Upoznajte kripto milijardera koji je pomogao porodici Tramp da zaradi 400 miliona dolara

Kineski blokčejn (blockchain) preduzetnik Džastin San (Justin Sun) obožavao je Donalda Trampa još u srednjoj školi, dok je živio u Huidžouu, gradu od šest miliona stanovnika u kineskoj pokrajini Guangdong, sjeverno od Hong Konga. Sanov učitelj podsticao je njegov razred da gleda američku televiziju kako bi naučio govorni engleski jezik, pa je San pristupio peer-to-peer razmjenjivaču datoteka BitTorrent, usluzi koju će godinama kasnije posjedovati, i počeo preuzimati reprize Pripravnika (The Apprentice).
Rialiti šou nije ga naučio samo kako izgovoriti poznatu Trampovu izjavu “Otpušten si!”. Prerano sazreli San kaže da je bio očaran lekcijama američkog tajkuna o žestokom takmičenju, razmetanju i, naravno, egu – anatemi u društvu ogrezlom u načelima konfucijanizma i kineskog socijalizma. Ali bile su rane 2000-e, a reforme koje je uveo Deng Šaoping (Deng Xiaoping) otvorile su Kinu kapitalizmu – posebno u rastućem Šenženu, koji graniči s Huidžouom. “Bilo je prirodno da The Apprentice postane popularan u Kini”, kaže San.
Trampu zarada, Sanu naklonost predsjednika i moguća zaštita
Činilo se kao sudbina – što je sada možda riječ od šest slova za oportunizam – da je San krajem prošle godine čuo da kripto poduhvat porodice Tramp, World Liberty Financial (WLF), posrće uprkos činjenici da je patrijarh, koji je bio glavni zagovornik tog kripta, upravo izabran za predsjednika Sjedinjenih Država.
Bilo je lako vidjeti zašto. Takozvani bijeli papir World Liberty Financiala (kripto verzija poslovnog plana) nazvan je “Zlatni papir” i ukrašen portretom Trampa na naslovnici koji izgleda poput superheroja i iz kojeg kaplje zlato. World Liberty je trebalo da bude još jedna decentralizovana finansijska platforma, kojih već ima na stotine, ali nije nudila kapital, nedostajalo joj je vjerodostojno upravljanje i njeni tokeni bili bi nelikvidni. Činjenica da su Trampovi mogli lako sami finansirati 30 miliona dolara potrebnih za pokretanje, ali su odabrali suprotno, naglašava zašto nitko drugi nije htio. (Donald Tramp je prije više od tri decenije svoje carstvo usmjerio prema korišćenju tuđeg novca umjesto da riskira sopstveni).
Ali 34-godišnji San nije mogao propustiti potencijalnu dividendu koja je sjedila ispred njega. Od marta 2023. San se suočava s tužbom Komisije za hartije od vrijednosti i berzu (SEC) zbog navodne lažne manipulacije tržištem i prodaje neregistrovanih vrijednosnih papira. Sada je naišao na način da sam obogati osobu koja će voditi izvršnu vlast američke vlade, uključujući SEC.
Način da Tramp potajno dobije novac od bilo koga?
Krajem novembra, samo tri sedmice nakon Trampovog izbora, San je utrošio 30 miliona dolara navodno potrebnih za pokrivanje operativnih troškova. “Vidim WLF kao snažnog igrača u prostoru finansijske tehnologije”, neuvjerljivo kaže San. On je rječitiji kada raspravlja o ideji Trampa kao “koda za varanje” za kripto od jednog čovjeka, “i tada će vaš razvoj biti puno bolji nego prije.”
Tih 30 miliona dolara pokrenulo je ludnicu kupovine od koje prvenstveno koristi porodica Tramp. Kao da ti Sanovi potezi nisu bili dovoljno korisni, nekoliko sedmica kasnije uložio je još 45 miliona dolara u World Liberty Financial, od čega je 75 posto otišlo direktno u Trampov džep, prema dogovorenoj odredbi da porodica Tramp uzima tri četvrtine svega prikupljenog iznad početnih 30 miliona dolara. Zatim, kada je predsjednik lansirao svoj mim (meme) novčić, $TRUMP, u januaru, San je uložio još nekoliko miliona. Sve u svemu, Sanove radnje donijele su mu mali povrat na papiru – što je još gore, cijela njegova pozicija u WLF-u bila je zaključana na neodređeno vrijeme – dok su Trampovi zaradili procijenjenih 400 miliona dolara.
Senator iz Konektikata Kris Marfi (Chris Murphy) početkom marta u Senatu upozorio je da “ovo Tramp zapravo postavlja svoj Venmo (mobilna aplikacija za prebacivanje novca među prijateljima) kako bi mu bilo ko potajno prebacio novca koliko god želi.”
Kopije tuđih poslovnih modela
Čini se da se Sanov trud isplatio. Gotovo odmah imenovan je za savjetnika World Libertyja. Zatim, početkom 2025, nakon što je Tramp preuzeo dužnost, SEC je odustao od gotovo svih tužbi i istraga protiv navodnih kripto prekršitelja, uključujući berze Coinbase, Kraken i Robinhood. Takođe je “pauzirao” svoju tužbu protiv Sana i njegovih kompanija.
Takav je život kripto milijardera s najviše transakcija u kriptovaluti. Ako želite idealistički diskurs o obećanju Satošija Nakamota (Satoshi Nakamoto) o novom finansijskom sistemu kojim upravljaju kolege, izvan kontrole centralnih banaka i pohlepnih tehnoloških divova, nećete ga dobiti od Sana. On je čisti oportunist. Ima ograničene vještine računarskog programiranja, a gotovo svi entiteti koje je stvorio ili kojima upravlja slavno su kopirali poslovne modele drugih prvih pokretača.
Trenutno to funkcioniše. Eterium (ethereum) je bio omiljeni kripto – blokčejn s funkcionalnošću — pa je San stvorio bržu i jeftiniju verziju, tron, koja sada ima tržišnu kapitalizaciju od 22 milijarde dolara. Gledajući uspjehe (i neuspjehe) Bajnensa (Binance) i FTX-a, kupio je mjenjačnice kriptovaluta Poloniex, sa sjedištem u Panami, i HTX (ranije poznat kao Huobi), koji se fokusirao na Aziju. I vidjevši rast Uniswapa kao protokola za decentralizovane financije (DeFi), stvorio je SunSwap.
Bogatstvo od najmanje 8,5 milijardi dolara

Brzo djelovanje i kopiranje stvari učinilo je Sana izuzetno bogatim, izuzetno brzo. Poput svog idola iz djetinjstva Trampa, on očito žudi za onim što Forbes kaže o njegovoj neto vrijednosti i kaže nam da njegov broj premašuje 40 milijardi dolara, uključujući velike posjede kriptovaluta poput bitkoina i etera, kao i likovnu umjetnost uključujući Pikasa (Picasso) i Vorhola (Warhol), plus mlažnjak Erbas (Airbus) 330.
Kao i u slučaju Trampa, teško je uzeti zdravo za gotovo bilo što što vam San kaže, barem kada je riječ o njegovim posjedima. Ima vrtoglavi lavirint novčanika i dio svoje imovine drži na tuđa imena. Primijenili smo značajne popuste na nekoliko njegovih potraživanih sredstava – kao što je mjenjačnica HTX, gdje kaže da pohranjuje veliku količinu svoje lične zalihe kriptovalute – i potpuno smo izostavili mnoge njegove manje neprovjerene posjede.
Ali čak i s obzirom na tu veliku dozu skepticizma, Forbes neto vrijednost Sana procjenjuje na 8,5 milijardi dolara, uz priznanje da bi mogla biti i puno veća. A s obzirom na to da mu je SEC dao odgodu, taj će broj uskoro porasti.
Članak o bitkoinu koji je promijenio sve
Rođen 1990. godine u udaljenoj pokrajini Činhai na granici s Tibetom, San se preselio sa svojom porodicom u užurbani Guangdong kada je imao četiri godine. Bio je uronjen u riječi. Njegova je majka bila sportska novinarka za dnevne novine Huidžoua; njegov je otac pokrivao politiku u Ćinhaiju. Književnost je bila njegova prva ljubav, inspirisana djelima kineskog romanopisca Mo Yana, nobelovca, i francuskog filozofa Mišela Fukua (Michel Foucault), čija su djela istraživala kako moć definiše i kontroliše znanje. Godine 2007. San je pobijedio na nacionalnom takmičenju u pisanju, čime je osigurao mjesto na prestižnom Pekinškom univerzitetu, gdje je prvobitno krenuo da studira književnost i postane važan pisac. Kada je stigao, prebacio je fokus na globalnu istoriju. “Zbog toga vidim svijet kao jedinstveno mjesto”, kaže.
Poput mnogih ambicioznih kineskih studenata, gledao je u SAD kao svoj sljedeći korak. Godine 2011. upisao se na Univerzitet u Pennsilvaniji (koji je svojevremeno pohađao i Tramp), na kojem je nastavio magistraturu iz političke ekonomije. Zatim je članak o bitkoinu koji je 2012. godine objavio Njujork tajms (New York Times) promijenio sve. “Ljudi su mi rekli da je ovo novac za budućnost i internet”, prisjeća se San. Preuzeo je bitkoin novčanik, prijatelj mu je poslao nešto i bio je navučen. Dani i noći nestajali su u bitkoin forumima, gdje je gutao sve što je mogao pronaći o tehnologiji u nastajanju.

Moglo se naslutiti da će učiniti šta god je potrebno da bude bogat
Jedan od tih foruma doveo ga je do Stefana Thomasa, tadašnjeg tehničkog direktora Ripple Labsa, koji je pokušavao izgraditi decentralizovanu alternativu globalnoj bankarskoj mreži za razmjenu poruka SWIFT. Rippleova XRP kriptovaluta imala je za cilj poslužiti kao most između globalnih fiat valuta, zahtijevajući mrežu pristupnika u različitim zemljama. Godine 2013. Thomas je zamolio Sana da postane Rippleov glavni predstavnik u Kini.
Prilično dobro za nekoga ko je tad bio u ranim 20-ima, ali od samog početka San je dizao prašinu. “Uvijek je govorio da ima veze s Kineskom komunističkom partijom i vladom, ali da budem iskren, ne mislim da je bilo koja od tih veza bila od pomoći”, prisjeća se bivši kolega u Rippleu koji je želio ostati anoniman. “Zamislite startap u ranoj fazi, a onda dolazi Džastin u Prada cipelama i Gući (Gucci) košulji. On je gladan novca. Moglo se naslutiti da će učiniti šta god da je potrebno da bude bogat.”
Optužbe o plagiranju
Nedugo nakon što se San pridružio Rippleu, eterium, blokčejn koji podržava naprednije funkcije zahvaljujući pametnim ugovorima, postao je novi hit. San je uložio u eterium ICO 2014, ali je na kraju došao do uvjerenja da je, iako je obrađivao transakcije mnogo brže od bitloina, ostao prespor. Ripple, s druge strane, nije uspio integrisati pametne ugovore. Tada mu je sinulo: novi blokčejn s brzinom XRP-a i pametnim ugovorima. “Trebalo nam je nešto jeftinije i brže, ali kompatibilno s eteriumom”, kaže San, koji je napustio Ripple 2015. i pokrenuo tron dvije godine kasnije.
Od samog početka, Sanov novi blokčejn pratile su optužbe da je njegov bijeli papir plagirao dokumentaciju eteriuma i još jednog blokčejna. Huan Benet (Juan Benet), osnivač Protocol Labsa, tima koji stoji iza blokčejna za pohranu podataka Filecoin, naveo je u tvitu iz 2018. da je tronov rad podigao devet stranica direktno iz njegove bijele knjige. Vitalik Buterin, kanadski suosnivač eteriuma rođen u Rusiji, trolao je San, pišući 2018. odgovor na tvit Sana navodeći razlike između eteriuma i trona. “Bolja mogućnost pisanja na bijelom papiru: (Control+C + Control+V nudi puno veću efikasnost od upisivanja novog sadržaja tipkovnicom).”
Ne pokolebavši se, San je insistirao da je sličnost s eteriumom bila namjerna. “U to je vrijeme kompatibilnost s eteriumom bila vrlo važna”, kaže.
Uspjeh trona nakon što je ICO balon puknuo

Niko nije bio zaslužniji za Sanov rani uspjeh od Čangpeng Žaoa (Changpeng “CZ” Zhao), milijardera i osnivača Bajnensa, za kojeg San kaže da ga je prvi put upoznao 2015. dok je još bio u Blockchain.com-u. U avgustu 2017. Bajnens je vodio tronov ICO vrijedan 70 miliona dolara samo nekoliko dana prije nego što je Kina u potpunosti zabranila špekulativne ponude.
U novembru 2018, nakon što je balon ICO-a puknuo, Žao je pokrenuo Bajnensov projekat Gold Label u nastojanju da podrži posrnule kripto ponude i “podigne industrijski standard za kvalitet informacija” podstičući projekte da objavljuju redovna ažuriranja o svom razvoju. Tron je bio jedan od prvih koji je dobio taj blagoslov, a budući da je tron postao zadata opcija za 10 miliona Bajnensovih korisnika koji su željeli da koriste Tetherov USDT stejblkoin (stablecoin) za plaćanja u američkim dolarima, njegovo poslovanje je poraslo.
Krajem 2019. Bajennes je ponovo preusmjerio Sana, nudeći vlasnicima Tetherovog stejblkoina na tronu godišnju postotnu stopu od 16 posto na njihova stanja na računima. Takođe je tiho počeo nuditi besplatne isplate i interne prenose, što je tronu dalo veliku konkurentsku prednost u odnosu na prenose putem eteriuma. Prema istraživanju koje je sproveo Messari, od oktobra do decembra 2019. ponuda Tetherovog USDT novčića na tronu skočila je s oko 100 miliona USD na gotovo milijardu USD, što predstavlja oko 30 posto ponude stejblkoina u to vrijeme.
Tron postao glavni dom tethera
CZ i Bajnens bili su na putu prema nevoljama — 2023. Bajnens je pristao platiti više od četiri milijarde dolara vladi SAD-a kao odgovor na optužbe koje su uključivale i pranje novca. Sredinom 2024. CZ je odslužio četiri mjeseca zatvora nakon što je priznao krivicu za nesprovođenje efikasnog programa protiv pranja novca. Ali Bajnensova podrška tronu već je dala rezultata: Tetherov USDT je postao kriptovaluta kojom se najaktivnije trguje na planeti, a tron je postao njegov glavni dom.
Dio zasluga je na likvidnosti: ljudi i preduzeća u zemljama u razvoju očajnički traže dolare kako bi olakšali trgovinu i plaćanja. Oni koriste Tetherov digitalni dolar kao zamjenu. Zapravo, tron već ima 300 miliona korisnika širom svijeta, a njegov mjesečni volumen transakcija premašuje 500 milijardi dolara, što ga čini nezamjenjivim za peer-to-peer plaćanja.
“Kad god govorim o stejblkoinima, možete samo pretpostaviti da je oko 70 posto toga USDT na tronu”, kaže Kris Moris (Chris Maurice), počasni član Forbesove liste 30 Under 30 i suosnivač i izvršni direktor Yellow Carda, koji je specijalizovan za plaćanja i doznake u 20 afričkih zemalja.
Niskim naknadama do velikih udjela na tržištu
Niske naknade bile su još jedan pokretač za tron. San je progutao tržišni udio nudeći trgovanje po 30 centi u vrijeme kada je eterium naplaćivao 50 dolara. “Govorite o nekim od troškovno najosjetljivijih tržišta u svijetu”, kaže Moris. “U nekim od ovih zemalja ljudi će potrošiti osam sati svog dana kako bi uštedjeli nekoliko dolara, a 50 dolara u odnosu na nekoliko centi prilično je ogromna razlika.”
USDT se može pohvaliti naknadom od 144 milijarde dolara; tron čini gotovo polovinu toga. Nakon što je uspostavljena dominacija, tronove naknade skočile su najmanje deset puta. U 2024. godini tronov prihod od blokčejna od 2,2 milijarde dolara bio je na drugom mjestu nakon prihoda eteriuma s 2,5 milijardi dolara.
Brzi rast kriptovalute na Divljem zapadu: Šta bi moglo poći po zlu?
Iste funkcije koje USDT na Tronu čine privlačnim legitimnim korisnicima privukle su teroriste, dilere droge, perače novca i prevarante. Obavještajna kompanija za blokčejn Inca Digital otkrila je da su terorističke organizacije uključujući Hamas i Hezbollah, koristile Sanov blokčejn za prenos više od 2 milijarde dolara sredstava. Prema izvješću TRM Labsa o kripto kriminalu, 58 posto svih nezakonitih kripto transakcija prošle godine, gotovo 10 milijardi dolara, dogodilo se na Tronu – više nego eterium i bitkoin zajedno.
San tvrdi da radi na tome da tron učini sigurnijim. U septembru su tron, tether i TRM Labs najavili partnerstvo za iskorjenjivanje nezakonitih aktivnosti na Tronu, pod nazivom T3 Jedinica za finansijski kriminal. Od pokretanja tvrde da su zamrznuli 130 miliona dolara.
Čini se da su u Sjedinjenim Državama uglavnom skeptični. Proizvođač stejblkoina Circle potpuno je prestao poslovati sa Sanovim blokčejnom. Štaviše, u decembru 2024. blu čip berza Coinbase uklonila je verziju bitkoina poznatu kao “zamotani bitkoin” (wBTC) koja radi na eterium blokčejnu i za koju se priča da je pod kontrolom Sana. Coinbase je u sudskom podnesku o tom pitanju rekao: “Povezanost g. Sana, i potencijalna kontrola nad wBTC-om predstavljala je neprihvatljiv rizik za njegove klijente i integritet njegove razmjene.” San je odbio to komentarisati.
Nije upoznao Trampa, ali jest sinove i njegovog prijatelja
Optužbe SEC-a, iako na čekanju, ozbiljne su. San i fondacije koje on navodno kontroliše, Tron i BitTorrent, ne samo da su optuženi za prodaju neregistrovanih vrijednosnih papira, već i za podržavanje njegovog blokčejn tokena TRX-a, kroz lažno “pranje” trgovanja 2018. i 2019.
San je navodno naredio svojim zaposlenima da postave više računa i izvrše stotine hiljada trgovina, kako bi se stekao dojam velike potražnje. SEC takođe navodi da je San dodatno povećao cijenu svog tokena plaćajući slavnim osobama, uključujući Lindzi Lohan (Lindsay Lohan) i Džejka Pola (Jake Paul), da ih reklamiraju, ne otkrivajući po kom iznosu. (San je odbio da komentariše SEC-ovu tužbu).
Sve to čini tajming Trampovog partnerstva još prikladnijim. Iako San kaže da nikada nije upoznao predsjednika, nedavno je proveo vrijeme sa sinovima Erikom (Eric) i Dinaldom Mlađim (Donaldom Jr), koji su partneri u WLF-u sa sinom Trampova prijatelja i izaslanika za Bliski istok Stivom Vitkofom (Steve Witkoff).
Potpuno svjestan da kripto zahtijeva povjerenje javnosti, San se uhvatio za ideju da predsjednik Sjedinjenih Država, uskočivši na ovo tržište, može povećati njegovu vjerodostojnost među malim ulagačima. “$TRUMP doista ruši granice između Web3 i tradicionalnog svijeta”, kaže San. “Čak me i mama pitala za token.”
Tramp podstiče kripto poslovanje

“Mislim da je Tramp počeo podsticati mnogo kripto poslovanja, [što] zapravo puno više koristi cijeloj industriji u ovom superciklusu”, dodaje.
Zapravo, u utorak je World Liberty najavio lansiranje vlastitog stejblkoina, USD1, digitalnog dolara podržanog kratkoročnim američkim državnim obveznicama, novčanim rezervama i drugim novčanim ekvivalentima. Sukob interesa je teško neuočiti s obzirom na to da bi se na njegovom stolu uskoro mogao naći račun za stejblkoin iz Kongresa.
San navodi globalnu reakciju na $TRUMP nakon što je pokrenut, tvrdeći da je njegova mjenjačnica, HTX, registrovala milion novih korisnika unutar sedam dana od Trampove ponude kovanica, od kojih su mnogi došli iz Kine, gdje je kriptovaluta tehnički zabranjena. Još je značajnije, prema Sanu, bilo to što su kineske vlasti danima prikazivale kakav je trend Trampovog novčića na društvenim mrežama.
“Kineska vlada ne želi da se na nju gleda kao na zabranu Trampa”, kaže on. “Mislim da se boje da će neko Trampu reći da kineska vlada zabranjuje vaš koin.”
Budućnost s agentima vještačke inteligencije
“Razmišljam o agentima vještačke inteligencije. Oni neće raditi besplatno. Trebaće im moćan sistem plaćanja. Razmislite o globalnom zapošljavanju vještačke inteligencije i globalnoj pouzdanoj mreži plaćanja koja radi 24/7.”
San možda nije upoznao Tampa, ali on je utjelovio lekcije najvećeg američkog trgovca. Dok mnogi kripto čelnici žude za anonimnošću, San je prihvatio suprotno, željno bacajući milione na trikove koji privlače pažnju javnosti.
U 2019. platio je 4,6 miliona dolara za ručak s Vorenom Bafetom (Warren Buffett) u sklopu Bafetove godišnje dobrotvorne aukcije. To je privuklo pažnju. Onda je San to zakomplikovao otkazivanjem tri dana prije planiranog sastanka. (Na kraju je večerao s Bafetom u Omahi, Nebraska, godinu kasnije). San je ponovo povukao sličan potez 2021. godine, ponudivši 28 miliona dolara da bude prvi putnik koji će platiti kako bi bio na svemirskom brodu Džefa Bezosa (Jeff Bezos) Blu Oridžin (Blue Origin), a zatim je privukao još više pažnje propustivši lansiranje zbog sukoba u “rasporedu”.
Potrošio 6,2 miliona dolara za bananu
U novembru, dok je dovršavao svoje „Tramp ulaganje“, San je potrošio 6,2 miliona dolara u aukcijskoj kući Sotheby’s za djelo konceptualne umjetnosti: The Comedian, bananu zalijepljenu na zid italijanskog umjetnika Mauricija Katelana (Maurizio Cattelano). Deset dana kasnije pojeo je bananu na pozornici pred grupom novinara u Hong Kongu.
Koristi titulu “Njegova ekselencija”, zahvaljujući tome što je nedavno postao ambasador Svjetske trgovinske organizacije na malenom karipskom ostrvu Grenadi. Takođe je na poziciji premijera Slobodne Republike Liberlend (Liberland), “mikronacije” koja polaže pravo na vlasništvo nad teritorijem duž rijeke Dunav u Hrvatskoj. Dakle, šta Njegova Ekselencija, porijeklom Kinez – koji ima ove sumnjive pozicije, a većinu vremena provodi u Hong Kongu i na svom profilu na društvenoj mreži X kao svoju lokaciju navodi Švajcarsku – smatra svojim državljanstvom? “Mislim da vjerovatno možemo staviti St. Kitts”, kaže on.
“Većina ljudi vjerovatno misli da radim te stvari jer želim privući svačiju pažnju”, kaže. “Ali zapravo, kada radim stvari u kriptovaluti koje se ostvaruju, tada dobijam najviše.”
Zaista, takva teatralnost odvraća pažnju od onoga što se čini vrlo lukavim fokusom na rast. Njegov SunSwap koji je kopija DeFi berze, izgrađen na tron blokčejnu, doživio je eksplozivni obim trgovanja 2024, koristeći strategiju niske početne naknade koju je primijenio za USDT, s više od 4 milijarde dolara trgovanja “zamotanim” tokenom u decembru 2024.
Isto tako SunPump, Sunova kopija fabrike tzv. mim kovanica sa sjedištem u Solani, izbacuje trendi hirovite tokene velikom brzinom. Iako je 97.000 tokena koje je iskovao od početka u avgustu proizvelo samo 37 miliona dolara – u poređenju sa Solaninom ukupnom vrijednošću od 600 miliona dolara 2024 – Sun vjeruje da je Azija sljedeće veliko tržište za mim kovanice, a SunPump pozicionira kao lidera. “Mislim da mim novčići stvaraju vrijednost na internetu”, kaže on.
Šta je sljedeće? “Ovih dana razmišljam o agentima vještačke inteligencije”, kaže San, koji uvijek brzinski reaguju. On sad navodi Ilona Maska (Elon Musk) kao svog glavnog uzora. Želi da tron, sa svojim brzim transakcijama, služi kao temeljna infrastruktura plaćanja za svijet koji pokreću inteligentni strojevi.
Regulatori koriste propise iz prošlosti
“Na primjer, ako treba da obavite posao i jedan agent za vještačku inteligenciju zaposli drugog, koji zaposli još deset za minut, to je nemoguće u tradicionalnim sistemima, gdje su vam potrebni platni spiskovi, bankovni računi. Trebaće vjerovatno šest mjeseci da to uopšte učinite,” kaže San. “Ali na visoko skalabilnoj mreži sve se može napraviti u pet minuta ili pet sekundi, a to će učiniti mnogo toga mogućim. Razmislite o globalnom zapošljavanju vještačke inteligencije – i naravno globalnoj pouzdanoj mreži plaćanja koja radi 24/7 temelj za to.”
Zvuči ludo? To sasvim odgovara Sanu, koji uživa u pažnji, navikao je na potcjenjivanje i čini se nepokolebljivim zbog percipirane nekažnjivosti koju je njegovo partnerstvo s Trampovima možda kupilo, a možda i ne.
“Regulatori imaju način razmišljanja da se svi moraju pridržavati. Ali većina je propisa iz prošlosti i koriste se za reguliranje budućih aktivnosti”, kaže San. “Želim biti graditelj budućeg svijeta. Ali prvo moramo zamisliti kakav će budući svijet biti.”
Nina Bambysheva, Steven Ehrlich, Forbes (dodatni izvještaj Javiera Paza)
Meet The Crypto Billionaire Who Helped The Trumps Make $400 Million