Forbes Power Women’s Summit: Jesu li žene u biznisu premalo samouvjerene

EVENTS Forbes Hrvatska 4. sep 2024. 15:52
featured image

4. sep 2024. 15:52

Žena u muškom svijetu neprekidno se penje stepenicama popločenim novim znanjima, novim hobijima, novim zaduženjima, volontiranjima, ali te stepenice ne vode nigdje, osim do iscrpljivanja. Čini se da je za silazak s tih stuba potrebno prihvatiti svoju vrijednost i pokazati samopouzdanje u poslovnom svijetu. Ipak, nije tako jednostavno, postoje kočnice, a jedna od najsnažnijih je sistemska promocija muškog liderstva.

Šta je u korjenu dominacije muškaraca na liderskim pozicijama i što je potrebno kako bi se žene jače nametnule te izašle na put prema pravoj ravnopravnosti polova? Bio je to predmet rasprave na drugom panelu Forbes Power Women’s Summita koji se održava u Beogradu.

“Zašto se samopouzdanje prodaje samo ženama? Zašto žene stalno stiču nova znanja, je li to zaista posljedica želje da ih steknu ili samo pokušaj da ostvare očekivanja koja društvo ima od njih? Osjećaj je to kao da se neprekidno penjete po stepenicama koje ne vode nigdje”, istakla je sociološkinja Maja Jovanović.

Sindrom varalice i žene

Kritikovala je društvo koje ženama kada se požale na loše uslove na poslu, neravnopravne plate, seksizam, ageizam, ponude rješenja self-help industrije koji se svode na to da “ako još malo više zapneš, radiš malo više, možda se uspiješ popeti do vrha stepenica”. Pokušava se pokazati da okruženje nije toksično, već da bi žene trebalo da porade na sebi.

Foto: Forbes/Marina Pupavac

Zanemaruje se pritom problem sistemskog promovisanja muškog vođstva – od škole, crkve, medija, vršnjaka. Kalup koji već postoji lakše je slijediti, zaključila je Jovanović učestvujući na panel raspravi o tome kako se nositi sa sindromom varalice (eng. imposter syndrome) koji češće mori žene, ali imaju ga i neki muškarci.

“Pokušavam raditi kao da se ne bojim”

Svaki dan kada dođe na posao i sjedne nasuprot muškaraca, Martina Silov, predsjednica CroAI udruge, pomisli da ne pripada tu. Sindrom varalice njoj je svakodnevica, ali pronašla je način kako da je taj osjećaj ne slama. Zapravo, inspirisala ju je profesorica Fakulteta mašinstva i brodogradnje svojim pitanjem: Šta bih radila kada se ne bih bojala?

“Pokušavam raditi kao da se ne bojim. Volim pričati o tome i tražiti mentore”, kazala je Silov opisujući kako se ne libi nazvati nekoga i pitati kako riješiti problem s kojim se suočava. Muškarci na takve zamolbe da pomognu, međutim, puno lakše pristaju. Žene čekaju da se druga žena dokaže kako bi joj pomogli. To je pogrešno, dijelite znanja, apelovala je mlada tehnološka stručnjakinja koja je ispričala kako je odrasla u mjehuriću da su žene ravnopravne.

Maja Jovanović i Martina Silov, Foto: Forbes/Marina Pupavac

To je puklo kada se zaposlila i kada je vidjela da je ne zovu na fudbal, na određene večere, pića i slično samo zato što nije muško. Bilo je to bolna spoznaja, ali doskočila je problemu igrajući padel, ispričala je simpatično kako je to sport u kojem svi mogu učestvovati te povukavši paralelu da timovi u kojima su podjednako zastupljeni muški i ženski članovi jako dobro funkcionišu. “Žensku energiju muškarci nikada ne mogu donijeti na sto”, istakla je govoreći o važnosti da se upravo takva energija upotrijebi u poslu, jer muškarci ne mogu razmišljati iz ženskog ugla.

I muškarci su nesigurni, ali to maskiraju

Ponudila je i objašnjenje zašto su muškarci samopouzdaniji. Naime, oni svoje samopouzdanje temelje na dosadašnjim postignućima, dok ga žene grade temeljem onoga što tek namjeravaju postići i činjenica da to još nisu dosegle, čini ih nezadovoljnima i nesigurnima.

Muškarci su takođe nesigurni, ali oni to maskiraju. Pritom im pomaže što samo djeluju ne pokušavajući sve učiniti savršenim kao što to imaju tendenciju žene, komentarisala je Sanja Stanimirović, generalna direktorica kompanije Testeral koja se bavi metalnim konstrukcijama.

Sanja Stanimirović, Foto: Forbes/Marina Pupavac

Ona je u branši u kojoj je gotovo 95 posto muškaraca i tu su vrlo očite razlike u stavovima i pristupu žena i muškaraca u poslu. Žene provjeravaju sitna slova u ugovorima, imaju snažniju emocionalnu inteligenciju, znaju čitati ljude i obraćaju pažnju na detalje. “Treba da radimo zajedno, podržavamo jedna drugu, a ne da imamo dva tabora”, kazala je.

Istakla je i da je podrška muškaraca izuzetno važna za uspjeh žena. “Ako želite jake žene, podržavajte ih”, upozorila je muškarce i ispričala da je njen otac razlog što su ona i njena sestra tako uspješne poslovne žene danas u tipično muškoj industriji.

Nikolina Oršulić, Forbes Hrvatska

Sponzori prvog Forbes Power Women’s Summita su: Visa, Atlantic Grupa, Miamaya, Comma, Triple Jump Grupa, Fitpass, Merck, Koozmetik, Dr Oetker i Institut Esthederm.