Gdje žive američki milijarderi sa liste Forbes 400
Gotovo četvrtina cjelokupnog bogatstva sa liste Forbes 400 nalazi se u rukama stanovnika jedne američke države. Dvije države prvi put dijele drugo mjesto.
Kalifornija je simbol bogatstva, poznata po luksuzu Holivuda i bogatstvu Silicijumske doline. Stoga nije iznenađujuće što je peta po veličini ekonomija u svijetu dom najvećeg broja među 400 najbogatijih ljudi u SAD-u u odnosu na bilo koju drugu državu. I to već 34 godine, otkako je 1991. pretekla Njujork.
Zlatna država je dom za 83 člana ovogodišnje Forbes 400 liste, četiri manje nego prošle godine i devet manje nego prije 10 godina, ali i dalje je dom za više od petine članova ove liste. Kao grupa, oni vrijede oko tri puta više u odnosu na 489 milijardi dolara, koliko su vrijedjela 92 člana iz ove države prije 10 godina.
Međutim, Kalifornija nije jedini centar za klub milijardera čije bogatstvo ima „tri tačke prije zareza“. Iza Kalifornije su Njujork i Florida, sa po 54 člana liste, potom Teksas sa 43. Ove četiri države su najnaseljenije u zemlji, sa trećinom svih Amerikanaca. Ali, tu je i skoro 60% najbogatijih ljudi. Kombinovano bogatstvo njihova 234 milijardera iznosi 3,3 biliona dolara.
Uspon Floride
Dani Kalifornije na vrhu možda su odbrojani. Uspon Floride se nastavlja. Sunčana država ove godine ima osam članova više na Forbes 400 listi. To je dovoljno da se prvi put izjednači sa Empajer stejtom. Neki od nedavnih dobitaka dolaze zahvaljujući ljudima koji napuštaju rodne gradove sa višim porezima radi nižih stopa na Floridi, poput bivšeg stanovnika Sijetla, Džefa Bezosa (Jeff Bezos), i nekadašnjeg stanovnika Čikaga, Kena Grifina (Ken Griffin).
Pet stanovnika Njujorka preselilo se na Floridu u posljednjih 10 godina. Među tim iseljenicima je i najpoznatiji stanovnik države, Donald Tramp (Donald Trump). On se ove godine vratio na Forbes 400 listu zahvaljujući Trump Media & Technology Group, društvenoj mreži koju je izveo na berzu u martu. Njujork, u međuvremenu, ima osam članova liste manje nego prošle godine, Najbogatiji stanovnici države nisu mogli da prate tempo. Među onima koji su ispali su: Vesli Idens (Wesley Edens) i Ričard Lefrak (Richard LeFrak).
Nekoliko država ima samo jednog člana Forbes 400 liste, uključujući Mejn (Suzan Alfond (Susan Alfond), Oregon (Fil Najt(Phil Knight)) i Kentaki (Tamara Gustavson). Deset država uopšte nije predstavljeno na listi, uključujući Alabamu, Minesotu i Vermont.
Nikad teže ući na listu
Ove godine je bilo teže nego ikad dospjeti na listu, jer je minimalni prag bio rekordnih 3,3 milijarde dolara, u odnosu na prošlogodišnjih 2,9 milijardi. To je daleko od prosječnog neto bogatstva američke porodice koje iznosi 192.900 dolara, prema podacima Federalnih rezervi SAD-a. I to je bilo dovoljno da Misisipi ispadne sa liste, jer najbogatiji stanovnici ove države, Džejms (James) i Tomas Daf (Thomas Duff), iako bogatiji nego prošle godine, nisu uspjeli da uđu iako imaju bogatstvo od oko 3,25 milijardi dolara svaki.
Ovo je top 10 država koje su dom za najveći broj članova Forbes 400 liste (neto bogatstvo je ažurirano na dan 1. septembar 2024.):
10. Arizona
Članovi Forbes 400 liste: 9 (+2 u odnosu na 2023) Najbogatiji stanovnik: Ernest Garsija II (Ernest Garcia II) (13 milijardi dolara) |
Ernest Garsija II je najveći akcionar onlajn platforme za prodaju polovnih automobila Carvana i najbogatiji stanovnik Arizone. Nije rođen u ovoj državi, ali njegovi korjeni ovdje datiraju decenijama unazad. Pohađao je Univerzitet u Arizoni i razvio nekretnine u Feniksu 1980-ih. To je posao koji mu je kasnije donio krivičnu presudu zbog male uloge u skandalu koji je uslijedio nakon kolapsa jednog od njegovih kreditora, Lincoln Savings & Loan. Ostali istaknuti članovi iz Arizone uključuju nasljednika U-Haul-a (U-Haul heir) Marka Šoena (Mark Shoen) (5,2 milijarde dolara) i Artura Morena (5 milijardi dolara), vlasnika bejzbol tima L.A. Ejndžels iz susedne Kalifornije.
9. Masačusets
Članovi Forbes 400 liste: 9 (+2) Najbogatiji stanovnik: Abigejl Džonson (Abigail Johnson) (31,3 milijarde dolara) |
Fidelity Investments, bostonski investicioni gigant, odgovoran je za tri člana Forbes 400 liste: izvršnu direktorku Abigejl Džonson, najbogatiju stanovnicu države i šestu najbogatiju ženu Amerike. I njenog brata i sestru Edvarda (Edward) i Elizabet Džonson (Elizabeth Johnson). Njihova porodica često donira dobrotvornim organizacijama u oblasti Bostona i Harvardu, gdje je Abigejl završila MBA. Ostali istaknuti članovi liste iz ove države uključuju telekomunikacionog milijardera i filantropa Roberta Hejla Mlađeg (Robert Hale Jr) (5,8 milijardi dolara) i Roberta Krafta (11,8 milijardi dolara), koji je stekao bogatstvo u industriji papira i ambalaže, a slavu kao vlasnik NFL tima Nju Ingland Petriots (New England Patriots).
8. Džordžija
Članovi Forbes 400 liste: 10 (bez promjene) Najbogatiji stanovnici: Dan Keti (Dan Cathy), Buba Keti (Bubba Cathy) i Trudi Keti Vajt (Trudy Cathy White) (10,6 milijardi dolara svaki) |
S. Truet Keti (S. Truett Cathy) (preminuo 2014.) osnovao je lanac Chick-fil-A u tržnom centru u Atlanti 1967. godine. Sada se proširio na 48 država, a njegovo troje djece su najbogatiji stanovnici Džordžije. Ova država je takođe dom vlasnika NFL tima Atlanta Falkons (Atlanta Falcons) Artura Blanka (Arthur Blank) (8,9 milijardi dolara), mogula privatnog kapitala i novog člana liste Nila Aronsona (Neal Aronson) (4,1 milijardu dolara), kao i još dvojice istaknutih nasljednika: Gerija Rolinsa (Gary Rollins) (6,8 milijardi dolara), predsjednika kompanije za kontrolu štetočina koju je njegova porodica osnovala 1948. godine, Rollins, Inc. i Džima Kenedija (Jim Kennedy) (6,6 milijardi dolara), predsjednika medijskog i automobilskog konglomerata Cox Enterprises, koji je njegov djeda osnovao 1898.
7. Nevada
Članovi Forbes 400 liste: 10 (+2) Najbogatija stanovnica: Mirijam Adelson (Miriam Adelson) (29,8 milijardi dolara) |
Najveći bogataš (bogatašica) države srebra, prikladno, dolazi sa Las Vegas Stripa. To je Mirijam Adelson, čije bogatstvo potiče od kompanije koja upravlja kockarnicom Las Vegas Sends (Las Vegas Sands). Osnovao je njen pokojni suprug 1988. godine. Dva druga člana liste iz Nevade dolaze iz industrije igara na sreću. To su braća Lorenco (Lorenzo) i Frenk Fertita (Frank Fertitta), suosnivači UFC-a. Oni su takođe naslijedili očev posao s kockarnicama Red Rock Resorts 1993. godine i izveli ga na berzu 2016. Država se takođe može pohvaliti bogatstvima u sektorima poput odbrambene industrije (Eren i Fatih Ozmen iz kompanije Sierra Nevada Corp., sa bogatstvima od četiri milijarde i 3,8 milijardi dolara, respektivno) i brze hrane (Andru (Andrew) i Pegi Čeng (Peggy Cheng) iz Panda Express-a, sa po 3,7 milijardi dolara).
6. Pensilvanija
Članovi Forbes 400 liste: 12 (+2) Najbogatiji stanovnik: Džef Jas (Jeff Yass) (49,6 milijardi dolara) |
Najbogatiji stanovnici Pensilvanije zajedno vrijede 126 milijardi dolara, što je otprilike jednako godišnjoj potrošnji vlade te države. Najbogatiji stanovnik, Džef Jas, suosnivač je trgovačke firme Susquehanna International Group, sa sjedištem na Mejn Lejnu. Posjeduje oko 15% Bajtdensa (ByteDance), matične kompanije TikToka. Jas je veliki donator Republikanske stranke i često donira za lokalne izbore. Od izbora za sudije do izbora za gradsku skupštinu Filadelfije. Njegov partner u osnivanju Susquehanna-e, Artur Dančik (Arthur Dantchik) (12,3 milijarde dolara), takođe je stanovnik Pensilvanije i član Forbes 400 liste, kao i Viktorija Mars (Victoria Mars) (11,9 milijardi dolara), nasljednica imperije Mars (slatkiši i hrana za kućne ljubimce), te Džefri Luri (Jeffrey Lurie) (5,3 milijarde dolara), vlasnik NFL tima Filadelfija Igls (Philadelphia Eagles).
5. Ilinois
Članovi Forbes 400 liste: 16 (+3) Najbogatiji stanovnik: Lukas Volton (Lukas Walton) (33,9 milijardi dolara) |
Čikago je dom najmlađeg člana Forbes 400 liste, Lukasa Voltona, On je jedan od osmoro unuka suosnivača Volmarta (Walmart), Sema Voltona ( Sam Walton). Sa svojih 38 godina, on je jedan od dvoje članova liste mlađih od 40 godina (drugi je Njujorčanin, preduzetnik Džoš Kušner (Josh Kushner). Nekoliko članova porodice Pricker (Pritzker), vlasnika lanca hotela Hyatt, takođe živi u „Vjetrovitom gradu“, uključujući Džej Bi Prickera (J.B. Pritzker) (3,7 milijardi dolara), guvernera države Ilinois. Ostali iz Ilinoisa stekli su bogatstvo u industrijama kao što su prerada mesa (Stiv Lavin (Steve Lavin), 5,4 milijarde dolara, i Džozef Grendis (Joseph Grendys), 4,2 milijarde dolara) i finansije (Bajron Trot (Byron Trott), 3,7 milijardi dolara, i Mark Volter (Mark Walter), 6 milijardi dolara).
4. Teksas
Članovi Forbes 400 liste: 43 (-2) Najbogatiji stanovnik: Ilon Mask (Elon Musk) (244 milijarde dolara) |
Mask, najbogatiji čovjek u SAD treću godinu zaredom, potpuno je posvećen Teksasu. Ove godine je objavio da seli svoje kompanije SpaceX i X iz Kalifornije. Teksas se sve više vidi kao „sving“ država. Ali, Mask je jasno iznio svoje političke preferencije u julu, kada je podržao Donalda Trampa za predsjednika u objavi na društvenoj mreži X. Teksas proizvodi više nafte i prirodnog gasa od bilo koje druge države. Zato ne iznenađuje da je gotovo trećina njegovih članova liste stekla bogatstvo u energetskom sektoru, uključujući Randu Dankan Vilijams (Randa Duncan Williams) (8,6 milijardi dolara; Enterprise Products Partners) i Kelsija Vorena (Kelcy Warren) (6,7 milijardi dolara; Energy Transfer).
3. Florida
Članovi Forbes 400 liste: 54 (+8) Najbogatiji stanovnik: Džef Bezos (Jeff Bezos) (197 milijardi dolara) |
Sunčana država nastavlja da privlači veliko bogatstvo. Kada se Bezos nedavno preselio iz Vašingtona, potrošio je 234 miliona dolara na tri kuće na Indijan Kriku. To je ograđeno vještačko ostrvo u Majami Biču, poznato kao Bunker milijardera. Skoro 30% članova Forbes liste sa Floride steklo je bogatstvo u finansijama i investicijama, uključujući drugog najbogatijeg stanovnika Floride, Kena Grifina (43 milijarde dolara), koji je dospio na naslovne strane 2022. godine kada je preselio porodicu i sjedište hedž fonda Citadel iz Čikaga na Floridu. Druga najčešća industrija koja je obogatila najbogatije stanovnike Floride su hrana i piće, iz koje dolazi Elizabet Deluka (Elisabeth DeLuca) (8,6 milijardi dolara) iz Subway-a i Nik Kaporela (Nick Caporella) (4,1 milijarda dolara) iz LaCroix gazirane vode.
2. Njujork
Članovi Forbes 400 liste: 54 (-8) Najbogatiji stanovnik: Majkl Blumberg (Michael Bloomberg) (105 milijardi dolara) |
Svjetska finansijska prijestonica i dalje je centar milijardera iz sektora finansija. Skoro dvije trećine članova liste iz Empajer stejta steklo je bogatstvo u ovom sektoru, uključujući Majkla Blumberga, bivšeg gradonačelnika Njujorka. On je karijeru počeo na Vol Stritu (Wall Street) 1966. u investicionoj banci Salomon Brothers, a potom zaradio milijarde kroz kompaniju za finansijske informacije i medije Bloomberg LP. Druga najbogatija stanovnica države, Džulija Koh (Julia Koch) (74,2 milijarde dolara), rođena je u Ajovi i svoje bogatstvo duguje kompaniji Koch iz Kanzasa. Već četiri decenije živi u Njujorku. U junu su ona i njena djeca kupili 15% udjela u NBA timu Bruklin Nets (Brooklyn Nets) i ženskom NBA timu Njujork Liberti (New York Liberty) za skoro 700 miliona dolara. Ostali istaknuti Njujorčani na Forbes 400 listi uključuju Džordža Soroša (George Soros) (7,2 milijarde dolara), Ralfa Lorena (Ralph Lauren) (9,4 milijarde dolara) i Bila Ekmena (Bill Ackman) (9,1 milijardu dolara).
1. Kalifornija
Članovi Forbes 400 liste: 83 (-4) Najbogatiji stanovnik: Mark Zakerberg (Mark Zuckerberg) (181 milijarda dolara) |
Holivud i Silicijumska dolina obogatili su mnoge stanovnike Kalifornije, ali nikog više od Marka Zakerberga, koji zvanično živi u Palo Altu. Iako danas provodi dosta vremena na imanju na Kauaiju, Havaji. Gotovo polovina bogatstva članova Forbes 400 liste iz Kalifornije dolazi od tehnoloških mogula poput Zakerberga, uključujući osnivače Gugla (Google), Lerija Pejdža (Larry Page) i Sergeja Brina (Segey Brin) (136 milijardi i 130 milijardi dolara, respektivno), generalnog direktora Envidije (Nvidia) Džensena Huanga (Jensen Huang) (104 milijarde dolara) i osnivača Broadcom-a Henrija Samuelija (Henry Samueli) (16,9 milijardi dolara). Ali i moguli zabave poput Dejvida Gefena (David Geffen) (8,5 milijardi dolara) i Stivena Spilberga (Steven Spielberg) (5,3 milijarde dolara) takođe žive u Zlatnoj državi. Kao i magnati nekretnina poput Donalda Brena (18,9 milijardi dolara) i Edvarda Roskija Mlađeg (Edward Roski Jr) (7,8 milijardi dolara), te lideri privatnog kapitala kao što su suosnivač KKR-a Džordž Roberts (George Roberts) (15,5 milijardi dolara) i Džim Kolter (Jim Coulter) (4,9 milijardi dolara).
Monica Hunter-Hart, Forbes
Where America’s Richest People Live: Forbes 400 2024