Zbog euforije oko Dubai čokolade – nestašica pistaća

BIZNIS Forbes Slovenija 19. apr 2025. 18:35
featured image

19. apr 2025. 18:35

Sve popularnija Dubai čokolada nakon meteorskog uspjeha na društvenim mrežama izazvala je globalne poremećaje u snabdijevanju pistaćima, što je dovelo do naglog skoka cijena ovih zelenih orašastih plodova, izvještava Fajnenšel taajms (Financial Times).

Mlječne čokoladne table, punjene kremom od pistaća i mrvicama peciva, bile su relativno skromna uspješna priča kada ih je 2021. prvi put predstavio emiratski butik-proizvođač čokolade FIX. Međutim, video na društvenoj mreži TikTok iz decembra 2023. godine, koji je sakupio 120 miliona pregleda, pretvorio je ovu čokoladu u globalnu senzaciju.

Zbog tog trenda, cijene pistaća su porasle sa oko 17 dolara po kilogramu prošle godine na skoro 23 dolara, rekao je za FT Džajls Heking (Giles Hacking) iz kompanije za trgovinu orašastim plodovima CG Hacking. “Svijet pistaća je trenutno iscrpljen.”

Foto: Shutterstock

Skupa čokolada

Dubai čokolada nije jeftina. Lindt izdanje čokoladne table od 145 grama na policama u Velikoj Britaniji košta oko 10 funti (11,7 eura), što je više nego duplo skuplje od drugih proizvoda ovog švajcarskog proizvođača. Ipak, potražnja je toliko velika da neke prodavnice ograničavaju broj tabli koje jedan kupac može da kupi. Lindt je zajedno sa britanskim lancem Wm Morrison lansirao i uskršnja čokoladna jaja sa kremom od pistaća.

Zalihe pistaća su već bile smanjene zbog loše berbe u SAD-u prošle godine, koji su najveći svjetski izvoznik ovih plodova. Uz to, berba je donijela kvalitetnije pistaće, što je značilo manje jeftinijih, oguljenih pistaća koji se obično koriste u proizvodnji čokolade i drugih prehrambenih proizvoda, dodao je Heking.

“Nije ih ni ranije bilo mnogo, pa kada se pojavila Dubai čokolada i čokoladarnice su počele da otkupljuju sve što su mogle, ostatak svijeta je ostao bez pistaća,” izjavio je.

Iran pojačao izvoz ka Emiratima

Foto: Shutterstock

Iran, drugi najveći izvoznik pistaća u svijetu, izvezao je 40% više pistaća u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) u šest mjeseci zaključno sa martom ove godine nego tokom čitave prethodne godine, pokazuju podaci iranske carine.

Ova nestašica je potpuna suprotnost u odnosu na 2023. godinu, kada je ponuda nadmašivala potražnju i cijene su padale, rekao je Behruz Agah (Behrooz Agah), član uprave Iranskog udruženja proizvođača pistaća, za FT.

Zbog tadašnjeg viška, “bio je dostupan širok spektar prerađenih proizvoda poput putera, ulja i kreme od pistaća koji se koriste u raznim jelima”, rekao je. “To je bilo otprilike u isto vrijeme kada se Dubai čokolada pojavila na tržištu i postepeno postala viralna širom svijeta.”

“Niko nije spreman”

U Kaliforniji su uzgajivači posljednjih godina prelazili sa badema na pistaće, jer su cijene badema bile niske. Ali novo-zasađena stabla neće roditi do naredne žetve u septembru. Do tada, proizvođači čokolade tvrde da ne mogu proizvesti dovoljno popularne čokolade.

“Imam osjećaj da se sve desilo niotkuda – odjednom ih vidiš u svakom izlogu,” rekao je Čarls Žandro (Charles Jandreau), generalni direktor britanske grupe luksuznih čokoladnih brendova Prestat Group. “Niko nije spreman na to,” dodao je, opisujući koliko je teško doći do sastojka kataifi, bliskoistočnog drobljenog peciva koje se koristi u punjenju.

Foto: Shutterstock

Ljubitelji čokolade su se već suočavali sa nestašicom kakaa, čije su se cijene gotovo utrostručile prošle godine zbog loše berbe izazvane ekstremnim vremenskim uslovima i bolestima. Proizvođači su zbog toga počeli da prave manje čokoladne table sa manjim udjelom kakaa.

Potražnja ne jenjava

Emiratski FIX, koji je svoju originalnu čokoladu nazvao “Can’t Get Knafeh of It” po tradicionalnom arapskom desertu, navodi da je “nevjerovatno” kako su inspirisali “čokoladni pokret”. Ali u isto vrijeme, zabrinuti su da neki proizvođači iskorišćavaju njihovu robnu marku za obmanu kupaca.

Kompanija ne prodaje čokolade van UAE, a čak ni na domaćem tržištu nisu dostupne više od dva sata dnevno.

Njihove brige, međutim, ne obeshrabruju konkurenciju, jer su “zatrpani potražnjom za Dubai čokoladom”, izjavio je za FT Johan Laderah (Johannes Läderach), glavni izvršni direktor švajcarske kompanije za proizvodnju čokolade Läderach. “Lansirali smo prije nekoliko mjeseci, a potražnja i dalje ne prestaje.”