U centru Ljubljane gradiće se stambeni toranj od 82 metra

BIZNIS Forbes Slovenija 1. okt 2024. 11:40
featured image

1. okt 2024. 11:40

Slovački investitor Corwin predstavio je pojedinosti stambenog projekta Nordika, koji će graditi u neposrednoj blizini željezničke stanice u Ljubljani. Projekat potpisuje poznati norveški arhitektonski studio, Snøhetta

Na kraju Masarykove ceste u Ljubljani, gdje put zatim skreće prema podvožnjaku kod Orto bara, Corwin će graditi stambeni toranj Nordika.

Slovaci posljednjih godina postaju sve važniji investitori na ljubljanskom tržištu nekretnina. Početkom godine završili su stambeno naselje Kvartet u Šiški, a trenutno grade poslovnu zgradu Vilharia, koja se nalazi vrlo blizu njihovog najnovijeg projekta, pored glavne željezničke i autobuske stanice.

Stambeni toranj Nordika biće visok 82 metra i imaće 24 sprata, čime će postati druga najviša stambena zgrada u Ljubljani (iza tornja Spektra na Celovškom putu). U slovačkom stambenom projektu biće ukupno oko 290 stanova.

Prema najavama investitora, Nordika će biti dizajnirana s naglaskom na energetsku učinkovitost – bit će postavljeni fotonaponski paneli, a ventilirana fasada pridonijet će energetskoj učinkovitosti i toplinskoj udobnosti.

Zgradu je osmislio renomirani norveški arhitektonski studio Snøhetta. Između ostalog, njihovi arhitekti su dizajnirali i opernu kuću u Oslu, knjižnicu Bibliotheca Alexandrina u Egiptu, te spomenik i muzej u čast 11. rujna u Svjetskom trgovačkom centru u New Yorku.

Gradnja bi mogla početi početkom 2026.


Corwin je zemljište nasuprot Situli, trenutno jedinog završenog projekta unutar putničkog centra, kupio od bivše Agencije za upravljanje potraživanjima banaka (DUTB) i Prirodnog lječilišta Bukovnica.

Prije toga, tu se nalazio Veletekstil, nekada jedan od najvećih trgovačkih lanaca. Prije dvije godine srušili su napušteni skladišno-industrijski objekt, upravnu zgradu, restoran i nekoliko manjih pomoćnih objekata.

Gradnja će trajati oko dvije godine, a očekuje se da će početi početkom 2026. godine.

Foto: Nordika

Veliko gradilište uz željezničku stanicu


Projekt na Masarykovoj ulici dio je šireg plana uređenja oko putničkog centra, koji je nakon više od decenije napokon krenuo s mrtve tačke.

U posljednjim mjesecima, nakon više od dvije decenije, sve su izraženije aktivnosti vezane za izgradnju Putničkog centra Ljubljana (PCL), što je već primjetno kroz brojne saobraćajne restrikcije u okolici Dunajske ceste, Vilharjeve i Masarykove ulice.

Najprije su počeli s proširenjem i radovima na željezničkom nadvožnjaku iznad Dunajske ceste. Aktivno je i gradilište na kojem će se nalaziti komercijalni dio Emonike, kojeg grade Mađari, a uključivaće poslovne prostore, trgovački centar, stanove i hotel.

Prije nekoliko dana, Direkcija za infrastrukturu (DRSI) odabrala je izvođače za nadogradnju željezničke postaje i željezničke infrastrukture, koji su već uvedeni u radove. Uz Vilharjevu ulicu nalaziće se glavna autobuska stanica, dok će se uz Corwinovu stambenu zgradu nalaziti Centar za upravljanje željezničkim saobraćajem.

Slovački investitori najavljuju da će s izgradnjom Nordike početi krajem sljedeće godine, odnosno početkom 2026, a završetak gradnje planiran je za 2028.

Takođe, grad će srušiti nekoliko zgrada uz Masarykovu ulicu i proširiti je u saobraćajnicu sa četiri trake.

Više od 1.600 stanova u narednoj deceniji


U Corwinu najavljuju da će u narednoj deceniji u Ljubljani izgraditi još 1.644 stambenih jedinica. U projektima, kao i u poslovnoj zgradi Vilharia od 36 hiljada kvadratnih metara, gdje je gradnja već na dvije trećine, sarađuju s češkim investicionim društvom Hartenberg, za koje, prema portalu Necenzurirano, stoji bivši češki premijer i milijarder Andrej Babiš. S Hartenbergom su osigurali snažnog finansijskog partnera, rekli su iz Corwina za Finance.

Pozicija izgradnje u centru Ljubljane; Foto: Google Maps

Uz Nordiku, planiraju izgraditi i Linhartov kvart pokraj Gospodarskog razstavišta te veći stambeni kompleks uz Šmartinsku cestu, na nekadašnjem području Kolinske.

Nekadašnje područje fabrike Kolinska, omeđeno Šmartinskom cestom i Središkom ulicom, zajedno s češkim investicionim društvom Hartenberg, kupili su krajem 2022. godine. Prema portalu Necenzurirano, za zemljište su najbogatijem Slovencu Igoru Lahu platili 25 miliona eura.

Planirana je izgradnja čitave gradske četvrti s oko 464 stana, kancelarijama i trgovačkim lokalima.

Još nejasan projekt Linhartov kvart, koji se nalazi uz ekonomski izložbeni prostor (Gospodarsko razstavišče), takođe je dio šireg urbanističkog plana. Zemljište za zgradu Slovenijales kupili su zajedno s Hartenbergom od Triglav osiguranja, ali detaljni prostorni plan (OPPN) još nije usvojen. Ovaj projekat obuhvata i širi plan koji uključuje Gospodarsko razstavišče (s planom za novu kongresnu dvoranu), Baragovo sjemenište (dovršetak Plečnikove zgrade) te tursku kompaniju Dekon (planiraju izgradnju dva tornja).

“U postupku smo s još tri učesnika, zato vremenski tok nije samo u našim rukama i teško je predvidjeti rokove. Kad bismo počeli gradnju, trebale bi nam dvije godine,” izjavio je početkom godine za Forbes Slovenija vođa projekata u Corwinu, Tomaž Cirkvenčič.

U Linhartovom kvartu planiraju izgraditi 240 stanova na zemljištu od 16.500 kvadratnih metara, a projekat uključuje i poslovne prostore te uslužne djelatnosti. Krajem prošlog oktobra izdali su obveznice vezane za nekretnine, ali one nisu privukle veliki interes među Slovencima.