Tri trika koje regruteri koriste u pregovorima o plati

Pregovaranje o plati može biti klizav teren. Želite da obezbijedite dobru ponudu, ali odjednom izbjegavate teška pitanja koja regruteri postavljaju, suočavate se sa nejasnim obećanjima i osjećate pritisak da prihvatite ponudu. Zvuči poznato?
Često viđam pametne, talentovane ljude koji sebe potcjenjuju samo zato što ne znaju „igru“ koju vode menadžeri za zapošljavanje i regruteri.
Istina je da su ovo radili milion puta. Tačno znaju kako da drže troškove niskim uz nekoliko pametnih taktika. Dobra vijest?
Možete ih nadmudriti čim naučite na šta treba da obratite pažnju. Hajde da razmotrimo najčešće poteze koje regruteri povlače tokom pregovora o plati i kako da im se suprotstavite sa sigurnošću.
Regruteri postavljaju pitanje o trenutnoj plati
Jedno od najčešćih pitanja koje regruteri postavljaju je: „Kolika je vaša trenutna plata?“ To nije nužno zbog toga što pokušavaju da vam je umanje. Češće pitaju zato što im to olakšava posao. Ako znaju koliko trenutno zarađujete, mogu brzo da utvrde da li se uklapate u njihov budžet i koriste to kao referencu tokom pregovora.
Zvuči bezopasno, zar ne? Nije baš tako. Ako je vaša trenutna plata niža od tržišnog prosjeka, njeno dijeljenje može da se okrene protiv vas.
To vezuje vašu buduću platu za broj koji već može biti prenizak, što vas „zaključava u ciklus potplaćivanja“. Zato je spremnost za ovo pitanje ključna za očuvanje vaše pregovaračke moći.
Umjesto da im kažete broj, usmjerite razgovor ka vrijednosti same pozicije. Evo kako:
- Ako plata nije vaš glavni prioritet: „Kompenzacija je važna, ali trenutno sam fokusiran na pronalaženje pozicije gdje mogu da rastem“. Ovakav stav prebacuje fokus na razvoj karijere, a ne samo na platu.
- Ako želite da oni prvo otkriju njihov budžet: „Volio bih da pričamo o iznosima kada budemo sigurni da je ovo pravi posao za mene. Koji je budžet za ovu poziciju?“. Ovo prebacuje loptu na njihov teren i tjera ih da pokažu svoju ponudu.
- Ako imate ciljani opseg u vidu: „Trenutno istražujem pozicije u opsegu od X do Z. Da li se to uklapa u vaš budžet?“. Ovo postavlja razgovor u kontekst tržišnih cijena, a ne vaše prošle plate.
Korišćenje ovih odgovora omogućava vam da držite kontrolu. Takođe, osigurava da pregovarate na osnovu toga koliko bi zaista trebalo da zarađujete, a ne samo onoga što ste dosad zarađivali.
Trend da regruteri ne dijele opseg plate unaprijed

Jeste li ikada primijetili da neki oglasi za posao praktično izostavljaju opseg plate? To nije slučajnost. Održavanje stvari nejasnim daje im prednost jer im omogućava da prvo vide šta vi očekujete prije nego što ponude konkretnu cifru.
Međutim, za vas ovaj nedostatak transparentnosti može biti ogromno gubljenje vremena. Mogli biste da prođete kroz nekoliko rundi intervjua, samo da biste saznali da plata ne zadovoljava vaša očekivanja.
Da biste to izbjegli, uradite domaći zadatak prije nego što uopšte uđete u pregovore o plati. Provjera na internetu, kao i gledanje oglasa konkurencije, daće vam opštu predstavu o tome šta je fer.
Ali nemojte se oslanjati samo na onlajn podatke – uvidi iz stvarnog života su jednako važni.
Razgovarajte sa ljudima na sličnim pozicijama, pitajte kolege šta viđaju na tržištu i provjerite da li neko koga poznajete može da vas poveže sa nekim iznutra u kompaniji na koju ciljate.
Platforme kao što su LinkedIn, industrijski forumi i alumni udruženja mogu biti odlični izvori za informacije o platama.
Ako regruter izbjegava pitanje o plati, nemojte se ustručavati da ih pritisnete. Jednostavno pitanje poput: „Želim da se uvjerim da smo usklađeni. Možete li podijeliti opseg plate za ovu poziciju?“, vraća pritisak na njih. Što prije dobijete jasan odgovor, to ćete prije znati da li je prilika vrijedna vašeg vremena.
Prva ponuda nikada nije najbolja
Dobiti ponudu za posao je uzbudljivo, ali evo nečega što treba da znate: prva ponuda gotovo nikada nije najbolja.
Zapravo, 89% poslodavaca je otvoreno za pregovaranje i obično očekuju da se protivite. Ako prihvatite početnu ponudu bez traženja veće plate, možete ostaviti novac, beneficije i pogodnosti na stolu. Još gore, kompanija bi mogla pretpostaviti da su vas mogli potcijeniti i da biste i dalje rekli „da“.
Umjesto da prihvatite prvu ponudu bez razmišljanja, tretirajte je kao početnu tačku.
Prije nego što odgovorite, steknite uvid u ono što je konkurentno u vašoj industriji. Ako ne žele da povećaju osnovnu platu, istražite druge oblasti.
Pitajte o bonusima, opcijama za rad od kuće ili dodatnim danima odmora. Kompanije imaju veću fleksibilnost nego što se prikazuju, a kompenzacija se ne sastoji samo od vašeg plate.
Gledajte šire od plate
Razmislite šire od plate. Plaćeni odmori, zdravstveno osiguranje, naknada za školarinu, fleksibilni radni rasporedi ili čak pogodnosti poput fleksibilnog rada petkom i kompanijskih kafeterija sa dobrom hranom – sve to ima svoju vrijednost.
Ako vam je važan rad od kuće jedan dan nedjeljno, pomenite to. Ključ je da znate šta vam je najvažnije. Napravite listu svojih prioriteta kako biste se fokusirali na dobijanje najboljeg ukupnog dogovora, a ne samo veću platu.
Regruteri nisu neprijatelji, ali njihov posao je da zapošljavaju odlične talente, dok održavaju troškove niskim.
Vaš posao je da osigurate da budete plaćeni onoliko koliko zaslužujete. Prepoznavanjem ovih uobičajenih taktika i pripremanjem snažnih odgovora, ući ćete u pregovore o plati sa samopouzdanjem i izaći sa najboljim mogućim dogovorom.
Sho Dewan, saradnik Forbesa
3 Tricks Recruiters Use In Salary Talks And How To Counter Them