Upoznajte nove milijardere iz kompanije CVC, vlasnika Petka i Brajtlinga
Kompanija je vlasnik maloprodajnog lanca hrane za kućne ljubimce i proizvođača satova iz Švajcarske, a u četvrtak je izašla na amsterdamsku berzu uz procjenu vrijednosti od 15 milijardi dolara, što je suosnivače učinilo milijarderima.
U posljednjoj javnoj ponudi usljed eksplozije IPO-a iz Evrope, kompanija CVC Capital Partners izišla je na berzu u Amsterdamu u petak ujutro s cijenom od 15 dolara po dionici i procjenu vrijednosti kompanije od 15 milijardi dolara. Cijene dionice preduzeća brzo su porasle, a do osam sati već su iznosile 19 dolara. Ovim je svijet dobio dva nova milijerdera, suosnivače Donalda Mekenzija (Donald Mackenzie) i Roli van Rapard (Rolly van Rappard).
Mekenzi ima udio u kompaniji od 6 odsto, koji trenutno vrijedi preko milijardu dolara. Mekenzi je 13. februara odstupio s mjesta predsjednika kompanije, a ostao je u odboru kao jedan od počasnih predsjednika do inicijalne javne ponude. Prodao je dionice u vrijednosti od 180 miliona dolara prije poreza. Taj iznos mogao bi porasti za još 27 miliona dolara ako kompanija unutar 30 dana iskoristi takozvanu opciju “greenshoe”. Uz činjenicu da je on navodni vlasnik superjahte Grace koja prema VesselsValue vrijedi oko 23 milijuna dolara, kao i georgijanskog imanja u Dorsetu u Engleskoj i vile u Londonu, Forbes procjenjuje da 67-godišnji Mekenzi ima 1,3 milijarde dolara.
Van Rapard, 63-godišnji partner i jedan od predsjednika kompanije, s druge strane, nije prodao svoje dionice. Njegov udio od 6,7 posto vrijedi 1,3 milijarde dolara. Kao i Mekenzi, i on je vlasnik jahte, imena Blue II, koja vrijedi oko 32 miliona dolara, prema podacima VesselsValue. On je vlasnik 50 posto broda, dok druga polovina pripada još jednom suosnivaču, Stivu Koltsu (Steve Kolts), kroz njegovu privatnu kompaniju za upravljanje porodićnom imovinom, Kaltroco. Jahta može ploviti čak i kroz led na moru u polarnim regijama, a ima saunu i tursko kupatilo.
Rođen na karipskom otoku Curaçao, ovaj nizozemski preduzetnik – punog imena Lui Rodolf Žul Rider van Rapard (Louis Rodolph Jules Ridder van Rappard) živi u Londonu. Njegova kompanija za upravljanje porodičnom imovinom, Steflot, prema posljednjim izvještajima iz decembra 2022. godine upravljala je vrijednostima od 224 miliona dolara, uključujući i investicionu kompaniju Imker Capital. Forbes procjenjuje da van Rapardovo bogatstvo ukupno iznosi najmanje 1,5 milijardi dolara.
Prije IPO-a, CVC je isplatio dividendu od 327 miliona dolara (prije poreza) dioničarima, što znači da su Mekenzi i Rapard dobili 23 miliona dolara svaki, dok je Kolts dobio 14 miliona dolara.
CVC je osnovan 1981. godine kao evropski dio Citicorp Venture Capitala, ulagačke grane Citigroupa. Dvanaest godina kasnije, Mekenzi, van Rapard, Kolts i još pet suosnivača (od kojih su svi u međuvremenu napustili kompaniju), kupili su biznis i pretvorili ga u CVC Capital Partners. Svoj prvi fond od 630 miliona dolara prikupili su 1996. godine i svoj fokus prebacili u privatno ulaganje. CVC sada upravlja imovinom od 198 milijardi dolara i ima kancelarije u 29 gradova na šest kontinenata. Najpoznatiji je po ulaganjima u sport, od kupovine Formule 1 za dvije milijarde dolara 2006. godine (kasnije su ju prodali kompaniji Liberty Media za osam milijardi 2016) do posla vrijednog 2,1 milijardu dolara sa španskom La Ligom iz 2021. godine za 8,25 posto udjela u TV pravima tokom narednih 50 godina.
CVC je vlasnik prodavnica za hranu za kućne ljubimce Petko (Petco), koje je uz kanadski penzijski fond kupio 2015. godine za 4,6 milijardi dolara; online univerzitetske platforme Multiversity koju je kupio od italijanskog milijardera Danila Iervolina 2021; švajcarskog proizvođača luksuznih satova Brajtling (Breitling), kao i drugih poznatih investicija u sport, uključujući WTA i indijskog prvoligaša u kriketu Gujarat Titans.
“Kada smo CVC osnovali početkom 90-ih imali smo ambiciju stvoriti multigeneracijski biznis koji bi nastavio da cvjeta daleko nakon smrti osnivača,” rekao je Mekenzi najavljujući svoj odlazak u februaru. “Vjerujem da smo to postigli. Biznis je u odličnoj formi i u dobrim rukama.”
Prošle godine je CVC prijavio 1,2 milijarde dolara prihoda i EBITDA od 692 miliona dolara. Iako je to bio rast od 3,5 posto u odnosu na godinu ranije, ipak je daleko manje od onog što su ostvarili giganti poput Blek Roka (BlackRock) ili Blekstouna (Blackstone) ili čak evropskih konkurenata poput švedskog EQT-ja: svi oni godišnje ostvaruju najmanje šest milijardi dolara prihoda.
“Oni imaju pristup u više smjerova. Bave se privatnim kreditima, pružaju prilike za kompanije koje ne žele dizati kredite od banaka. Imaju i ogromne infrastrukturne prilike na kojima rade,” kaže Din Kim (Dean Kim), čelnik istraživanja u brokerskoj kompaniji Vilijem O’Nil (William O’Neil).
Infrastruktura je rastuća klasa imovine za privatne investicione kompanije. Blek Rok je u januaru najavio 12,5 milijardi dolara vrijedan biznis akvizicije kompanije za infrastrukturu Global Infrastructure Partners. Prošlog septembra, CVC je kupio 60-postotni udio u nizozemskoj kompaniji za infrastrukturno investiranje DIF Capital Partners za neobjavljen iznos.
Inicijalna javna ponuda CVC-ja mogla bi nešto oslabiti zbog povišenih napetosti na Bliskom istoku i pesimizma na tržištu izazvanog rezovima kamatnih stopa u SAD-u koji je već srušio cijene dionica Blak Roka za 8, a Blakstouna za 4 posto tokom prošlog mjeseca. Međutim, u Evropi, gdje se očekuje da će ECB uskoro srezati kamatne stope, moglo bi doći do snažnijeg rasta za kompanije poput CVC-ja.
“Evropski upravljači imovinom trebalo bi da budu uspješni u dužem roku jer je ECB na putu da sreže stope,” dodaje Kim. “Kada do toga dođe, prikupljanje imovine postaje lakše, tržište je likvidnije. Novac mora otići nekuda gdje može stvarati povrat.”
Najveći dioničar u CVC-u je kompanija Blu Oul Kepitel (Blue Owl Capital) koja je na berzi, a koja je u novembru 2021. godine kupila oko 10 posto udjela u nekoliko podružnica CVC-ja za oko 1,1 milijardu dolara. Njihov udio pao je na 8,1 posto prije inicijalne javne ponude. Kompanija je od izlaska na berzu 2021. godine stvorila dva milijardera, Daga Ostrovera (Doug Ostrover) i Majla Risa (Michael Rees), a potom kupila još dionica za oko 211 miliona dolara, čime su dobili udio od 9,4 posto nakon 1,8 milijardu dolara vrijedne transakcije.
Iako nije toliko bogat kao i Mekenzi i van Rapard, Kolts je takođe postao bogatiji. Njegov udio od 4,2 posto vrijedi nekih 760 miliona dolara, a tu je i oko 41 milion dolara od prodaje dionica. Ovaj 68-godišnji Amerikanac odstupio je s pozicije predsjednika kompanije u januaru 2022. godine i zajedno s Mekenzijem bio počasni predsjednik do IPO-a. Forbes procjenjuje da Kolts ima oko 800 miliona dolara.
“CVC je davno prerastao zavisnost od bilo kojeg pojedinca ili grupe pojedinaca. Kompanija privlači, motiviše i pruža energiju talentu bez premca. Za sve što ja radim kako treba, u firmi postoje desetine ljudi koji to rade bolje,” rekao je on povodom odstupanja s pozicije u januaru 2022.
Dva dugogodišnja direktora u kompaniji, Rob Lukas (Rob Lucas) i Havier de Haume Giharo (Javier de Jaime Guijarro), zadržali su sve svoje dionice nakon inicijalne javne ponude. Njihovi udjeli vrijede 660, odnosno 650 miliona dolara.
Giacomo Tognini, Forbes
Meet The New Billionaires From Petco, Breitling Owner CVC
(Prevela: Nataša Belančić)