Ovo su jahte najbogatijih milijardera u svijetu
Trenutni poredak 10 najbogatijih na Forbesovoj listi milijardera otkriva da ih je čak osam svoje bogatstvo steklo zahvaljujući tehnologiji. Jedan od pokazatelja bogatstva su i jahte, te smo pripremili pregled kakav je ukus vodećih milijardera kada su u pitanju luksuzna plovila
Forbesovu listu milijardera trenutno predvodi Ilon Mask (Elon Musk) poznat po kompanijama Tesla i SpaceX, drugo mjesto drži osnivač Amazona Džef Bezos (Jeff Bezos), treće osnivač Orakla (Oracle) Leri Pejdž (Larry Ellison), a peto osnivač Fejsbuka (Facebook) Mark Zakerberg (Mark Zuckerberg).
Na četvrtom i šestom mjestu su “uljezi” Bernar Arno (Bernard Arnault) s porodicom i Voren Bafet (Warren Buffett). Njih dvojica jedini su netehnološki milijarderi među 10 najbogatijih. Arno je ujedno i jedini Francuz među Amerikancima, najpoznatiji po brendu Luj Viton (Louis Vuitton), odnosno kompaniji LVMH – koncernu koji upravlja s preko 60 luksuznih marki. Bafet je najstariji na listi. Ima 94 godine, a upravlja kompanijom Berkšir Hetevej (Berkshire Hathaway).
Nakon njih slijede osnivač Majkrosofta (Microsoft) Bil Gejts (Bill Gates), osnivači Gugla (Google) Leri Pejdž (Larry Page) i Sregej Brin (Sergey Brin) te Majkrosoftov Stiv Balmer (Steve Ballmer).
Jedan od pokazatelja bogatstva milijardera su velike jahte, koje koštaju više i od privatnih aviona. Napravili smo pregled jahti najbogatije desetorke.
Ilon Mask – bez jahte
Iako je Mask trenutno prvi na listi, prema dostupnih informacijama ne posjeduje jahtu. Prije nekoliko godina izvještavalo se o njegovom boravku na jahti Zeus. Osim što je bila unajmljena, radilo se o, za njegovo bogatstvo, prilično skromnoj 24-metarskoj jahti.
Čini se i da Mask ne žudi previše za provodom na jahtama. Zakerbergov nedavni video surfovanja s američkom zastavom prokomentarisao je na X-u riječima “Neka se on nastavi zabavljati na svojim jahtama, ja preferiram raditi.”
Džef Bezos – Koru
Bezos posjeduje 127 metarsku jedrilicu Koru vrijednu pola milijarde dolara. Izgradilo ju je nizozemsko brodogradilište Oceanico 2023. godine. Ne samo da je to najveća jahta ikad izgrađena u tom brodogradilištu, nego je i najveća jahta – jedrilica u svijetu. Za njen spoljni dizajn bili su zaduženi Dykstra Naval Architects, a za unutrašnji Mlinaric, Henry i Zervudachi Interior Design and Decoration. Može primiti 18 gostiju i 36 članova posade. Ima tri đakuzija i bazen.
Leri Elison – Musashi
Iako Elison podržava jedriličarsku ligu, a Orakl ima i svoj uspješni jedriličarski tim, ovaj 80-godišnjak ima klasičnu motornu jahtu.
To je 87-metarski Musashi vrijedan 160 miliona dolara. Elison je ljubitelj japanske kulture i umjetnosti, pa ne čudi da je jahtu nazvao po jednom od najpoznatijih samuraja. Musashi je izgrađen 2012. godine u nizozemskom Feadshipu. Za spoljni dizajn bio je zadužen Studio De Voogt / Sinot Yacht, a za interijer Sinot Yacht Architecture & Des.
Mark Zakerberg – Launchpad
Zakerberg dugo nije imao jahtu, a onda je ove godine kupio Launchpad dug 118 metara i vrijedan 293 miliona dolara. Riječ je o jahti izgrađenoj 2022. godine u nizozemskom brodogradilištu Feadship. Može primiti 24 gosta i 48 članova posade. Između ostalog, opremljena je helikopterom, podmornicom, brzim gliserima i džet skijevima. Forbes Hrvatska objavio je i članak o njegovoj novoj jahti.
Ona je originalno bila namijenjena ruskom oligarhu Vladimiru Potaninu, koji je zbog sankcija morao prodati. Sve do Zakerbergove kupovine nije napuštala brodogradilište. Predviđena je za smještaj 24 gosta i 48 članova posade.
Bernar Arno – Symphony
Arno je vlasnik 101 metarske jahte Symphony vrijedne 150 miliona dolara. Izgrađena je u Feadshipu 2015. godine, dizajner je bio Tim Heywood, a interijera Zuretti Interior. Može primiti 20 gostiju i 38 članova posade.
Opremljena je klavirom, teretanom, đakuzijem, kozmetičkim salonom i drugim opcijama uobičajenima na velikim jahtama.
Voren Bafet – nema jahtu
Iako izuzetno bogat, Bafet ima reputaciju prilično štedljive osobe. Nikad nije htio posjedovati jahtu jer se nije htio brinuti oko održavanja i posade. Štaviše, prilično se dvoumio i oko kupovine aviona.
Iako je 1986. godine imao bogatstvo veće od 600 miliona dolara, tada se odlučio za polovni Falcon 20 za 850.000 dolara. U početku je imao grižnju savjesti, ali kasnije uviđa praktičnost posjedovanja sopstvenog aviona. Tri godine kasnije nabavlja sljedeći, skuplji model za 6,7 miliona dolara.
Bil Gejts – naručio pa odustao od jahte
Gejts je nedavno odustao od kupovine već naručene jahte. Riječ je o jahti Breakthrough koju je naručio za 645 miliona dolara od brodogradilišta Feadship. Riječ je o 119 metarskoj jahti koju pokreće vodonik. Forbes Hrvatska izvještavao je i o toj jahti.
Najavljivana je kao prva superjahta na vodonik. Treba znati da je prostor potreban za skladištenje tečnog vodonika osam do deset puta veći od onog potrebnog za spremanje ekvivalentnog iznosa dizela. Iz tog razloga, čak ni Gejtsova velika jahta ne može uskladištiti dovoljno vodonika za dužu rutu. Ipak, značajno smanjuje ugljenični otisak – 70 do 78 posto vodonika troši se na energiju koja se troši na grijanje, klimatizaciju i drugu potrošnju struje na brodu. Na dužim putovanjima, struju proizvodi i biogorivo kojim se pokreću generatori.
Leri Pejdž – Senses
Još jedan racionalni milijarder je Leri Pejdž. Njegova jahta Senses relativno je skromna u odnosu na ostale. Izgrađena je 1999. godine, a on ju je kupio 12 godina kasnije za 45 milona dolara. Duga je 60 metara i može primiti 12 gostiju. Njegov krevet stabilizovan je girometrom. Prema nekim izvorima jahta je još njegova, a po nekim drugima, prodao je prije par godina.
Jahta je originalno izgrađena za Jacka Settona, koji se obogatio uvozom Pioneera i Fujija u Francusku. Izgrađena je u njemačkom brodogradilištu Schweers, a dizajnirao ju je Martin Francis Design.
Sergej Brin – Dragonfly
Brinova jahta Dragonfly opisana je kao vrlo ekonomična prema kriterijumu potrošnje goriva zahvaljujući bateriji. S 22 čvora brzine krstarenja i maksimalnih 25 čvorova, jedna je od bržih. Opremljena je spoljnim kinom, helikopterom, teretanom, đakuzijem i drugom opremom. Duga je 73 metra i izgrađena u australijskom brodogradilištu SilverYachts. Izgrađena je 2009. godine, a prije dva mjeseca objavljeno je da je na prodaju po cijeni od 27 miliona eura. To nije jedina Brinova jahta, ali je najveća.
Stiv Balmer – bez jahte?
Na Internetu nije moguće pronaći informacije o Balmerovoj jahti, pa je za pretpostaviti da je ne posjeduje.
Bojan Bajgorić Šantić, Forbes Hrvatska