Vodič za menadžere kako da rade sa zaposlenima iz generacije Z
Veći dio generacije Z (rođene od 1997. do 2012) sada su odrasli zaposleni. Zajedno sa milenijalcima, procjenjuje se da će generacija Z činiti 74% radne snage do 2030.
Ipak nisu svi bili toliko uzbuđeni zbog njihovog dolaska na određena radna mjesta.
Dosta su aktivni i neformalni na društvenim mrežama, a mnogi kritikuju generaciju Z za nepoštovanje autoriteta i još mnogo toga.
Međutim, vrijedi napomenuti da ovo nije nova pojava. Istorijski gledano, stariji su uvijek kritikovali mlade, a djeca su uvek nalazila razloge da se pobune protiv roditelja.
Ovo ne znači da je ovaj ciklični sukob isključivo zasnovan na godinama.
Različite generacije mogu se okarakterisati specifičnim istorijskim događajima koji često igraju ogromnu ulogu u oblikovanju njihovih vrijednosti, perspektiva i ponašanja.
Ali, umjesto da se fiksirate na razlike, mislim da je mnogo produktivnije igrati na prednosti jednih i drugih. Pošto je generacija Z sada čvrsto ukorijenjena u radnu snagu, važnije je nego ikad da se uskladite i radite jedni sa drugima.
Evo četiri načina da rad sa svojim kolegama iz generacije Z učinite ne samo lakšim, već i produktivnijim.
Priznajte da drugačije ne znači loše
Kako se tačno Gen Z razlikuje od nas ostalih? Prema istraživačkom centru Pju, generacija Z je prva generacija koja se kvalifikuje da se naziva „digitalnim urođenicima“. Za razliku od prethodnih generacija, generacija Z je rođena sa internetom i nemaju sjećanja na život prije pametnih telefona.
Ovo je dovelo do toga da je generacija Z nepravedno označena kao „generacija trenutnog zadovoljstva“, budući da je rođena u eri Dordeša (Doordash) i Netflixa. Ovo je u potpunoj suprotnosti čak i sa nama milenijalcima, koji se još sjećamo šta znači gledati večernje vijesti, naručiti hranu preko telefona ili premotati video kasetu.
Samo ovo čini iskustvo generacije Z drugačijim. Ali, da li drugačije znači loše? Naravno da ne. Generacija Z prepoznatljiva je po tome da razumije tehnologiju, što znači da su društveni mediji, alati za onlajn saradnju i digitalna komunikacija njihova druga priroda. Ova vještina u korišćenju digitalnih alata može biti korisna za preduzeća koja žele da budu u toku sa najnovijim tehnološkim inovacijama, što je ključni kvalitet za preduzeća, posebno nakon kovida.
Izađite im u susret
Radnici generacije Z kritikovani su zbog svog stava o poslu. Starije generacije vole da pričaju o tome kako njihovim najmlađim radnicima nedostaje jaka radna etika ili pokazuju nestrpljenje da se penju na korporativnoj ljestvici. Ovo stvara sliku o generaciji Z kao lijenoj. Istina je da je generaciji Z stalo do posla isto koliko do svojih karijera, ako ne i više nego prethodnim generacijama.
Međutim, njima je stalo i do dobrog balansa između posla i života. Generacija Z je takođe motivisana različitim stvarima.
Pošto su odrasli u svijetu obilježenom globalnim izazovima, oni su željni da doprinesu organizacijama koje su u skladu sa njihovim vrijednostima i imaju pozitivan uticaj na društvo. I što je možda najvažnije – zahvaljujući rasprostranjenosti rada na daljinu, oni shvataju da ih uvijek na drugom mjestu čekaju bolje prilike. Sve ovo znači da postoji pritisak da menadžment shvati šta je briga njihovih radnika iz generacije Z. Pronađite načine da angažujete ove interese i uskoro ćete imati visoko motivisanu i posvećenu radnu snagu spremnu da poremeti i promijeni svijet.
Pokažite da ste voljni da isprobate nove stvari
Mnogi ljudi kažu da je generacija Z nestrpljiva i da mrzi naporan rad. Istina je da su samo navikli da vide kako stvari rade i ne vole da trpe loše sisteme. Generacija Z se obično ne plaši da ukaže na neefikasnost, predlaže poboljšanja i napusti okruženja koja su spora i otporna na promjene.
To čini da su veoma inovativni i da mijenjaju stvari, što su osobine koje poslodavci uvijek traže, ali naizgled ne mogu da cijene i iskoriste. Umjesto da ismijavate svoje najmlađe radnike zbog toga što govore, pokažite da ste voljni da saslušate povratne informacije. Priznajte da stvari mogu biti bolje i obavijestite ih da radite na ovim poboljšanjima.
Ali što je možda najvažnije, ispunite ova obećanja. Kao što sam ranije istakao, generacija Z razumije da uvijek postoje bolje prilike negdje drugo i neće dvaput razmišljati o napuštanju radnog mjesta koje ne cijeni njihov doprinos ili ne rješava njihove probleme. Sve u svemu, demonstriranje posvećenosti promjenama i poboljšanju ne samo da pomaže u zadržavanju talenata generacije Z, već i podstiče kulturu transparentnosti i saradnje.
Radite više „međugeneracijskih aktivnosti„
Jedna stvar koja važi za svaku generaciju je da radimo jači zajedno. Na mjestu lidera, na vama je da osigurate da vaši zaposleni znaju kako da rade zajedno bez obzira na starosnu grupu. Jedan od načina da se to uradi je da se izbjegne stalno uparivanje generacije Z sa generacijom Z.
Neka radnici iz različitih starosnih grupa rade u timovima. Možete čak i da ih „pomiješate“ tako što ćete s vremena na vreme pozvati mlađe radnike. Pored njegovanja drugarstva između starosnih grupa, ovo takođe pomaže vašim radnicima da shvate da njihove razlike ne moraju uvijek da zabiju klin između njih.
Umjesto toga, oni mogu biti produktivniji shvatajući da se razlike u njihovim vještinama i motivacijama zapravo mogu dopunjavati. Uprkos našim razlikama u godinama, ipak smo svi u istom čamcu. Prihvatimo razlike i idemo zajedno naprijed!
Sho Dewan, saradnik Forbesa
A Manager’s Guide To Working With Gen Z Employees