Žene su jedna od najvećih neiskorišćenih investicija današnjice

Istina je sljedeća: žene su jedna od najvećih neiskorišćenih investicija današnjice. One konstantno postižu izvanredne rezultate, podstiču inovacije i oblikuju tržišta – a ipak su nedovoljno finansirane i potcijenjene.
Zato je ove godine organizacija The Female Quotient pretvorila Međunarodni dan žena u pokret koji donosi konkretne akcije: Ulažite u žene svakodnevno.
Žene uloženo vraćaju dvostruko
To je pametan poslovni potez. Najbolje ideje zaslužuju finansiranje, a tržište bi trebalo da odražava stvarnu širinu talenata i prilika. Napredak se ne dešava za jedan dan – on dolazi tamo gdje ulažemo svoj novac. Kod onog koga finansiramo i koje biznise biramo da podržimo. Svakog dana u godini.
Podaci pokazuju zašto su investicije važne. Prema istraživanju BCG-a, startapi koje vode ženje ostvaruju više nego duplo veće prihode po dolaru ulaganja. McKinsey navodi da su kompanije sa raznovrsnim timovima lidera uspješnije od konkurencije.
Takođe, McKinsey predviđa da bi globalni BDP mogao porasti za pet biliona dolara ako bi žene imale jednak pristup kapitalu. Žene donose između 70–80 odsto svih potrošačkih odluka – što znači da su one tržište. Ipak, žene dobijaju samo dva odsto sredstava iz fondova rizičnog kapitala i manje od jedan odsto korporativne nabavke. To nije meritokratija – to je tržišni neuspjeh. Vrijeme je da finansiramo najbolje talente. Tačka. To znači da investicione odluke moraju da odražavaju stvarno tržište i uticaj potrošača, a ne zastarjele predrasude.
Podrška potrošača
Prvi ključni korak je priznanje moći biznisa u vlasništvu žena i osiguravanje njihove vidljivosti. Umjesto da se automatski okreću poznatim brendovima, potrošači i kompanije mogu svjesno da podrže preduzeća koja vode žene. Kada je riječ o nabavci, kompanije troše milijarde na dobavljače, ali samo mali dio toga odlazi ženama. Preusmjeravanje korporativnog novca ka ženskim dobavljačima direktan je način da se ostvari ekonomski uticaj i poboljša poslovanje. Organizacije poput WBENC i WeConnect International nude resurse koji pomažu u pronalaženju firmi u vlasništvu žena koje posluju na najvišem nivou.
Investiciono okruženje takođe mora da odražava stvarne performanse. Startapi koje vode žene konstantno pokazuju svoju vrijednost, ali finansiranje je i dalje neproporcionalno nisko. Vrijeme je da fondovi rizičnog kapitala i institucionalni investitori podrže najbolje ideje, a ne samo one koje su im poznate. Bilo da se radi o direktnim investicijama, fondovima koji se fokusiraju na firme koje vode žene, ili platformama kao što su SheEO i IfundWomen. Postoje brojni načini da se promijeni jednačina.
Samo tržište ženskog zdravlja procjenjuje se na 1,2 biliona dolara do 2027. godine, ali ga tradicionalni investitori i dalje zanemaruju. Kompanije poput The MetaPause predvode razvoj AI rješenja za hormonalno zdravlje i dugovječnost. To su oblasti koje donose i društveni i finansijski dobitak.

Vidljivost pre svega
Osim privatnih investicija, berza pruža još jedan moćan način da se smanji jaz. Javna preduzeća koja vode žene bilježe snažne prinose, ali su i dalje nedovoljno zastupljena u upravljačkim strukturama. ETF-ovi sa fokusom na polnu ravnopravnost, kao što je SHE (SPDR SSGA Gender Diversity Index ETF), omogućavaju lako uključivanje uspješnih kompanija koje vode žene u investicione portfelje. Najpametniji investitori traže vrijednost i prilike – a podaci pokazuju da raznovrsno vođstvo donosi bolje rezultate.
Naravno, investiranje nije samo u novcu – već i u pristupu i vidljivosti. Najbolji talenti ne mogu da uspiju ako im se ne pruži mjesto za stolom. To nije samo pitanje inkluzije – to je konkurentska prednost.
Ako žene donose većinu potrošačke moći, tržište bi trebalo da odražava njihov uticaj – ne samo u proizvodima, već i u vođstvu, finansiranju i odlučivanju. Bilo da se radi o davanju platforme preduzetnicama, obezbjeđivanju da paneli na konferencijama i upravni odbori odražavaju raznolikost dostupnog talenta, ili jednostavnom promovisanju firmi koje vode žene preko mreža i društvenih platformi – vidljivost donosi prilike.
Ovo se ne odnosi na ravnopravnost zarad ravnopravnosti same. Riječ je o tome da se osigura da talenat, a ne predrasude, određuje ko dobija finansiranje i prilike. Pravi napredak ne dolazi od roze brendiranja, zvučnih slogana, obećanja ili jednodnevnih kampanja. On dolazi iz odluka, ulaganja i konkretnih djela. Kada ulažemo u žene, mijenjamo jednačinu – za sve.
Hajde da pređemo sa reči na djela – i ulažemo u žene svakodnevno.
Mi smo uložili – a vi?
Shelley Zalis, saradnica Forbesa
Invest In Women Daily And Change The Equation–For Everyone