith & Wesson i doda nekoliko NATO vojski na popis kupaca. Beretta je sada najveća svjetska kompanija za proizvodnju vatrenog oružja, s prihodom od 1,7 milijardi dolara u 2024.
Govoreći iz sjedišta kompanije u Luksemburgu, Pietro ističe da je ta kupovina pomogla firmi, dugo poznatoj po sačmaricama i pištoljima, kao što je čuveni pištolj Beretta 92 koju je imao Brus Vilis (Bruce Willis) u „Umri muški“ i Mel Gibson u „Smrtonosnom oružju“.
“Tri noge našeg posla su lovci, vojnici i policajci. Treba im oružje, odjeća i optika”, kaže, misleći na nišane s crvenom tačkom dizajnirane za poboljšanje nišana vatrenog oružja. “Zadnje što nam je trebalo bila je municija. Ovim zadnjim ugovorom konačno smo zatvorili krug.”

Prodaja civilima činila 86 posto prihoda kompanije
Prije akvizicije, civilna prodaja činila je 86% prihoda kompanije, što ju je činilo zavisnom od hirova lovaca i ljubitelja oružja, posebno u SAD-u, najvećem svjetskom tržištu vatrenog oružja, koje čini 37% Berettine prodaje. Kada je Covid-19 povećao prodaju oružja američkim civilima, Beretta je profitirala, s povećanjem prihoda u Sjevernoj Americi 62% od 2019. do 2021.
“Rast civilnog tržišta u SAD-u nadoknadio je gubitak ugovora s vojskom, ali smo u međuvremenu izgradili i bliže veze s drugim vojskama i policijama”, dodaje.
Sada prodaja oružja za odbranu čini 34% prihoda Beretta Holdinga, u odnosu na samo 14% prije četiri godine. Takođe je pametno vrijeme za klađenje na vojsku: odbrambena potrošnja evropskih zemalja dosegla je rekordnih 350 milijardi dolara 2024. dok su se čelnici nastojali ponovo naoružati nakon ruske invazije na Ukrajinu. To će još dodatno rasti nakon što je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) početkom marta objavila plan, odmah nakon što je predsjednik Donald Tramp rekao da će SAD pauzirati vojnu pomoć Ukrajini, da se zemljama EU osigura 160 milijardi dolara zajmova za ulaganje u njihove oružane snage.
“Nije samo u Evropi. Vlade širom svijeta sada troše više na odbranu”, kaže Pietro, ukazujući na veću prodaju vojskama Bliskog istoka. “Naravno, imali smo koristi od toga.”
“Možete prodati vatreno oružje, a zatim izgraditi lojalnost robnoj marki i prodavati municiju zauvijek”, kaže Mark Smith, analitičar investicione banke Lake Street Capital Partners, o prednostima širenja kompanije na municiju.
Nakon pada 2023, Beretta Holding EBITDA (zarada prije kamata, poreza, duga i amortizacije) oporavila se 2% na 245 miliona dolara u 2024 – više nego trostruko više od njegovih javnih suparnika Sturm, Ruger & Co. i Smith & Wesson. Forbes procjenjuje da Beretta Holding, koja je u stopostotnom vlasništvu Pietra, njegovog 87-godišnjeg oca Uga i njegovog brata Franka (Franco) (61), sada vrijedi 2,2 milijarde dolara. Dodajte porodične cijenjene vinograde, kuće i ulaganja i trio dijeli bogatstvo koje se procjenjuje na 2,7 milijardi dolara.
To definitivno nije bio scenario za brzo bogaćenje. Beretta prati svoju istoriju do 1526. godine, kada je Bartolomeo Beretta (umro 1565), proizvođač puščanih cijevi u malom sjevernotalijanskom gradu Gardoneu, prodao 185 cijevi arkebuza – ručnu dugu pušku i preteču moderne puške Republiki Veneciji. Generacije Bartolomeovih nasljednika nastavile su porodičnu tradiciju, još žive u Gardoneu i još proizvode oružje. Porodična kompanija isporučila je vatreno oružje, uključujući na kraju prve poluautomatske pištolje u svijetu i jedan od prvih mitraljeza, za svaki evropski rat od 1650. godine.
Pod Ugovim vodstvom, kompanija se preselila u SAD 1978. i do 1985. dobila željeni ugovor za isporuku pištolja američkoj vojsci. Tada se Pietro pridružio firmi, pomažući svom ocu da kupi Berettinog tadašnjeg manjinskog dioničara, francusku firmu za vatreno oružje FN Herstal (sada sa sjedištem u Belgiji).
“Imali smo viška sredstava i odlučili smo da ako želimo napraviti više akvizicija, moramo postati organizovaniji,” prisjeća se.
Jedan porodični vlasnik
Porodica je osnovala Beretta Holding u Luksemburgu 1995. godine, pojednostavljujući komplikovanu strukturu kompanije, građenu vjekovima, i konsolidujući vlasništvo pod jednim holding društvom. Otprilike tada je počelo ozbiljno širenje. Beretta je 2000. preuzela finskog proizvođača pušaka SAKO, što je bio njen prvi korak izvan sačmarica i pištolja, te je 2002. i 2008. dodala optičke kompanije Burris i Steiner, koje proizvode nišane, crvene tačke i dvoglede.
Nakon što je 2021. kupila britanskog proizvođača luksuzne odjeće i ručno rađenog oružja Holland & Holland te godinu dana kasnije Amoteka, Beretta Holding sada posjeduje 19 brendova koji posluju u 23 zemlje na pet kontinenata. Zahvaljujući tom podsticaju, niti jedna Berettina podružnica ne ostvaruje više od 25% prihoda grupe.
“Vidjećete više konsolidacije u prostoru kako se ljudi udružuju oko poznatih entiteta”, kaže Smith iz Lake Streeta, ukazujući na lojalnost Berette i njenih podružnica među njihovim dugogodišnjim kupcima, čak i nakon što su kompanije stečene. “Znaš šta dobijaš s Berettom.”
Neki od Berettinih konkurenata pokušavaju je sustići. Dok Glock, Smith & Wesson i Sturm, Ruger & Co. još ne proizvode vlastitu municiju, Colt CZ iz Praga, koji je 2021. kupio američku firmu koja stoji iza oružja Colt, prošlog je maja kupio proizvođača municije Sellier & Bellot za 700 miliona dolara.
Pietrov otac, koji je odstupio s izvršnih položaja 2015, sjedi u upravi, dok njegov brat Franko vodi Fabbrica d’Armi Pietro Beretta, izvornu porodičnu firmu, a sada podružnicu Berette u kojoj radi i Frankov sin Karlo (Carlo) – ono je što izdvaja Berettu od konkurencije.
“Imamo nešto što drugi nemaju i što nikada neće imati: jednog porodičnog vlasnika”, kaže on, napominjući kako su druge poznate porodice s vatrenim oružjem rasprodale ili javno objavile svoje kompanije. “Kada treba da imamo posla sa stranim vladama, ja ili moj brat se sastajemo s predsjednikom. To nije slučaj s drugim kompanijama. Imamo dugoročnu viziju koja nije spekulativna.”
Kako bi bili ispred svojih suparnika, Beretta takođe reinvestira dividende i odvaja dio prihoda za razvoj novih proizvoda i efikasniju proizvodnju oružja i municije.

Podružnica Berrette u Italiji
Nigdje to nije očitije nego u fabrici od 240.000 kvadratnih metara u centralnoj Italiji, Benelli Armi, podružnici Berette koja proizvodi poluautomatske sačmarice. Zahvaljujući prvim ulaganjima u 2019, autonomna vozila isporučuju komponente radnicima na montažnim trakama, dok ekrani iznad njih prate njihov napredak iz minuta u minut, ažurirano u stvarnom vremenu. Robotske ruke testiraju svaku komponentu za kontrolu kvaliteta, koristeći mašinsko učenje za poboljšanje njihovoh rezultata otkrivanjem svih nedostataka u ranoj fazi proizvodnje.
Ista težnja za efikasnošću postoji u RWS-u, koji troši 8% svog prihoda godišnje na nadogradnju mašina za povećanje proizvodnje municije. “U Berretti nisu zainteresovani za oportunističke pristupe. Oni imaju perspektivu od 25 do 50 godina”, objašnjava Matthias Vogel, potpredsjednik RWS-a.
Dok se Beretta bliži 500. godišnjici 2026. godine Pietro je pragmatičan. Upitan o njegovim nadama u sljedećih pola vijeka Berette, on poručuje: “Kako bih trebalo da znam kako će ići sljedećih 500 godina? Neću biti u blizini pa me baš briga. Sljedeće generacije učiniće ono što je najbolje. Radije razmišljam o sljedećih pet godina.”
Giacomo Tognini, Forbes
As Europe Invests More In Its Armies, Gunmaker Beretta Is A Likely Winner