Zašto izdavači pomno biraju veličinu slova i uzdaju se u sve tanje knjige
Izdavači imaju neka nova pravila u proizvodnji knjiga – koriste tanji papir, manja slova i cilj im je da finalni proizvod bude što tanji i lakši. Drugim riječima, stavili su knjige na dijetu, a zašto?
Knjiga mekog poveza sadrži oko jedan kilogram ugljen/dioksida, navodi stručnjak za održivost Majk Berners Li (Mike Berners-Lee). Možda to ne zvuči puno, ali samo u SAD-u, gdje je 2023. godine prodato 767 miliona knjiga mekog poveza, to je ekvivalentno potrošnji električne energije u više od 150 hiljada domaćinstava tokom godine, piše BBC.
Sječa šuma zbog proizvodnje knjiga, kao i štampanje papira te prevoz knjiga najviše doprinose emisiji ugljenika u izdavaštvu. Dakle, korišćenje manje drvenih vlakana i transport lakših tereta važni su načini za smanjenje emisije štampanih knjiga (kao i troškova njihove proizvodnje).
Jedna jednostavna metoda za ostvarenje tog cilja je smanjenje debljine papira. Neki se izdavači suptilno okreću tanjem papiru, koji je često i manje izdržljiv, ali čitaoci teško mogu primijetiti razliku. Isto tako, većina čitalaca neće primijetiti promjene u dizajnu stranica koje omogućavaju da što više teksta stane na papir. Naravno, sve dok se tekst može neometano čitati.
HarperCollins eksperimentisao je s kompaktnim fontovima kojima je potrebno manje tinte i papira. To je rezultiralo uštedom stotina miliona stranica. Ipak, predvodnik u tom području je Sustainable Typesetting, projekat kompanije za dizajn i slaganje 2K/DANSKA. Jedno od područja fokusa kompanije je složeno slaganje dugih tekstova, uključujući Biblije.
Održivi font
Andreas Stobberup, vođa projekta u 2K/DANSKA, kaže da se održivim slaganjem slova može postići smanjenje broja stranica do 50 posto, ali preporučuje manje dramatične promjene za romane.
Iako je uobičajeno jednostavno povećati veličinu tačke kako bi tekst bio lakši za čitanje, Stobberup kaže da je čitljivost zapravo određena x-visinom. To je visina većine malih slova u latiničnoj abecedi koja se može povećati bez povećanja cijelog teksta. Za mnoge dizajnere povećanje x-visine ključno je za povećanje čitljivosti.
2K/DENMARK dizajnirao je poseban font Sustainable Serif s većom x-visinu od, na primjer, popularnog fonta Garamond. Njihov font određen na veličinu od 12 tačaka odgovara fontu Garamond na veličini od 15,2 tačke.
Stobberup priznaje da uključivanje takvog dizajna u obične knjige “ne izgleda previše estetski”, međutim, smatra da bi uštede mogle opravdati promjenu. Upozorava da je smanjenje broja stranica za 20 posto ekvivalentno smanjenju emisije ugljenika za otprilike 20 posto.
Međutim, ušteda zavisi od mnogih činilaca, uključujući veličinu ispisa, vrstu energije koja se koristi za ispis, transportne udaljenosti, pa čak i korišćenu tintu. Tu je i broj riječi: udžbenik ili Biblija mogu postići drastičnije smanjenje težine od knjige poezije.
Stobberup je svjestan finansijskih pritisaka koji utiču na izdavačku industriju. “Moramo učiniti održivost jeftinijom”, kaže on.
Rast troškova proizvodnje
Pandemija koronavirusa donijela je procvat dostava i proizvođači papira prebacili su se na izradu kartona. To je dodatno povećalo troškove štampanja knjiga. S time se suočio i Dejvid Miler (David Miller), predsjednik Island Pressa, malog neprofitnog izdavača publicistike o životnoj sredini.
Troškovi štampanja porasli su u posljednjih nekoliko godina, a dovedeni su u situaciju da oni moraju apsorbovati veći trošak proizvodnje knjiga jer nisu mogli računati na to da će čitaoci povećati izdvajanja za knjige.
Milera je to natjeralo da uprkos skeptičnosti pokuša s održivim slaganjem teksta. Za BBC je ispričao da se uvjerio da smanjenje broja stranica od 19 posto može dovesti do najmanje deset pošto uštede troškova. Oduševljen je novim fontom, Sustainable Typesetting primijenjen je na dvije do sada objavljene knjige Island Pressa.
Suočeno s digitalnim konkurentima koji su dostupni odmah i sada, izdavaštvo se oslanja na ljubitelje tradicionalnog čitanja. Ali, s vremenom će im, čini se, nuditi sve skuplje proizvode u sve oskudnijem ruhu.